niedziela, 1 września 2013

Na bezdrożach tatrzańskich - Mariusz Zaruski


Tytuł:
Autor:
Wydawnictwo:     
Rok wydania:
Ilość stron:
Kategoria:
Na bezdrożach tatrzańskich. Wycieczki, wrażenia i opisy
Mariusz Zaruski
LTW
2007 (1923)
273
Historie tatrzańskie/reportaż


Opis:
Wydana po raz pierwszy w 1923 r. książka jest świadectwem pionierskich lat polskiego narciarstwa zimowego i taternictwa. Obecna edycja zawiera także rozdziały poświęcone powstaniu i działalności Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Autor opisuje swoje liczne wyprawy w Tatry, pierwsze akcje ratownicze TOPR-u, wejścia do nieznanych grot i na niezdobyte dotąd szczyty. Przedstawia swoje poglądy na temat gór i taternictwa, zastanawia się również nad nazewnictwem tatrzańskim, któremu poświęca osobny szkic. Przybliża sylwetki osób niezwykle zasłużonych dla polskiej turystyki górskiej, m.in. Mieczysława Karłowicza i Klimka Bachledy. Udaje mu się w doskonały sposób zarysować klimat ówczesnego Zakopanego, przedstawić nie tylko piękno, lecz także grozę Tatr, pokazać walkę człowieka z górskim żywiołem, walkę, której niejednokrotnie nie udało się człowiekowi wygrać.


Hemli:
Pierwsze podejście do tej książki miałam dwa lata temu. Z racji, że zawsze wypożyczam za dużo książek, na tą nie starczyło mi czasu. Powróciłam do niej teraz. I bardzo się z tego cieszę :) Przede wszystkim, ze względu na niezwykłą postać M. Zaruskiego, której humorystyczny opis miałam w pamięci po lekturze W stronę Pysznej. Wielki człowiek, jeżeli chodzi o to, ile zrobił dla Tatr. I nie chodzi tutaj tylko o założenie TOPR-u, ale również o styl turystyki, którą propagował, podejście do gór, turystykę zimową i wiele, wiele innych kwestii.
W Na bezdrożach tatrzańskich warto zwrócić uwagę na przewijające się nazewnictwo tatrzańskie z początku XX wieku - niektóre nazwy brzmią wręcz zabawnie :)  Najbardziej w książce poruszył mnie jednak opis akcji ratunkowej Szulakiewicza, w której to zginął Klimek Bachleda. Historia teoretycznie dobrze znana, ale opisana przez Zaruskiego w sposób niezwykły i przejmujący.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz