wtorek, 2 lipca 2013

Wschodnie Żelazne Wrota

Wschodnie Żelazne Wrota

Wschodnie Żelazne Wrota
Wschodnie Żelazne Wrota (ok. 2255m) słow. Východná železná brána to wąska przełęcz znajdująca się w Głównej Grani Tatr Wysokich po słowackiej stronie. Oddziela Wschodni Żelazny Szczyt (2340m) od Hrubej Śnieżnej Kopy (2310m). Wznosi się nad dwoma dolinami: od północnego wschodu jest to Kaczy Bandzioch, górne piętro Doliny Kaczej, do którego opada usypistym żlebem w jego najwyższej części, od południowego zachodu zaś nad Doliną Złomisk - ściślej Żelazną Kotliną.

Z Wschodniego Żelaznego Szczytu opada na przełęcz 80-metrowy uskok o wysokich trudnościach wspinaczkowych. Z kolei w stronę Hrubej Śnieżnej Kopy na przełęcz opadają dość strome trawniki poprzeplatane skałkami.

Wschodnie Żelazne Wrota były niegdyś bardzo popularnym przejściem przez Główną Grań Tatr, głównie ze względu na swoją niewielkie trudności oraz wysokość w tej części Tatr.

SPACER GRANIĄ
Wyżnia
Śnieżna Ławka
--Hruba
Śnieżna Kopa
\
Wschodnie
Żelazna Wrota
\
Wschodni
Żelazny Szczyt
\
Rumiska
Przełączka

Nazwa Wschodnich  Żelaznych Wrót narodziła się podczas wycieczki Móra Déchego przez ową przełęcz, której to otoczenie skojarzyło mu się z kutymi blokami żelaza. Nazwa przeszła na kilka obiektów w okolicy. Obecnie człon żelazny mają w sobie obie przełęcze - Wschodnie i Zachodnie Żelazne Wrota, wznoszące się nad nimi po zewnętrznych stronach szczyty - Wschodni i Zachodni Żelazny Szczyt oraz części dolinne.


Szlaki prowadzące na Wschodnie Żelazne Wrota:

Na Wschodnie Żelazne Wrota nie prowadzą żadne znakowane szlaki turystyczne. Przełęcz znajduje się w rejonie dostępnym wspinaczkowo.
Wejść na przełęcz można łatwo (0+) od wschodu, z Doliny Kaczej przez Gerlachowskie Spady i Kaczy Bańdzioch (sposób przejścia przez Gerlachowskie Spady przedstawiliśmy przy opisie Kaczego Bańdziocha). Z zachodniej części Kaczego Bandziocha zwanej Żelaznym Bandziochem pod ściany Wschodniego Żelaznego Szczytu po uciążliwym piarżysku, skąd nieco usypistym żlebem w kilkanaście minut na Wschodnie Żelazne Wrota.

Wschodnie Żelazne Wrota - schemat wejściaWschodnie Żelazne Wrota - schemat wejścia

Z Doliny Złomisk można wejść na Wschodnie Żelazne Wrota bez trudności (0-).Nasze wejścia:

Położenie na mapie:

Wschodnie Żelazne Wrota na mapie


Panorama ze Wschodnich Żelaznych Wrót:
Panorama ze Wschodnich Żelaznych Wrót
Widok z Wschodnich Żelaznych Wrót na Dolinę Złomisk (na południowy zachód)
Panorama ze Wschodnich  Żelaznych Wrót
Widok z Wschodnich Żelaznych Wrót na masyw Gerlacha (na północny wschód)


Widoki na Wschodnie Żelazne Wrota:
Widok na Wschodnie Żelazne Wrota z Doliny Złomisk
Widok na Wschodnie Żelazne Wrota z Doliny Złomisk

Autorzy na przełęczy:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz