czwartek, 5 września 2013

Gawędy o Przewodnikach Tatrzańskich - Konstanty Stecki

Gawędy o Przewodnikach Tatrzańskich

Tytuł:
Autor:
Wydawnictwo:     
Rok wydania:
Ilość stron:
Kategoria:
Gawędy o Przewodnikach Tatrzańskich
Konstanty Stecki
Wyd. PTTK "Kraj"
1985
109
Historie tatrzańskie
Opis:
Zebrane w tym tomie gawędy prezentują barwne dzieje przewodnictwa tatrzańskiego, od czasów jego skromnych początków na długo przed założeniem Towarzystwa Tatrzańskiego, po dzień dzisiejszy.

Dociekliwy czytelnik zauważy zapewne zbieżność daty ukazania się tej książki z obchodzoną w tym roku 110 już rocznicą utworzenia zorganizowanego przewodnictwa tatrzańskiego. Tego znaczącego zarówno w dziejach przewodnictwa, jak i turystyki, nie tylko zresztą górskiej, kroku dokonało Towarzystwo Tatrzańskie w roku 1875, w dwa lata od swego założenia. Miłośnikom Tatr nie jest też obce nazwisko Autora tej książki. Konstanty Stecki junior, syn znanego botanika, autora wielu naukowych prac o Tatrach, był przewodnikiem tatrzańskim klasy I, długoletnim członkiem GOPR, współzałożycielem Sekcji Taternictwa Jaskiniowego w Zakopanem. Aktywny działacz Koła Przewodników Tatrzańskich w Zakopanem, Przewodniczący Rady Przewodnictwa Tatrzańskiego ZG PTTK, przez lata szkolił i egzaminował kandydatów na przewodników.Hemli:
Ciekawa pozycja, jeżeli chodzi o literaturę związaną z Tatrami. Przenosi czytelnika w czasy, które ciężko jest mu sobie wyobrazić - kiedy to damy spacerowały po Tatrach w długich sukniach, w dzikie Tatry chodziło się tylko i wyłącznie z przewodnikami-góralami (którzy nie zawsze wiedzieli, gdzie "panków" prowadzili:) ), a pod Kopą Magury wydobywano jeszcze surowce i za nic się miało ochronę przyrody. Ta książka to nie tylko swoisty "wehikuł czasu". To też zapis podhalańskiej gwary, która dla sporej części czytelników może być w dużej mierze niezrozumiała. Mi osobiście w zrozumieniu jej pomogła znajomość języka czeskiego i słowackiego :)
W Gawędach o Przewodnikach Tatrzańskich czytamy również o czasach późniejszych, bardziej podobnych do współczesności. O tym, jak Tatry stopniowo zdobywały popularność, jak turyści stawali się niezależni - i jak na to reagowali górale. W opowiadaniach bohaterami są znane postacie - m.in. Jan Krzeptowski Sabała, ksiądz Stolarczyk, oraz Józef Oppenheim. Spory kawałek historii opowiedziany w sposób humorystyczny :) Polecam gorąco wszystkim tatromaniakom.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz