czwartek, 12 września 2013

Lawiny. Poradnik dla narciarzy i turystów.
Tytuł:
Autor:
Wydawnictwo:     
Rok wydania:
Ilość stron:
Kategoria:
Lawiny. Porazdnik dla narciarzy i turystów
Tobiaz Kurzeder, Holger Feist
TPN
2013
235
poradnik turystyczny
Opis:
Lawiny. Poradnik dla narciarzy i turystów to druga książka na polskim rynku zajmująca się tematyką lawin pod kątem "jak zapewnić sobie większe bezpieczeństwo". Skierowana jest głównie do freeriderów szusujących po alpejskich stokach. Przetłumaczona i wydana przez TPN nadaje się jednak również dla turystów/narciarzy korzystających z uroków zimy również w Tatrach. Książka zawiera całą wiedzę teoretyczną, którą powinien posiadać turysta wybierający się zimą w góry. Począwszy od nauki o rodzajach śniegu i przemianach, którym się poddaje w poszczególnych warunkach atmosferycznych, przez wpływ ukształtowania góry i wystawy danych stoków na zagrożenie lawinowe poprzez typową teorię - jak wystrzegać się lawin i jak zmniejszyć ryzyko. W książce dokładnie podane są sposoby oceny ryzyka - wyjaśnia dlaczego i w jakich warunkach nie powinniśmy wychodzić na stok, jak mamy się w danym terenie zachować.
W książce znajdziemy także informacje o niezbędnym wyposażeniu do zimowych wędrówek, a także dokładnie opisane pole działania, kiedy już zdarzy się wypadek. Rozdziały te oczywiście są czysto teoretyczne i nie zastąpią absolutnie treningu w terenie (o czym sam autor wielokrotnie wspomina). Końcowe rozdziały poświęcone są odczytywaniu terenu na podstawie mapy oraz stronom, na którym narciarze znajdą praktyczne informacje. Cała książka ma przejrzystą szatę graficzną, która ułatwia znajdywanie pożądanych informacji, a mnogość ilustracji pomaga zrozumieć treść. Bo do tej pozycji na pewno zajrzy się więcej niż jeden raz.


Hemli:
Solidna książka na temat lawin. Co prawda nie jestem ekspertem i nie mogę pod względem merytorycznym ocenić jej treści, z perspektywy turysty wydaje mi się to bardzo potrzeba pozycja - zalecana do przeczytania wszystkim, którzy mają zamiar rozpocząć swoją przygodę z wyższymi górami w zimie, a nie mają możliwości uczestniczenia w kursie lawinowym/zimowym. Książka napisana jest jasnym i zrozumiałym językiem, pomimo tego, że była napisana głównie pod freeriderów, w przypadku turystyki pieszej większość zasad pozostaje niezmienna. Najbardziej w Lawinach podobały mi się metody szybkiego obliczania ryzyka przy zastałych warunkach. Konieczne do przyswojenia - i oczywiście sprawdzenia w praktyce. Myślę, że cała masa informacji zawarta w książce sprawia, że dla właściwego zrozumienia jej przydałoby się ją przeczytać ze dwa razy. I to z pewnością uczynię :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz