sobota, 21 września 2013

Beskid Śląski Beskid Żywiecki - mapa Compass
Tytuł:
Wydawnictwo:     
Rok wydania:
Kategoria:
Beskid Śląski Beskid Żywiecki. Mapa turystyczna.
Compass
2013 (wyd. XIII)
mapy turystyczne


Opis:

Mapa Beskid Śląski Beskid Żywiecki obejmuje rejon Beskidu Śląskiego, Beskidu Żywieckiego oraz fragment Beskidu Małego (jego zachodnią część). Mapy dostępne są w dwóch wersjach: zwykłej papierowej oraz laminowanej. Jest to mapa o wymiarach: 98 cm x 71 cm. Wykonana jest w skali 1:50 000, co jednak jest na beskidzkie warunki jak najbardziej wystarczające.
Na mapie oprócz szlaków turystycznych PTTK zaznaczone są również szlaki rowerowe, dydaktyczne, konne czy też trasy narciarskie.
Szlaki posiadają bardzo wyraźne oznaczenia ich długości, czasu przejścia oraz przewyższenia. Szczególnie to ostatnie jest dla beskidzkich map Compassu charakterystyczne i raczej nie spotykane w innych wydawnictwach.
Mapa zawiera dodatkowe informacje pod postacią ogólnych informacji o opisywanych pasmach górskich, wykaz miejsc noclegowych (głównie schroniska) wraz z adresem i danymi kontaktowymi oraz atrakcje turystyczne.

Funkcjonalność mapy:
Podstawową zaletą tej mapy jest to, że obejmuje tak duży rejon, a przy tym wszystkim jest czytelna - wszystko dzięki temu, że mapa jest dwustronna. 
Format mapy dobrze sprawdza się na beskidzkich wycieczkach, podczas których to nie zagląda się do niej zbyt często. Trzeba przyzwyczaić się, na której stronie znajduje się rejon, który nas interesuje - to przychodzi wraz z użytkowaniem.  Dla bardziej wymagających dostępna jest wodoodporna i "zniszczenioodporna" wersja laminowana. 
Jednym z plusów mapy jest to, że podaje ona odległości poszczególnych odcinków szlaków, czas przejścia i zarazem przewyższenie. Bardzo ułatwia to planowanie tras i unikanie wpadek pt. "ups, miało być w dół" :)


Przykładowy fragment mapy


Hemli:
Mapa Beskid Śląski Beskid Żywiecki Compassu to moja ulubiona mapa tej części Beskidów. Z racji, ze są to rejony, w których się wychowałam odpowiada mi to, że mapa jest dwustronna i nie zawiera obszerniejszych informacji na temat atrakcji turystycznych w regionie (w razie gdyby komuś ten brak przeszkadzał, odsyłam do map Compassu osobno opisujących Beskid Śląski, Beskid Żywiecki itd.). Podoba mi się to, że mogę wiedzieć ile mam do przejścia (również w pionie), jak już z resztą pisałam wcześniej, bardzo cenię ta mapę za informacje o długości szlaku i przewyższeniu.
Mapę Compassu polecam przede wszystkim plecakowcom oraz tym, którzy zamiast trzech map wolą nosić jedną. Równie dokładną i czytelną :)

1 komentarz: