niedziela, 21 kwietnia 2013

Chata na Grúni

Chata na Grúni


Chata na Grúni


Chata na Grúni to schronisko w Krywańskiej części Małej Fatry. Znajduje się na wysokości 973 m.n.p.m., na Grúňiu. Jest to najwyżej położona chata w całej Dolinie Vrátnej. Czynna zarówno w lecie, jak i w zimie - zimową porą jednak najczęściej zapełniona przez narciarzy z uwagi na blisko położony wyciąg na stokach Poludňovego grúňa oraz bliskość całego ośrodka narciarskiego Vrátna. Sprzed schroniska rozpościera się piękny widok na Velky Rozsutec, najbardziej osobliwy szczyt Małej Fatry.
Koło chaty znajduje się również rozejście wielu szlaków turystycznych, doprowadzających zarówno w doliny, jak i na główny grzbiet Małej Fatry.
W schronisku jest 40 miejsc noclegowych. Rezerwacja z wyprzedzeniem wymaga przedpłaty.
Na parterze chaty znajduje się bufet-świetlica z... telewizorem :) Mała gratka dla zwolenników słowackiej telewizji. 

Kontakt:
tel.  +421(0)903 524 200  +421(0)904 367 434
e-mail: chatanagruni@gmail.com
Strona domowa schroniska (w wersji polskiej)

Coś z historii...
Chata na Grúni została wybudowana w roku 1949r przez Jaroslava Tejnskeho, współzałożyciela horskej služby v Dolinie Vrátnej.  Z początku była to prywatna chata, z czasem jednak z uwagi na atrakcyjne położenie zaczęła pełnić funkcję schroniska. W 1992 roku nastąpiła pierwsza poważna przebudowa, dobudowano część z łazienkami oraz oczyszczalnię ścieków.
W roku 2010 w Chacie dokonano wymiany dachu.
Parę archiwalnych zdjęć pierwszego budynku schroniska:
klik klik

Sieć szlaków:

- Żółty szlak z Chaty Vratnej,
- Żółty szlak na Poludňovy grúň,
- Niebieski szlak ze Starego Dvoru,
- Niebieski szlak ze Štefanovej.

  • Z Chaty Vratnej:  ↑0:45 ↓0:30 ↑↓ 233 m
  • Ze Starego Dvoru: ↑1:15 ↓1:00 ↑↓ 373 m 
  • Ze Štefanovej: ↑1:00 ↓0:45 ↑↓ 348 m 
  • Z Poludňovego grúňa: ↑1:15 ↓0:45 ↑↓ 487 mParę zdjęć...


Chata na Grúni
Chata na Grúni
Pieczątka:Chata na Grúni - pieczątkaNasze opinie:

Hemli:
Bardzo lubię to schronisko. W sumie zapewne dlatego, że była to pierwsza moja styczność z Małą Fatrą i tak naprawdę ze słowackim schroniskiem górskim. W lecie jest tam bardzo klimatycznie, okolica jest przepiękna, niezwykle widokowa. Można usiąść wśród traw, popatrzeć dookoła, rozmarzyć się.. lub planować :)
 Trochę gorzej jest z kolei zimą - przeistacza się wtedy głównie w bazę dla narciarzy, turystów plecakowych jest raczej mało a i również ceny wzrastają.
Położenie schroniska jest też dość dogodne - aż trzy szlaki doprowadzają do parkingów/przystanków autobusowych, jest to dobra baza wypadowa zarówno na główny grzbiet Fatry, jak i na okolice Tiesnav, czy też dobrze znane turystom odwiedzającym Fatrę Diery. W ostatnim czasie ceny schroniska poszły nieco w górę. Ale w sumie, to co ostatnio nie podrożało... :)
Mimo wszystko zawsze chętnie będę wracać do tej małej, uroczej chatki.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz