niedziela, 31 marca 2013

Schronisko Żarskie

Schronisko Żarskie

Žiarska Chata


Schronisko Żarskie (słow. Žiarska Chata)  znajduje się w słowackich Tatrach Zachodnich, w Dolinie Żarskiej. Zbudowane zostało na wysokości około 1280 do 1325 metrów - istnieje kilka wersji wysokości w tym przedziale zarówno na mapach, przewodnikach jak i kilka wersji przy samym schronisku, co jest już dużym niedbalstwem w konsekwencji, zauważalnej po stronie słowackiej Tatr. Przyjmujemy w związku z tym wysokość około 1300 metrów. 
Schronisko Żarskie jest jednym z nielicznych obiektów w słowackich Tatrach Zachodnich, przez co jest często odwiedzane przez turystów - a w zimie również przez skiturowców, ponieważ w Dolinie Żarskiej znajdują się tereny udostępnione dla skialpinistów. Dodatkowo, do końca 2014 roku na czas zamknięcia większości szlaków na Słowacji zrobiono wyjątek i otwarto zimą szlak ze schroniska na Żarską Przełęcz a dalej na Rohacz Płaczliwy lub przez Smrek na Baraniec. 
Schronisko czynne jest cały rok, zamykane tylko w przypadku ogłoszenia 4. stopnia zagrożenia lawinowego - w takich sytuacjach zamykana jest cała Dolina Żarska jak i schronisko.
W Żarskim Schronisku znajduje się łącznie 64 miejsca noclegowe, w tym 39 miejsc w pokojach oraz 25 miejsc w budynku pomocniczym tylko dla osób z własnymi śpiworami. W przypadku noclegu w pokoju - pościel wliczona jest w cenę. Warto wspomnieć o tym, że prysznic w Żarskiej Chacie jest... na żetony. Każdy nocujący na jedną noc dostaje żeton, który zapewnia 3 minuty prysznica. Nie ma możliwości dokupienia żetonów :)

Kontakt:

tel. +421 44/559 15 25


Coś z historii...


Pomysł budowy schroniska w Dolinie Żarskiej narodził się w latach 30. Najpierw wybudowano drogę, potem zabrano się za budowę schroniska, które na użytek turystów zostało oddane w 1939 roku. Od początku był to obiekt popularny wśród narciarzy. Czasy wojny Żarska Chata przetrwała dość długo - do roku 1944 służyła turystom. W tym samym roku została jednak spalona przez niemieckich żołnierzy. Po wojnie, w latach 1947-50 w miejscu istnienia starego schroniska zbudowano małą chatkę, która miała zapewniać schronienie i nocleg podczas odbudowy właściwego schroniska. Do budowy nowego budynku jednak nie doszło z powodu braku funduszy. Postanowiono więc rozbudować ową małą chatkę. W rezultacie wyszło całkiem dobrze - schronisko funkcjonowało aż do 2005 roku. W 2006 roku schronisko zostało całkowicie przebudowane i w obecnej formie możemy odwiedzać je do dziś.


Położenie na mapie:


Žiarska Chata - mapa
Sieć szlaków:


- niebieski szlak z wylotu Doliny Żarskiej do Schroniska Żarskiego, dalej przez Smutną Przełęcz do Doliny Rohackiej,
- zielony szlak z Żarskiego Schroniska na Banówkę i dalej do Doliny Rohackiej.


Mimo tylko dwóch szlaków sięgających Schroniska Żarskiego, możliwości wycieczkowe są duże. Wiążą się raczej z długą wędrówką i dają możliwość spacerowania graniami Tatr Zachodnich. W najbliższym otoczeniu schroniska jest kilka węzłów szlakowych pozwalających na różne modyfikacje wycieczek. Przedstawiamy poniżej tylko kilka propozycji:

 • Z wylotu Doliny Żarskiej do Żarskiego Schroniska:  ↑1:20h, ↓1:00h, ↑↓~430m 
 • Z wylotu Doliny Żarskiej przez Baraniec i Żarską Przełęcz do Żarskiego Schroniska: ↑6:30h, ↓5:40h, ↑1460m, ↓1040m 
 • Z Żarskiego Schroniska do kempingu "Raczkowa" przez Żarską Przełęcz: ↑5:15h, ↓5:35h,  ↑1620m, ↓1030m 
 • Z Żarskiego Schroniska do Schroniska na Polanie Chochołowskiej przez Rohacze, Wołowiec, Grzesia: ↑6:25h, ↓6:40h, ↑1210m, ↓1360m 
 • Z Żarskiego Schroniska kółko przez Żarską Przełęcz, Rohacz Płaczliwy, Banówkę i Przysłop: ↑6:50h, ↓7:10h, ↑↓~1200m 
 • Z Żarskiego Schroniska przez Smutną Przełęcz do Schroniska Zwierówka: ↑4:50h, ↓5:15h,  ↑1670m, ↓940m 
 • Z Żarskiego Schroniska przez Banówkę i Banikowską Przełęcz do Schroniska Zwierówka: ↑6:00h, ↓6:25h, ↑940m, ↓1200m 
 • Z Żarskiego Schroniska do Schroniska Zwierówka przez Banówkę i Brestową: ↑8:30h, ↓8:55h, ↑~1400m, ↓~1660m Pieczątka:

Parę zdjęć...


Žiarska Chata
Jadalnia

Žiarska Chata
Bufet

Žiarska Chata
Schronisko od strony wejścia

Žiarska Chata
Okolice schroniska

Nasze opinie:

Hemli:
Styczność z Żarską Chatą miałam tylko raz i ogólnie zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Fajnie zorganizowane schronisko, nie należy do jakichś szczególnie drogich, jest klimatyczne, ogólnie rzecz biorąc - przyjemne :) Miło się siedzi w jadalni, smakoszom powinno się też podobać wybór w menu. Osobiście szczególnie polecam ogromną kluskę na parze, czyli buchtę :) Jedyną wadą, jaka rzuca się w oczy są prysznice na żetony, ale z drugiej strony w górach rzadko kto ma ochotę na długie kąpielo-prysznice ;) W zimie schronisko okupowane jest przez skiturowców. W lecie zapewne jest mocno zatłoczone, ale tutaj akurat ciężko mi cokolwiek więcej powiedzieć. Podsumowując, polecam, sama chętnie jeszcze w Żarskiej Chacie zawitam.


4 komentarze:

 1. Po wrzuceniu żetonu 22.08.2014 prysznic działał 1,5 minuty :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Działał 1,5 minuty ogólnie? Jak my z niego korzystaliśmy, na początku płynęła woda w ciągu, a pod koniec na zmianę - raz płynęła, raz się wyłączała.

   Być może nastąpiła jakaś zmiana i teraz jeszcze większy rygor nastąpił dla "francuskich piesków" - Co nas ogólnie cieszy:)

   Usuń
 2. Nie miałem euro. przyszedłem z Chochołowskiej. Nie miałem już siły iść dale. Chciałem zapłacić złotówkami po dobrym kursie. Nikogo to nie obchodziło, że nie mam a wrzątek ani jedzenie. Tak wygląda w Ziarskiej pomoc dla wędrowców i gościnność. Nie ważne, że masz potrzebę. Nie masz euro więc idź stąd. Wszystko z zupełną obojętnością. Bardzo niemiły menadzer

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, na Słowacji takie sytuacje się zdarzają. Niektóre ich obiekty w górach bardziej przypominają hotele niż schroniska.

   Usuń