poniedziałek, 22 lipca 2013

Białe Siodełko

Białe Siodełko

Białe Siodełko (ok. 1580m) to przełączka we E grani Giewontu w polskich Tatrach Zachodnich. Oddziela Kalacką Kopę (1592m) na S od Białego Grzbietu (ok.1580m) na NE. W literaturze można wyczytać, że Białe Siodełko jest częścią Białego Grzbietu. Nie wydaje się też być wcięte na więcej niż metr. Nazwę przełęcz otrzymała ze względów topograficznych - ściślej, przez wyprowadzającą nań ścieżkę wiodącą Suchym Żlebem.
Na N od Białego Siodełka znajduje się Dolina Białego. Opada do niej z przełęczy wąski żleb uchodzący do sąsiedniego żlebu z Wrótek na wysokości ok.1300m i razem z nim do dna doliny. Na SE i E przełęcz, sąsiednia Kalackiej Kopy i okoliczne granie współtworzą szeroki Suchy Żleb.
Nazwa przełęczy pochodzi od sąsiedniej Doliny Białego.
Na przełęczy ktoś ułożył krótki napis z kamieni.


SPACER GRANIĄ
Wyżnia
Przełęcz Białego
/
/
Biały Grzbiet
/
Białe Siodełko
Wrótka\  /
  \
Kalacka Kopa--Kalacki Grzbiet--Kalackie Siodło

Szlaki na Białe Siodełko:
Na Białe Siodełko nie prowadzą znakowane szlaki. Jest położone poza terenem udostępnionym dla taternictwa. Według literatury, najwygodniejszy sposób dostania się na przełęcz prowadzi dnem Suchego Żlebu.
z Wrótek i z Wyżniej Przełęczy Białego

Z Wyżniej Przełęczy Białego:
Z przełęczy przez Biały Grzbiet (tam opis) na jego najwyższy punkt. Z niego w kilka chwil przez niską kosodrzewinę na pobliskie Białe Siodełko (0+, 1:15 godziny).

Z Wrótek:
Z wcięcia Wrótek niemal poziomo, omijając od N położoną na uboczu kulminację Kalackiej Kopy, bez trudności na Białe Siodełko (0-, 1 minuta).


Nasze wejścia:
  • 21 kwiecień 2018 -> zobacz relację

Położenie na mapie:

Widoki na Białe Siodełko:
Białe Siodełko z Boczania
Białe Siodełko ze Skupniów Upłazu
Białe Siodełko z Białego Grzbietu
Białe Siodełko z grani Turni nad Białem
Białe Siodełko z Łomika

Autorzy na przełęczy:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz