środa, 21 sierpnia 2013

Czarny Mniszek

Czarny Mniszek

Czarny Mniszek (2178m) to turnia położona w zachodniej grzędzie Czarnych Ścian (2242m).
Nie wyróżnia się niczym specjalnym, a własną nazwę otrzymała dzięki poprowadzonemu w jej pobliżu szlakowi Orlej Perci, biegnącemu tutaj ostro w górę około 20-metrowym kominem ze sztucznymi ubezpieczeniami. Dla wyróżnienia tego miejsca turnię zamykającą kominek nazwano Czarnym Mniszkiem, kominek zaś prosto - Kominkiem pod Czarnym Mniszkiem.
Graniowo Czarny Mniszek związany jest ze środkową turnią Czarnych Ścian - pierwszą na północ od najwyższej. Szczerbina oddzielająca go od tej turni nie jest nazwana.
Czarny Mniszek położony jest w całości nad Kozią Dolinką. Jego ścianki nie są wysokie, za to dość urwiste zwłaszcza po południowej stronie, opadające wprost do Żlebu Kulczyńskiego.

SPACER GRANIĄ
Zadnia Sieczkowa Przełączka
|
Czarny Mniszek-)(---Czarne Ściany
|
Przełączka nad Dolinką Buczynową


Szlaki prowadzące na Czarnego Mniszka:
Na wierzchołek Czarnego Mniszka nie prowadzą znakowane szlaki. Jest on położony w terenie udostępnionym dla taternictwa. Znajduje się nieopodal szlaku Orlej Perci, z którego jest najłatwiej dostępny.

z Orlej Perci
Ze szlaku Orlej Perci:
Ze szczerbinki nad Kominkiem pod Czarnym Mniszkiem wprost w dół łatwo (0+) wąskim, skalnym korytkiem kilkanaście metrów do kolejnej, 2-metrowej turniczki w grzędzie (łatwiej jest zejść z Orlej Perci do korytka trawkami nieco powyżej w/w szczerbinki).
Łatwymi skałkami najpierw za tą turniczkę, później powrót przez niewielkie siodełko pod właściwą ściankę Czarnego Mniszka. Stąd początkowo po wygodnych stopniach w górę, później po bardzo stromej ściance po słabiej urzeźbionej skale około 6 metrów nieco trudno (I) na dość eksponowany wierzchołek (od szlaku I, 5 minut).
Uwaga: zejście ścianką z wierzchołka może być kłopotliwe.


Nasze wejścia:

Położenie na mapie:


Widoki na Czarnego Mniszka:
Widok na Czarnego Mniszka z Koziego Wierchu

Autorzy na szczycie:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz