sobota, 30 maja 2015

Wiosną w Beskidzie Śląskim

TRASA:
Brenna -> Stary Groń -> Grabowa -> Kotarz ->Hala Jaworowa -> Brenna

Zeszłoroczna wiosna przyszła bardzo szybko. Tak właściwie, nie dało się zbytnio odczuć nawet zimy. Już w połowie kwietnia w Beskidach zaczęło się robić zielono. A wiadomo, nie ma chyba nic piękniejszego niż beskidzkie lasy na wiosnę... A więc, a więc? Wyruszyliśmy na odkrywanie Beskidu Śląskiego.

Wycieczkę rozpoczęliśmy w zielonej Brennej.Ledwo co ruszyliśmy w górę, od razu pojawiły się widoki. Takie szlaki lubimy ;)Z tyłu i w dole zostawiamy Brenną...A z przodu wyłaniają się nasze dzisiejsze cele. Polana Jaworowa, na przykład.Pierwszy szczyt, który dzisiaj zdobywamy ma niezbyt wyszukaną nazwę Stary Groń i ma podobno 798m wysokości. Umiejscowienie wierzchołka należy chyba do problematycznych - po drodze natykamy się na dwie tabliczki informujące nas, że to już tutaj. Szczycik do tego jest całkiem widokowy.

Według map czeka nas teraz wędrówka wśród "podniebnych hali Beskidu Śląskiego" - o tak sobie je nazywam ;)I w rzeczy samej, hale są. Brakuje tylko owieczek, ale na to jeszcze nie czas - mamy w końcu dopiero połowę kwietnia.Przybliża się Hala Jaworowa. A zza niej wyłania się oczywiście Skrzyczne.Na dzień dzisiejszy mieliśmy w planach odwiedzenie Chaty Grabowa. Hm, hm - już z daleka jednak wygląda na to, że nici z tego. W chacie trwa remont - jak widać, wiosna coś za wcześnie przyszła w tym roku ;)No nic, czas więc na małą zmianę planów kulinarnych. Ruszamy więc w stronę Kotarza.

Na grzbiecie Beskidu Węgierskiego okazuje się, że nad naszą wycieczką i nad nami zawisły czarne chmury... Ajć. Nie chcemy dzisiaj zmoknąć.

Dobra mina do czarnych chmurek.

Na Kotarzu jednak jest sucho. Trochę się tu pozmieniało od mojej ostatniej wizyty - powstała porządna wiata, ołtarzyk (jeśli można to tak nazwać).A na szczycie ognisko i kiełbaski! Co staje się powoli naszą tradycją :)

Z pełnymi brzuchami ruszamy dalej. Z ciemnych chmurek nic nie pada, a z rezultacie pojawia się słońce.Wraz z wejściem na niebieski szlak wchodzimy jakby do innego świata - najpierw do "lasu kamieni",
A potem w końcu na Halę Jaworową. To moja beskidzka miłość od pierwszego wejrzenia. Takiego drugiego miejsca próżno szukać w okolicy... Hala Jaworowa jest naprawdę sporych rozmiarów, no i oczywiście - widokowa. My znajdujemy się u jej brzegu. Jako tako przez halę nie przebiega jednak żaden szlak. Ale jesteśmy w Beskidach, wiec chodzić można :)Widać, w którą stronę najczęściej wieje ;)Żegnamy się z Halą Jaworową i schodzimy do Brennej. Trzeba będzie tu wrócić, jak dookoła się zazieleni. Wtedy to dopiero musi zachwycać...Po drodze trafiamy jeszcze na taki okaz. Czyż buki nie są piękne?W drodze powrotnej wkraczamy do budzącego się do życia lasu bukowego. Natrafiamy na siewki buka.

I takim zielonym akcentem kończymy naszą wiosenną wycieczkę.

11 komentarzy:

 1. Wędrówka przez Stary Groń to moja ulubiona trasa w Śląskim ;) A Jaworowa, cóż.. wciąż czeka i czeka, chyba też na zieleń albo na złoto i czerwień...
  Pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam gorąca Jaworową więc! Myślę, że najpiękniej prezentuje się pewnie w soczystej zieleni - słyszałam też, że odbywa się tam wypas owiec, więc tym bardziej warto wybrać się tam latem.

   Pozdrawiam również :)

   Usuń
 2. To liście szczawika zajęczego (trzy listki, podobne do liści koniczyny, dużo delikatniejsze od liścieni siewek bukowych), a nie siewki buka (dwa liścienie, grubsze, jakby śliskie, 'skórzaste'). :)
  PS Tym komentarzem wywołaliście mnie z "cienia" - pozostawałam anonimową czytelniczką Waszego bloga. Ale skoro już mam okazję to chciałam Wam serdecznie podziękować za pracę którą wkładacie w jego prowadzenie, szczególnie za pieczołowicie opracowywane panoramy ale też za piękne zdjęcia i ciekawe opisy wycieczek! Dzięki Wam można oderwać się choć na chwilę od obowiązków gdy te nie pozwalają samemu wyruszyć w trasę. Dziękuję pięknie! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, dziękujemy! W takim razie następnej wiosny trzeba będzie się wybrać znowu do lasu i nauczyć się odróżniać te dwie roślinki :) Dziękujemy poza tym za dobre słowo, cieszymy się bardzo, że podoba Ci się na naszej stronie. No i oczywiście zapraszamy ponownie :)

   Usuń
 3. Ostatnio z braku czasu zazwyczaj realizuje tylko jednodniowe wycieczki górskie. Ciekawa propozycja, mam blisko do Brennej, pewnie kiedyś powędruje waszym śladem. Udane zdjęcia.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecamy, to z pewnością jedna z piękniejszych tras w Beskidzie Śląskim.
   Pozdrawiamy serdecznie!

   Usuń
 4. Mieliście udaną wycieczkę. Mi również miło się z Wami wędrowało, tym bardziej, że nigdy wcześniej tam nie byłam. Piękne zdjęcia, ale najbardziej zachwyciło mnie to iście "górskie", gdzie pasma kładą się cieniami. Pozdrawiam Was serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ładna wiosna :) A ognisko z kiełbaskami na trasie to super sprawa, też je robię kiedy tylko mogę :) A i gaz się wtedy oszczędza :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ognisko staje się nieodłącznym elementem naszych wycieczek. Oczywiście tam, gdzie względnie wolno:)

   Usuń
 6. Mnie na Kotarzu zaskoczyła budka z jedzeniem. Nie spodziewałam się absolutnie takich udogodnień w tym miejscu. No i zrobiło nam się niesłychanie głupio gdy my zmęczeni usiedliśmy w wiacie, a z przeciwnej strony przyszła pani (zapewne okoliczna mieszkanka) w gumofilcach, podpierając się na laseczce, rześka i skora do plotek z panią sprzedawczynią:)
  Pod tym drzewem na Jaworowej też mieliśmy dłuższy postój. Pięknie tam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeszcze mam żywo w pamięci te trasę. Stary Groń jest niezwykle malowniczy, ale Hala Jaworowa też wymiata :)


  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń