Zawrat (2159 m) słow. Závrat to przełęcz w polskich Tatrach Wysokich, w bocznej, Wschodniej Grani Świnicy. Oddziela Zawratową Turnię (2247m) na północnym zachodzie od masywu Małego Koziego Wierchu (2228m) na wschodzie. W grani pomiędzy Zawratem, a Małym Kozim Wierchem znajdują się jeszcze dwie wyróżniające się, nienazwane turnie. Przełęcz otoczona jest przez dwie doliny: od południa jest to Dolinka pod Kołem - jedno z górnych pięter Doliny Pięciu Stawów, od północy z kolei Czarna Dolina Gąsienicowa, do której opada znany Zawratowy Żleb.
Nie ma dokładnego wyjaśnienia na temat pochodzenia nazwy Zawrat. Poza ową przełęczą podobne miano otrzymały inne obiekty w Tatrach (np. Zawrat Kasprowy, Zawracik, jako dawna nazwa Wrót Chałubińskiego, Zawracie) i nazwa ta odnosi się tak do przełęczy, jak też urwistych ścian.
Figurka w ścianie Zawratowej Turni
Zawrat znany jest przede wszystkim jako początkowy punkt Orlej Perci, uważanej za najtrudniejszy szlak w Tatrach. Właśnie temu szlakowi przełęcz zawdzięcza znaczną popularność. Jest to również dogodne przejście z Doliny Pięciu Stawów do Doliny Gąsienicowej. Szlak wiedzie w górnej części skałami obok żlebu. Zimą wędrówka turystyczna odbywa się najczęściej wprost żlebem, tzw. Starym Zawratem. Początkowo na przełęcz chadzano żlebem również latem, szlak Nowym Zawratem (skałami) wybudowano pod koniec XIX wieku. Łańcuchy oraz ogromna popularność szlaku spowodowała są przyczyną "zabrudzenia" skał wzdłuż szlaku, prawdopodobnie od rdzy.
Od południa przełęcz dostępna jest bez trudności, od północy szlak zaopatrzony jest w liczne sztuczne ułatwienia. Jest jedną z najczęściej odwiedzanych przełęczy.
Kilkanaście metrów poniżej przełęczy w ścianie Zawratowej Turni znajduje się figurka Matki Boskiej umieszczona tam przez księdza Walentego Gadowskiego w 1904r., w latach budowy Orlej Preci.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz