sobota, 30 maja 2015

Wiosną w Beskidzie Śląskim

TRASA:
Brenna -> Stary Groń -> Grabowa -> Kotarz ->Hala Jaworowa -> Brenna

Zeszłoroczna wiosna przyszła bardzo szybko. Tak właściwie, nie dało się zbytnio odczuć nawet zimy. Już w połowie kwietnia w Beskidach zaczęło się robić zielono. A wiadomo, nie ma chyba nic piękniejszego niż beskidzkie lasy na wiosnę... A więc, a więc? Wyruszyliśmy na odkrywanie Beskidu Śląskiego.

Wycieczkę rozpoczęliśmy w zielonej Brennej.Ledwo co ruszyliśmy w górę, od razu pojawiły się widoki. Takie szlaki lubimy ;)Z tyłu i w dole zostawiamy Brenną...A z przodu wyłaniają się nasze dzisiejsze cele. Polana Jaworowa, na przykład.Pierwszy szczyt, który dzisiaj zdobywamy ma niezbyt wyszukaną nazwę Stary Groń i ma podobno 798m wysokości. Umiejscowienie wierzchołka należy chyba do problematycznych - po drodze natykamy się na dwie tabliczki informujące nas, że to już tutaj. Szczycik do tego jest całkiem widokowy.

Według map czeka nas teraz wędrówka wśród "podniebnych hali Beskidu Śląskiego" - o tak sobie je nazywam ;)I w rzeczy samej, hale są. Brakuje tylko owieczek, ale na to jeszcze nie czas - mamy w końcu dopiero połowę kwietnia.Przybliża się Hala Jaworowa. A zza niej wyłania się oczywiście Skrzyczne.Na dzień dzisiejszy mieliśmy w planach odwiedzenie Chaty Grabowa. Hm, hm - już z daleka jednak wygląda na to, że nici z tego. W chacie trwa remont - jak widać, wiosna coś za wcześnie przyszła w tym roku ;)No nic, czas więc na małą zmianę planów kulinarnych. Ruszamy więc w stronę Kotarza.

Na grzbiecie Beskidu Węgierskiego okazuje się, że nad naszą wycieczką i nad nami zawisły czarne chmury... Ajć. Nie chcemy dzisiaj zmoknąć.

Dobra mina do czarnych chmurek.

Na Kotarzu jednak jest sucho. Trochę się tu pozmieniało od mojej ostatniej wizyty - powstała porządna wiata, ołtarzyk (jeśli można to tak nazwać).A na szczycie ognisko i kiełbaski! Co staje się powoli naszą tradycją :)

Z pełnymi brzuchami ruszamy dalej. Z ciemnych chmurek nic nie pada, a z rezultacie pojawia się słońce.Wraz z wejściem na niebieski szlak wchodzimy jakby do innego świata - najpierw do "lasu kamieni",
A potem w końcu na Halę Jaworową. To moja beskidzka miłość od pierwszego wejrzenia. Takiego drugiego miejsca próżno szukać w okolicy... Hala Jaworowa jest naprawdę sporych rozmiarów, no i oczywiście - widokowa. My znajdujemy się u jej brzegu. Jako tako przez halę nie przebiega jednak żaden szlak. Ale jesteśmy w Beskidach, wiec chodzić można :)Widać, w którą stronę najczęściej wieje ;)Żegnamy się z Halą Jaworową i schodzimy do Brennej. Trzeba będzie tu wrócić, jak dookoła się zazieleni. Wtedy to dopiero musi zachwycać...Po drodze trafiamy jeszcze na taki okaz. Czyż buki nie są piękne?W drodze powrotnej wkraczamy do budzącego się do życia lasu bukowego. Natrafiamy na siewki buka.

I takim zielonym akcentem kończymy naszą wiosenną wycieczkę.