niedziela, 1 września 2013

W Stronę Pysznej - Stanisław Zieliński, Wanda Gentil-Tippenhauer

Tytuł:
Autor:
Wydawnictwo:     
Rok wydania:
Ilość stron:
Kategoria:
W Stronę Pysznej
Stanisław Zieliński, Wanda Gentil-Tippenhauer
Młodzieżowa Agencja Wydawnicza
1987
262
Historie tatrzańskie
Opis:
Czy pamiętasz? Małe schronisko w Dolinie Zuberskiej tak bardzo przypominało dawną Pyszną... Ile minęło lat? Trzydzieści, czterdzieści... Serce, przewodnik po przeszłości i nieomylny kompas wspomnień, prowadzi w stronę Pysznej, na stare ślady nart, na trasy zimowych "wyryp" po Tatrach Zachodnich.

Ani to kronika, ani dokument, ani też księga poświęcona pamięci Józefa Oppenheima, świetnego narciarza i taternika, wieloletniego kierownika Pogotowia Ratunkowego.

W Stronę Pysznej jest książką o Józiu Oppenheimie, wesołym kompanie, rzetelnym towarzyszu wypraw, dobrym człowieku. Jest to próba wykorzystania cudownej mocy wspomnień: wskrzeszenia zmarłych i zgromadzenia rozproszonych, odtworzenia dawnych emocji i nastrojów. Pierwsi narciarze i ratownicy, którym przewodził Zaruski, głośne wyprawy Pogotowia i huczne "wyrypy", turyści, wspinacze i górale-przewodnicy - oto ładunek wspomnień wybranych z trzydziestu zakopiańskich lat.Hemli:
Jeżeli chodzi o literaturę górską, to jest to absolutnie mój numer jeden. W Stronę Pysznej to książka, która przenosi nas w czasy Zaruskiego i Oppenheima, pierwszych narciarskich wyryp i stopniowego odkrywania wtedy jeszcze dzikich Tatr. Historie pełne humoru, ukazujące słynne postacie związane z Tatrami jako normalnych, sympatycznych ludzi. Poza ludźmi oczywiście ogromną rolę odgrywają tam miejsca - na przykład tytułowa Pyszna i schron, który obecnie może istnieć tylko w naszej wyobraźni. Polecam tą książkę  w szczególności wszystkim tatromaniakom, jest bowiem magiczna... I naprawdę pozwala przenosić się w czasie :)


Wojtuś:
Doskonała książka przedstawiająca działania tatrzańskie w okresie powstawania pogotowia, pierwszych wypraw ratunkowych oraz ówczesnej turystyce, narciarstwie i wspinaczce. Pełna humoru oraz tatrzańskich tragedii, w których główne role odgrywają postacie nieprzeciętne, prawdziwe. Historie faktyczne, spisane zgodnie z opowieściami "Rudej", wielokrotnej towarzyszki Józefa Oppenheima w tatrzańskich działaniach.
Jeżeli interesuje Cię choć odrobinę historia rozwoju turystyki i taternictwa, nie masz się co zastanawiać, sięgnij po tą książkę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz