czwartek, 5 września 2013

Tatry Wysokie, Tatry Zachodnie - mapy SygnaturyTytuł:
Wydawnictwo:     
Rok wydania:
Kategoria:
Tatry Wysokie, Tatry Zachodnie. Mapa turystyczna
Sygnatura/Polkart
2008/2009 (wyd. V)
mapy turystyczne

Opis:
Turystyczne mapy: Tatry Wysokie słowackie i polskie oraz Tatry Zachodnie słowackie i polskie, sprzedawane oddzielnie, jednak z możliwością połączenia. Są to mapy o dużych wymiarach: 133 cm x 44 cm, stworzone zatem bardziej do planowania wycieczek w domu, niż do zabierania ich na szlak. Aczkolwiek to drugie nie jest oczywiście wykluczone (wystarczy dobrze znać mapę, wiedzieć  gdzie otwierać i się sprawdza). Mapy przedstawiają Tatry wraz z ich otuliną. Na odwrocie znajdują się ogólne informacje o poszczególnych rejonach, kontakt do schronisk,  miejsce na pieczątkę, zdjęcia, panoramy z dwóch wybranych szczytów (w Tatrach Zachodnich - Bystra i Ciemniak, w Tatrach Wysokich - Gerlach i Rysy), użyteczny informator turystyczny (zawiera kontakt do TOPRu i HZSu), czy też inne przydatne informacje takie jak spis hotelizasięg telefonów komórkowych, a nawet rodzaje chmur. Tego typu informacje  w codziennym użytkowaniu wykorzystywane są jednak stosunkowo rzadko.
Funkcjonalność mapy:
Mapa Sygnatury jest czytelna i bardzo dokładna.  Jest bogata w nazewnictwo wielu obiektów, w większości nazwy słowackie podawane są w wersji dwujęzycznej. Na mapie zaznaczone są drogi schodzenia lawin, co również jest dobrze czytelne. Czasy przejść są z naszego punktu widzenia często zawyżone. Szlaki tymczasowo zamykane zarówno po słowackiej, jak i po polskiej stronie są na mapie oznaczone. Zawierają oczywiście położenia schronisk i przebiegi szlaków wraz z "wykropkowanymi" sztucznymi ułatwieniami na szlakach. W formie obrazków zaznaczono charakterystyczne dla danych rejonów zwierzęta/rośliny/grzyby.Przykładowy fragment mapy

Nasze opinie:

Hemli:
Do  map Sygnatury zawsze będę miała sentyment. To pierwsza mapa Tatr, z której korzystałam (i od tego czasu niewiele się zmieniło), w której uczyłam się topografii, tego jak wyglądają, marzyłam... Moim zdaniem to jedna z najlepszych tatrzańskich map. Jest bardzo czytelna, dokładna, praktycznie nie zawiera błędów. Jedyne, co może przeszkadzać w jej użytkowaniu to spory rozmiar. Ja jednak po jakimś czasie znam ją niemalże na pamięć, w plecaku noszę złożoną - i zawsze wiem, gdzie mam dokładnie rozłożyć, aby obejrzeć dany teren :) Jedyne, do czego mogę się przyczepić to to, że czasy są na niej sporo zawyżone. Aczkolwiek lepiej w tą stronę. Jak na mapę turystyczną mapa Sygnatury jest bardzo szczegółowa, szata graficzna jest przyjemna. Polecam, podsumowując - jako najlepszą mapę Tatr dostępną na rynku. 

2 komentarze: