Rysy (2503m) słow. Rysy to trzywierzchołkowy, zwornikowy szczyt znajdujący się w Głównej Grani Tatr Wysokich, na granicy polsko-słowackiej. Dwa wierzchołki znajdują się po stronie słowackiej (2503m), (2474m), jeden z kolei (2499m) znajduje się na granicy i jest to najwyższy szczyt w całej Polsce. Wierzchołek graniczny jest zwornikiem dla północnej grani. Rysy oddzielone są od Ciężkiego Szczytu (2520m) przełęczą Waga (2340m) i od Żabiego Konia (2291m) Żabią Przełęczą (2225m) w Grani Głównej, a od Niżnich Rysów (2343m) Przełęczą pod Rysami (2365m) w grani bocznej. Dolinne otoczenie Rysów stanowią: od północnego zachodu Kocioł pod Rysami (będący górną częścią Doliny Rybiego Potoku), od wschodu Ciężki Kocioł - górna partia Ciężkiej Doliny, a od południowego zachodu Kotlinka pod Żabim Koniem i Kotlinka pod Wagą - obie stanowią górne piętra Żabiej Doliny Mięguszowieckiej.
Dla taterników szczególnie atrakcyjna jest wschodnia ściana Rysów, która opada 400m urwiskiem do Doliny Ciężkiej.
Rysy są jednym z najpopularniejszych celów turystycznych zarówno od polskiej, jak i od słowackiej strony. Polaków przyciąga ze względu na miano najwyższego. Ze szczytu rozpościera się panorama uznawana za jedną z najbogatszych w całych Tatrach. Rysy poza tym są najwyższym szlakowanym szczytem i jednocześnie punktem w całych Tatrach (jedyny punkt, który przewyższa 2500 m). Rysy uchodzą za najtłumniej odwiedzany szczyt w Tatrach, na który można udać się wyłącznie pieszo.
Dawniej na szczycie Rysów od 1999 roku do wejścia przez oba kraje do strefy Schengen istniało przejście graniczne - było to jedyne miejsce w Tatrach Wysokich, które umożliwiało legalne przejście z Polski na Słowację.
W przeszłości szczyt Rysów często padał ofiarą przyozdabiania go różnymi tablicami pamiątkowymi. Zaczęto od upamiętnienia pierwszego zdobywcy Rysów, Eda Blásy - tablica z jego nazwiskiem pojawiła się na wierzchołku pod koniec XIX wieku. W latach 50. na szczycie umieszczono tablicę upamiętniającą wejście w 1913 r. na Rysy Lenina, który szczególnie upodobał sobie Tatry - na pamiątkę tego organizowano poza tym w latach komunizmu polski Rajd Lenina oraz słowacki Medzinárodný výstup mládeže na Rysy. Tablica jednak często bywała odkręcana i zrzucana do Doliny Ciężkiej. Po zniknięciu jednak szybko zastępowano ją nową. W 2009 roku na szczycie pojawiła się tablica upamiętniająca 100-lecie istnienia TOPRu. Obecnie na szczycie znajduje się tylko skrzynka z zeszytem "dla zdobywców" oklejona najróżniejszymi naklejkami.
Nazwa Rysy pochodzi od dawnego określania całej tej okolicy - ze względu na "porysowane" sylwetki gór, nie zaś, jak można skojarzyć - od żlebu zwanego Rysą w ich masywie.
Szlaki prowadzące na Rysy:
- czerwony szlak prowadzący znad Schroniska nad Morskim Okiem przez Rysy, dalej na Wagę, Chatę pod Rysami nad Popradzki Staw.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz