poniedziałek, 8 lipca 2013

Orla Przełączka Wyżnia

Orla Przełączka Wyżnia


Orla Przełączka Wyżnia (ok. 2155m), słow. Vyšná Orlia štrbina to wcięta na kilka metrów przełączka we Wschodniej Grani Świnicy oddzielająca dwie niewielkie turniczki: Wielką Orlą Turniczkę (2162m) na zachodzie i Małą Orlą Turniczkę (ok. 2158m) na wschodzie. Ku zachodniej turniczce biegnie kilkumetrowa, łagodnie nachylona, skalista grań, natomiast z turniczki wschodniej opada wprost na przełączkę stroma, ok. 3-metrowej wysokości ścianka.
Przełączkę otaczają dwie doliny - od północy Dolina Pańszczyca, od południa - Dolinka Buczynowa. W kierunku tej ostatniej opada z przełączki niewielka rynna zatracająca się po około 30 metrach w żlebie Orlej Przełączki Niżniej.
Kilka metrów poniżej przełączki po północnej stronie przebiega szlak Orlej Perci. Pod przełączką szlak ubezpieczony jest drabinką.


SPACER GRANIĄ
Granacka Przełęcz--Wielka Orla Turniczka--Orla Przełączka Wyżnia--Mała Orla Turniczka--Orla Przełączka Niżnia

Szlaki prowadzące na Orlą Przełączkę Wyżnią:

Na Orlą Przełączkę Wyżnią nie prowadzą żadne znakowane szlaki turystyczne. Jest ona położona w terenie udostępnionym dla taternictwa, jednak tylko od strony Buczynowej Dolinki.

Od szlaku Orlej Perci:
Od szlaku Orlej Perci
Szlakiem Orlej Perci należy dojść do odcinka pomiędzy drabinką, a Orlą Przełączką Niżnią. Ze szlaku tuż na prawo od szczytowej północnej ścianki Małej Orlej Turniczki po stromych, dobrze urzeźbionych skałkach poprzecinanych trawkami początkowo skośnie w prawo w górę, ostatnie metry skośnie w lewo w górę na siodełko przełączki. 
UwagaPoruszając się w okolicach grani powyżej szlaku Orlej Perci należy zwrócić szczególną uwagę na możliwość strącenia kamieni! Odnotowano już na Orlej Perci wypadek śmiertelny spowodowany  strąceniem przez turystę kamienia i jego uderzeniem w głowę turystki wędrującej szlakiem.


Nasze wejścia:

Położenie na mapie:

Widoki na Orlą Przełączkę Wyżnią:
Widok na Orlą Przełączkę Wyżnią
Widok na Orlą Przełączkę Wyżnią z Doliny Pańszczycy
Widok na Orlą Przełączkę Wyżnią
Widok na Orlą Przełączkę Wyżnią z Orlej Perci
Widok na Orlą Przełączkę Wyżnią
Widok na Orlą Przełączkę Wyżnią z Doliny Roztoki

Autorzy na przełęczy:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz