piątek, 5 kwietnia 2013

Schronisko pod Szarotką

Schronisko pod Szarotką

Schronisko pod Szarotką


Schronisko pod Szarotką (słow. Chata Plesnivec) to jedyne znajdujące się w Tatrach Bielskich Schronisko. Znajduje się na wysokości 1290 m, obok Lawinowego Żlebu opadającego ze Skalnych Wrót. Wybudowane zostało u zwieńczenia górnej części  Czarnej Doliny Rakuskiej, czyli Doliny do Siedmiu Źródeł, pod granią wschodniej części Tatr Bielskich. Z racji na dość odludne położenie nie jest tłumnie odwiedzane, można by wręcz zaryzykować stwierdzeniem, że jest mało znane i nawet w sezonie panuje tu względny spokój, a w porównaniu z innymi schroniskami w słowackich Tatrach, ceny są nieco niższe. 
Schronisko oferuje 20 miejsc noclegowych. W razie braku miejsc istnieje możliwość noclegu "na glebie". Rezerwacji dokonuje się telefonicznie, bez problemu (jak w praktycznie wszystkich słowackich schroniskach) można się dogadać po polsku.
W schronisku jest oczywiście możliwość zamówienia ciepłego posiłku. Na dole, przy bufecie znajduje się nieduża jadalnia. Na piętrze z kolei, dla gości nocujących udostępniona jest świetlica, w której znajdują się ogólnodostępne książki i gry planszowe. Na niepogodę :)
Jeżeli planujemy nocleg w schronisku, warto wyposażyć się w klapki, górskie buty bowiem zostawia się na dole. w razie gdyby ktoś jednak klapek zapomniał, obsługa schroniska bez problemu wypożyczy jakąś rezerwową parę :)

Kontakt:
tel. 0-905-256-722
Strona o Schronisku pod Szarotką z cennikiem

Coś z historii...
Historia jedynego aktualnie schroniska w Tatrach Bielskich sięga końcówki XIX wieku. Wtedy też w okolicy obecnej Chaty Plesnivec Węgierskie Towarzystwo Karpackie wybudowało drewnianą chatkę, która miała służyć turystom. Chatka istniała do 1930 roku.
W 1932 r. w miejscu obecnego schroniska T. Gresch wybudował kolejny, drewniany budynek, który miał służyć turystom. W kolejnych latach zajął się rozbudowywaniem obiektu, powstała jadalnia, został pociągnięty wodociąg. W roku 1936 schronisko liczyło 50 miejsc noclegowych. Od tego momentu jest nazywane Plesnivec (pol. Pod Szarotką).
W latach 1955-80-parę Chata Plesnivec była wyłącznie do dyspozycji pracowników naukowych. Po zakończeniu ich prac budynek przez parę lat stał zamknięty i pusty.
 Od 1992 roku Chata pod Szarotką jest własnością Białej Spiskiej. Gospodarzem schroniska został Jan Matava. Po paru latach remontu, uroczyste otwarcie Chaty Plesnivec miało miejsce w październiku 1997 r. Od tego czasu schronisko jest do dyspozycji turystów w niezmienionej formie.

Położenie na mapie:


Schronisko pod Szarotką na mapieSieć szlaków:

- zielony szlak z Razcestia pod Šumivým prameňom,
- zielony szlak do Doliny Białych Stawów (nad Wielki Biały Staw),
-żółty dnem Doliny Czarnej Doliny Rakuskiej.

  • Z Tatrzańskiej Kotliny do Schroniska pod Szarotką (szlakiem zielonym): ↑2:30 h ↓1:50 h ↑↓ 540 m
  • Z Tatrzańskiej Kotliny do Schroniska pod Szarotką (szlakiem żółtym): ↑2:30 h ↓ 1:55 h ↑↓ 540 m
  • Z Kieżmarskich Żłobów do Schroniska pod Szarotką (przez Czarna Dolinę Rakuską): ↑2:25 h ↓2:00 h ↑↓ 340 m
  • Z Jaworzyny Spiskiej przez Przełęcz pod Kopą do Schroniska pod Szarotką ↑5:40 h ↓5:45 h ↑↓
  • Ze Ždziaru do Schroniska pod Szarotką ↑6:45 h ↓  h  ↑↓ 
  • Ze Schroniska nad Zielonym Stawem Kieżmarskim do Schroniska pod Szarotką ↑ 2:10 h ↓ 2:55  ↑↓
  • Ze Schroniska pod Szarotką na Szeroką Przełęcz Bielską ↑ 3:45 h  ↓ 2:45 h  ↑↓ 540 m
  • Ze Schroniska pod Szarotką na Jagnięcy Szczyt ↑ 5:05 h ↓ 4:10 h  ↑↓ 940 mPieczątka:


Schronisko pod Szarotką - pieczątka


Schronisko pod Szarotką - pieczątkaParę zdjęć...
Schronisko pod Szarotką z zielonego szlaku
Schronisko pod Szarotką z zielonego szlaku 
Schronisko pod Szarotką
Przy schronisku

Schronisko pod Szarotką
W schronisku - wejście do jadalni

Schronisko pod SzarotkąNasze opinie:

Hemli:
Chata Plesnivec to urocze miejsce, które intrygowało mnie od momentu, kiedy tylko się o nim dowiedziałam. Raczej nie popularne, położone na uboczu, znane jako "jedyne schronisko w Tatrach Bielskich". Faktycznie. Położona jest dość ciekawie, praktycznie zaraz pod Skalnymi Wrotami, z wyczuciem - obok niego znajdują się lawinowe żleby, po których wręcz widać, że regularnie coś zjeżdża :) Na szczęście schronisko jak widać stoi jak stało. Może i nie roztacza się z niego zapierająca dech w piersiach, ale za panuje w nim górski klimat (o który czasem już ciężko w niektórych schroniskach). W Chacie jest wszystko, co turyście potrzebne - tanie miejsce noclegowe, ciepły prysznic, ciepły posiłek i słowackie piwo. Czy można chcieć więcej? ;)
Polecam szczególnie tym, którzy szukają ciszy i spokoju i chcą odwiedzić niebanalne miejsce :) Schronisko pod Szarotką idealnie się do tego nadaje.

Wojtuś:
Mam nadzieję, że przynajmniej części z czytelników, którzy zobaczyli nazwę tego schroniska, tak jak ja nie miała pojęcia gdzie ono jest:-) Zapytany przez Hemli: - Czy pojedziemy do Kieżmarskiej i przenocujemy w Szarotce? Ze zmarszczonymi brwiami i zdziwieniem spytałem: - Gdzie?! :-|
   Tłumów Murowańcowych tam raczej się nie spotka, miejsce bardzo spokojne nawet piękną, słoneczną jesienią. Dość daleko jednak jest z Szarotki do wyższych partii gór więc to raczej alternatywa w przypadku zajętych miejsc w bliższym grani schronisku. Być może znikoma sieć szlaków i brak wyjść bezpośrednio ze schroniska w górę jest powodem pustek, ale dobrze mieć takie miejsce w zanadrzu:-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz