wtorek, 9 kwietnia 2013

Schronisko nad Zielonym Stawem Kieżmarskim

Schronisko nad Zielonym Stawem Kieżmarskim

Schronisko nad Zielonym Stawem KieżmarskimSchronisko nad Zielonym Stawem Kieżmarskim (słow. Chata pri Zelenom plese, Brnčalova chata, Brnčalka) zlokalizowane jest w słowackich Tatrach Wysokich, w Dolinie Kieżmarskiej. Znajduje się na wysokości 1551m, nad nazwodajnym Zielonym Stawem Kieżmarskim, pod progiem Doliny Jagnięcej.
Schronisko nad Zielonym Stawem jest raczej obleganym obiektem. Między innymi spowodowane jest to bliskością licznych popularnych celów wspinaczkowych, jak ściana Małego Kieżmarskiego Szczytu, czy też Kozia Grań oraz popularnymi szlakami turystycznymi - na Jagnięcy Szczyt, czy też magistrala na Rakuski Przechód.
Schronisko oferuje 56 miejsc noclegowych w pokojach, oraz udostępnia poddasze dla turystów śpiących "na glebie" z własnymi śpiworami. Istnieje możliwość rezerwacji telefonicznej noclegu - ale tutaj uwaga - rezerwowana jest nawet "gleba".
W schronisku znajduje się oczywiście bufet, jadalnia oraz kuchnia turystyczna.
Schronisko nad Zielonym Stawem udziela 10 % zniżek klubowiczom KW Warszawa.


Kontakt:
tel. 0-901-767-420

Coś z historii...

W 1880 roku Towarzystwo Węgierskie przeniosło schronisko nazywane Schroniskiem Idziego z Doliny Przednich Koperszadów nad Zielony Staw Kieżmarski. Szybko popadło w ruinę, ostatecznie spłonęło trzy lata później. Kolejny obiekt pojawił się tam w 1884, przetrwał do 1890 - również spłonął.
Cztery lata później Towarzystwo Węgierskie postanowiło wybudować tam schronisko murowane. Obiekt został otwarty dla turystów w 1897 roku. Schronisko było czynne sezonowo do roku 1926, od którego to jest czynne przez cały rok. W tamtych czasach Chata była w stanie pomieścić zaledwie 12 osób. Po I wojnie światowej schronisko przeszło w posiadanie Karpathenverein. W tym czasie przechodziło rozbudowę, po której to kubatura została zwiększona do 70.
Po wojnie zmienił się właściciel schroniska - po przejęciu go przez Klub Słowackich Turystów i Narciarzy obiekt został upaństwowiony. W kolejnych latach również trwały prace w schronisku. Wcześniej wybudowany obiekt gospodarczy został udostępniony dla turystów, a w '59 koło schroniska została wybudowana mała elektrownia, która do dziś troszkę hałasuje w dolinie. Od lat 50. schronisko nazywane było Brnčalką, czy też Brnčalovą chatą za sprawą imienia taternika Alberta Brnčala. W 1991 powrócono do pierwotnej nazwy - Chata pri Zelenom plese.

Położenie na mapie:

Schronisko nad Zielonym Stawem Kieżmarskim na mapie


Sieć szlaków:
- czerwony szlak Magistrala Tatrzańska prowadzący z Wielkiego Białego Stawu do Schroniska nad Zielonym Stawem Kieżmarskim, następnie przez Rakuski Przechód, Łomnicki Staw i dalej,
- żółty szlak prowadzący z przystanku Biela voda przez Dolinę Kieżmarską, następnie na Jagnięcy Szczyt.

Dojście do Schroniska nad Zielonym Stawem Kieżmarskim:

  • Z przystanku Biela voda przez Dolinę Kieżmarską: ↑ 2:50 h ↓ 2:15 h  ↑↓ 640 m
  • Z Tatrzańskich Matlarów przez Dolinę Białych Stawow: ↑ 3:50 h ↓ 2:45 h ↑↓ 730 m
  • Z Tatrzańskiej Łomnicy: ↑ 4:35 h ↓ 4:20 h ↑↓ 760 m

Propozycje wycieczek ze schroniska:

  • Na Jagnięcy Szczyt↑ 2:30 h ↓ 2:00 h ↑↓ 680 m
  • Na Szeroką Przełęcz Bielską↑ 2:40 h ↓ 1:30 h  ↑↓ 340 m
  • Do Łomnickiego Schroniska przez Rakuski Przechód: ↑ 2:00 h  ↓ 2:00 h ↑↓ 480 m


Pieczątka:


Schronisko nad Zielonym Stawem Kieżmarskim - pieczątka


Parę zdjęć...


Schronisko nad Zielonym Stawem Kieżmarskim
Wejście do schroniska

Schronisko nad Zielonym Stawem KieżmarskimNasze opinie:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz