środa, 14 sierpnia 2013

Jagnięcy Szczyt

Jagnięcy Szczyt


Jagnięcy Szczyt
Jagnięcy Szczyt (2229 m) słow. Jahňací štít to wielozwornikowy szczyt znajdujący się w Grani Głównej Tatr, w słowackiej części Tatr Wysokich. Szczyt ma bardzo skomplikowaną "sieć grani" z wieloma nazwanymi obiektami w swoim masywie.
   Od szczytu odchodzą następujące granie: na zachód jest to Jagnięca Grań, na północ Koperszadzka Grań (stanowiąca kontynuację Głównej Grani Tatr), na południowy wschód zaś Kozia Grań, a na południe Grań Townsona (odcinek Grani Głównej Tatr), opadająca w kierunku Kołowej Przełęczy. W kierunku wschodnim opada z wierzchołka jeszcze jedna grzęda, za sprawą której można wyróżnić górne piętro Doliny Białych Stawów - Żółtą Kotlinkę.
 Jagnięcy Szczyt otoczony jest czterema dolinami: od południowego wschodu jest to Jagnięca Dolina, od północnego wschodu - Dolina Białych Stawów (oraz od północy jej górne piętro - Żółta Kotlinka), od północy Skoruszowa Dolina, a od południowego zachodu górne piętro Kołowej Doliny - Bździochowe Korycisko.
  Jagnięcy Szczyt w Grani Głównej sąsiaduje od południa z Czerwoną Turnią (2284m) poprzedzoną Kołową Przełęczą (2090m), choć pomiędzy przełęczą, a wierzchołkiem Jagnięcego Szczytu jest jeszcze kilka nazwanych niewybitnych turniczek). Od strony północnej szczyt graniczy z Białą Czubą (2044m) poprzez Wyżnią Białą Przełączkę (ok. 2035m), choć w grani pomiędzy tymi szczytami jest jeszcze niepozorny Biały Kopiniak:).
W graniach bocznych Jagnięcy Szczyt oddzielony jest na wschodzie od Koziej Turni (2107m) Zadnią Kozią Szczerbiną (ok. 2068m) - tutaj również kilka obiektów "po drodze" - oraz na zachodzie od Wielkiej Jagnięcej Baszty Wyżnim Jagnięcym Przechodem.

SPACER GRANIĄ
Biały Kopiniak
|
Biały Karbik
|
Wielka
Jagnięca Baszta
--Wyżni
Jagniecy Przechód
--Jagnięcy Szczyt--Zadnia
Jagnięca Szczerbina
--Zadnie
Jagnięce Kopki
|
Wyżni
Jagnięcy Karb
|
Wielki
Jagnięcy Kopiniak

Nazwa Jagnięcego Szczytu zachowała się jako ludowa, pochodzi od wypasu jagniąt w tym rejonie. Nazwa na szczyt przeniosła się najprawdopodobniej ze zboczy Jagnięcej Grani, gdzie rozwijało się pasterstwo. W innych językach (węgierskim, niemieckim, słowackim) szczyt miał również inne nazwy. Po słowacku były to: Štít Bieleho plesa, Bielý Štít.

W rejonie Koperszadzkiej Grani występuje zjawisko zwane zlepieńcem koperszadzkim - rodzaju skały osadowej, najstarszej w Tatrach.

Na Jagnięcy szczyt prowadzi popularny szlak turystyczny prowadzący znad Zielonego Stawu Kieżmarskiego przez Jagnięcą Dolinkę. Jest to jedyny wytyczony szlak, którym można wejść na szczyt, więc trzeba się liczyć z powrotem tą samą drogą.

Jagnięcy Szczyt znany jest z rozległego i różnorodnego widoku - z jednej strony jest to widok na trawiaste stoki Tatr Bielskich, z drugiej - na urwiste ściany Małego Kieżmarskiego, czy też Łomnicy i Durnego opadające do Miedzianej Kotliny.Szlaki prowadzące na Jagnięcy Szczyt:

- żółty szlak prowadzący z przystanku Biała Woda, przez Dolinę Kieżmarską, Schronisko nad Zielonym Stawem Kieżmarskim i Dolinę Jagnięcą.

 • Ze Schroniska nad Zielonym Stawem Kieżmarskim↑ 2:30 h  ↓ 2:00 h  ↑↓ 680 m
 • Ze Schroniska pod Szarotką↑ 5:05 h  ↓ 4:10 h ↑↓ 940 m
 • Z przystanku Biela voda: ↑ 5:20 h ↓ 4:15 h  ↑↓ 1320 m
 • Z Tatrzańskiej Kotliny: ↑ 7:35 h ↓ 6:00 h  ↑↓ 1480 m
 • Z Tatrzańskich Matlarów: ↑ 5:30 h ↓ 4:40 h  ↑↓ 1350 m


Nasze wejścia:

Położenie na mapie:
Jagnięcy Szczyt na mapie


Panorama z Jagnięcego Szczytu:
Panorama z Jagnięcego Szczytu
Widok z Jagnięcego Szczytu na zachodnią część Tatr Bielskich (na północ)
Panorama z Jagnięcego Szczytu
Widok z Jagnięcego Szczytu wschodnią część Tatr Bielskich (na północny wschód)
Panorama z Jagnięcego Szczytu
Widok z Jagnięcego Szczytu na Kozią Turnię i Rakuską Czubę ( na południowy wschód)
Jagnięcy Szczyt - panorama
Widok z Jagnięcego Szczytu na Łomnicę i Durny Szczyt (na południe)
Jagnięcy Szczyt - panorama
Widok z Jagnięcego Szczytu na Kołowy Szczyt (na południowy zachód)
Panorama z Jagnięcego Szczytu
Widok z Jagnięcego Szczytu w stronę Doliny Jaworowej ( na północny zachód)

Widoki na Jagnięcy Szczyt:
Widok na Jagnięcy Szczyt
Jagnięcy Szczyt znad Wielkiego Białego Stawu
Widok na Jagnięcy Szczyt
Jagnięcy Szczyt z Doliny Jagnięcej
Widok na Jagnięcy Szczyt
Jagnięcy Szczyt z Rysów

Autorzy na szczycie:


4 komentarze:

 1. Że też Ci się chce tak szczegółowo opracowywać foty do tego działu! Zapewne masz z tym dużo frajdy, ale i złości :) W każdym razie dzięki, pewnie niejednemu się przyda!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też się czasem nad tym zastanawiam :D Ale z panoramy na panoramę jest łatwiej, uczę się odczytywać teren z mapy, co kiedyś było dla mnie totalną abstrakcją, a przede wszystkim - uczę się topografii Tatr, którą bardzo lubię i pewnie i tak w przyszłości będę musiała znać :) No i oczywiście mam nadzieję, że to chociaż trochę użyteczne :)
   A Jagnięcy był akurat strasznie upierdliwy :P

   Usuń
  2. Oho! Chcesz startować na przewodnika?

   Usuń
  3. Temat tatrzańskiego przewodnictwa to grubsza sprawa - przede wszystkim to wydatek rzędu 5000 zł + wyjazdy (czyli koszta ogromne), co prawda rozłożony na 2,5 roku, ale w dalszym ciągu jest to małe ała, szczególnie dla studentki :) Ale kto wie, jakby się kiedyś udało, byłoby super :)

   Usuń