|
Tytuł:
Autor:
Wydawnictwo:
Częstotliwość wydawania:
Rok pierwszego wydania:
Ilość stron:
Kategoria: | TATRY TPN
Red. naczelny Marek Grocholski
TPN
kwartalnik
2003
ok. 130
magazyn przyrodniczy/górski |
|
Opis:
Kwartalnik Tatry nie jest stricte górskim magazynem - zasadniczo różni się od innych górskich czasopism na rynku, przede wszystkim poprzez zróżnicowaną tematykę i wysoki poziom artykułów. Pismo wydawane przez Tatrzański Park Narodowy skupia się głównie na Tatrach i wszystkim, co z nimi i z okolicą związane - znajdziemy w nim wydarzenia, zmiany i nowości, fauna i flora, ciekawostki historyczne, ludzi związanych z Tatrami, zabytki - i same Tatry. Artykuły zamieszczane w Tatrach mają charakter popularnonaukowy. Pisane są często na tematy naukowe, lecz przedstawione w odpowiedni sposób są w stanie zaciekawić nawet laika w danej dziedzinie.
W kwartalniku Tatry znajduje się parę stałych rubryk. Są to:
- Rozmaitości - w większości są to aktualne wydarzenia spod/z Tatr, informacje o imprezach, wystawach + stała rubryka Kronika Straży Parku.
- Listy, polemiki - jak sam tytuł wskazuje. Dyskusje na rożne górskie i tatrzańskie tematy.
- Z drugiej strony Tatr - tatrzańskie wiadomości ze Słowackich Tatr.
- Taternictwo - podsumowanie ostatniego kwartału pod względem dokonań wspinaczkowych w całych Tatrach.
- Wypadki górskie - opis wypadów, które zdarzyły się w czasie ostatniego kwartału w Tatrach zarówno po polskiej, jak i po słowackiej stronie - informacje zebrane ze stron topr.pl i hzs.sk
- Przyroda - analiza pogody i warunków atmosferycznych w ostatnim kwartale nad Tatrami, artykuły przyrodnicze o Tatrach.
- Temat numeru - szeroko opracowany dany temat + ciekawostki.
- Inne góry - artykuły o nie-tatrzańskich pagórach. Dla urozmaicenia :)
- Historia - artykuły na temat historycznej przeszłości w Tatrach i pod Tatrami. Bardzo często można natknąć się na oryginalne i ciekawe stare fotografie.
- Malarstwo - Tatry na płótnie.
- Lektury - nowości wydawnicze na tematy tatrzańskie i górskie.
- Moim zdaniem - wspomnienia, felietony.
Na samym końcu znajduje się streszczenie w języku słowackim, a na tylnej okładce - kalendarz na najbliższe miesiące.
Jest to pismo adresowane do osób, które raczej posiadają jakąś wiedzę o Tatrach i dziedzinach z nimi związanych. Czasopismo ma dość duże walory, jeśli chodzi o wiedzę z tematu flory i fauny Tatr oraz historii - znaczna część artykułów jest tym tematykom poświęcona. Artykuły pisane są przez specjalistów w danych dziedzinach, przez co utrzymują wysoki poziom merytoryczny.
Tatry wydane są bardzo ładnie, na papierze kredowym, w środku znajdziemy też rozkładane strony ze zdjęciami, czy też obrazami. Dlatego też nie należą do tanich gazet - jednak dla takiej ilości wiedzy, jaką w nich znajdziemy warto zainwestować te paręnaście złotych.
|
|
Hemli:
Przyznam, że jak pierwszy raz kupiłam sobie Tatry, trochę mnie znudziły. Tyyle artykułów, a tak mało o samych Tatrach! - tak mi się wtedy wydawało :) Na szczęście trochę do tej gazety chyba dorosłam i obecnie to moja ulubiona pozycja, jeżeli chodzi o gazety związane z górami. Jak już pisałam wcześniej, artykuły naprawdę są wartościowe, nawet takie, których tytuł mnie odstraszał po rozpoczęciu czytania wciągały i tłumaczyły np. ciekawe zjawiska z tatrzańskiej flory. Do dziś mam w pamięci artykuł pt. Suche Smreczyny z zeszłorocznego numeru :)
Kwartalnik Tatry to cenne źródło na wiele tematów - ja przede wszystkim cenię sobie artykuły o historii spod Tatr. Nie znajdziecie tam relacji z wyjść na tatrzańskie szlaki, opisu trudności, tras - ta gazeta ma zupełnie inną specyfikę. Polecam ją wszystkim tatromaniakom i tym, którzy chcą się o Tatrach dowiedzieć czegoś więcej, niż zdołają wyczytać w przewodnikach i na nieszczęsnej wikipedii.
Halo, halo. Szukam archiwalnych numerów kwartalnika Tatry, konkretnie pierwszych 1 - 9.
OdpowiedzUsuń