środa, 4 września 2013

Tatry Słowackie. Przewodnik. - Józef NykaTytuł:
Autor:
Wydawnictwo:     
Rok wydania:
Ilość stron:
Kategoria:
Tatry Słowackie. Przewodnik.
Józef Nyka
TRAWERS
2011 - wyd. VII (najnowsze wydanie - 2013)
436
przewodnik turystyczny

Opis:
Przewodniki Józefa Nyki to prawdziwa klasyka wśród tego typu literatury. Ta część poświęcona jest Tatrom Słowackim oraz ich otulinie. W przewodniku znajdziemy wszystkie potrzebne informacje dla turysty, który chce wybrać się w Tatry, począwszy od dojazdu w nie, poprzez szczegółowy opis szlakowanych tras wraz z cennymi uwagami, ciekawostkami, odrobiną historii aż po opis i plany miast w otulinie Tatr wraz z bazą noclegową (adresy + kontakt) i inne praktyczne informacje, takie jak ceny noclegów w schroniskach, ceny przejazdu kolejką. Poprzez częste wznowienia wydania przewodnika (mniej więcej co parę lat) informacje te są prawie zawsze aktualne. W przewodniku poza szlakami opisano parę łatwych wejść na obiekty, na które nie wiedzie szlak. Prawie każda propozycja wycieczki opatrzona jest w rysunki przedstawiające opisane panoramy ze szczytów, czy też przełęczy.
Wycieczki opisane są w taki sposób, który pomaga dobór trasy do naszych możliwości, umiejętności, czy też zasobów czasu.
W przewodniku Józefa Nyki na wstępie znajdziemy podstawowe zasady zachowania bezpieczeństwa w górach, co dla początkujących turystów może być cenną informacją. Na końcu książki z kolei znajduje się część pt. Tatry w 136 hasłach, co jest pewnego rodzaju słownikiem, w którym Nyka opisuje w paru słowach najważniejsze obiekty w Tatrach. Warto dodać, że ten słowniczek umieszczony jest w takiej samej formie również w tomie Tatry Polskie.
Przewodnik szczególnie polecany dla początkujących turystów, którzy wybierają się w Tatry pierwszy raz. Lepszego nie znajdziecie :)
Hemli:
Myślę, że nie powiem nic nowego w kwestii tego przewodnika Józefa Nyki. Jeżeli chodzi o przewodniki typowo turystyczne, dla Tatr nie powstało nic lepszego jak właśnie dzieło Nyki. Poza aspektami, o których pisałam wcześniej warto dodać, że przewodnik jest czytelny i już po krótkim zaznajomieniu z nim wiemy, gdzie znaleźć potrzebne informacje. Tom Tatry Słowackie lubię osobiście szczególnie, bo wiele opisów czytałam nie znając zupełnie danych rejonów. I po czasie, kiedy w końcu w nie zawitałam, okazało się, że bardzo wiele pamiętam z tego, co przeczytałam. J. Nyka przeplata praktyczne informacje pomagające zorientować się na szlaku wraz z ciekawostkami, przez co tekst nie jest tylko suchym zbiorem faktów. Przydatne są też bogato opisane panoramy, pomimo, że w formie rysunkowej - mam ogromną nadzieję, że to w tym przewodniku się nie zmieni! 
Podsumowując: zawsze warto mieć ten przewodnik w plecaku. Bardzo go polecam :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz