poniedziałek, 2 września 2013

Orla Perć Tatry Polskie, mapa wyd. WiTTytuł:
Wydawnictwo:     
Rok wydania:
Kategoria:
Orla Perć Tatry Polskie, mapa turystyczna
WiT
2015
mapy turystyczne

Opis:
Jest to zestaw dwóch map: jedna - główna - dotyczy tytułowego obszaru polskich Tatr w skali 1:5000, druga, dodatkowa, jest to mapa Tatr polskich w  skali 1:30000.
Mapa podstawowa obejmuje niewielki obszar Tatr wysokich ze szlakami od Świnickiej Przełęczy do Krzyżnego wraz  szlakami dojściowymi. Rozmiar mapy to 73 cm x 45 cm, choć rozmiar całego arkusza jest nieco większy.
Warstwice na mapie są prowadzone co 10m wysokości.
Jako materiały pomocnicze pod mapą główną dodano panoramę okolicy, rzut izometryczny oraz przekrój wysokościowy szlaku Orlej Perci. Jest również notka historyczna szlaku oraz krótki opis poszczególnych jego odcinków wraz z zejściami awaryjnymi ze szlaku.
Przy mapie ogólnej Tatr polskich zamieszczono Krótką informację ogólną o Tatrach. Jest też mała mapka poglądowa w skali 1:100000 całych Tatr.
Standardowo, są też zamieszczone dane kontaktowe do TOPR oraz HZS.

Funkcjonalność mapy:
Jest to bez wątpienia mapa najlepiej odtwarzająca rzeczywistą topografię okolic Orlej Perci. Informacje o szlakach są takie, jakie być powinny - kolor szlaku, zaznaczone sztuczne ubezpieczenia oraz podane orientacyjne czasy przejść - nic więcej, żadnych zbędnych śmieci na mapie.
Dokładność przebiegu szlaku jest zachwycająca, doskonałe wręcz odtworzenie terenu i bardzo duża jego czytelność.
Bogate nazewnictwo rejonu uwzględnia nawet najnowsze źródła literatury, a co najważniejsze - jest na swoim miejscu!
Pojedyncze wątpliwości można mieć w przypadku danych wysokościowych - w raczej mniej znanych obiektach. Z dawna utarte, znane wysokości są na mapie w odpowiednich miejscach.
Ciekawym posunięciem jest zastosowanie w ramach uzupełnienia całego obszaru Tatr polskich - jest ona wystarczająca do poruszania się nawet po Tatrach Zachodnich, jeżeli nie zamierzamy oczywiście przekraczać granicy.
Mała mapka całości Tatr raczej jest bez praktycznego zastosowania. Tak samo, raczej jako ciekawostka może posłużyć przekrój Orlej Perci i widok izometryczny (z błędem w opisie:).
Jest to obecnie jedyna słuszna mapa dla ulubieńców topografii tego terenu. 


Wojtuś:
Może ktoś myśli, że to reklama? Nie. Wydawnictwo WiT stworzyło świetną odpowiedź dla wiodącej do tej pory mapy wyd. Sygnatura. I to nie tylko ta, ale i Tatry Zachodnie z Tatrami Wysokimi są rewelacyjne. Żadna z innych map, włącznie z mapą topograficzną 1:10000 nie oddaje tak dobrze układu terenu.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz