wtorek, 17 września 2013

Gorce - mapa Compass
Tytuł:
Wydawnictwo:     
Rok wydania:
Kategoria:
Gorce. Mapa turystyczna.
Compass
2012 (wyd. IX)
mapy turystyczne


Opis:

Mapa Gorce obejmuje rejon całych Gorców wraz z Gorczańskim Parkiem Narodowym oraz otuliną - od północy z kawałkiem Beskidu Wyspowego i Nowym Targiem od południa. Jest to mapa o wymiarach: 100 cm x 60 cm. Wykonana jest w skali 1:40 000.
Na mapie oprócz szlaków turystycznych PTTK zaznaczone są również szlaki rowerowe, dydaktyczne, konne czy też trasy narciarskie oraz Małopolski Szlak Papieski.
Szlaki posiadają bardzo wyraźne oznaczenia ich długości, czasu przejścia oraz przewyższenia. Szczególnie to ostatnie jest dla beskidzkich map Compassu charakterystyczne i raczej nie spotykane w innych wydawnictwach.
Mapa jest jednostronna, z drugiej strony zamieszczony jest mały przewodnik po pasmie Gorców i okolicy ze zdjęciami podzielony na następujące części: Co o Gorcach warto wiedzieć, Informator krajoznawczy (miejscowości), Informator krajoznawczy (szczyty, przełęcze, polany), Warto zobaczyć, Szlaki, ścieżki, wyciągi narciarskie (opisuje m.in. ścieżki edukacyjne, trasy rowerowe, konne) oraz Wybrana baza noclegowa. Są to informacje przydatne, a dzięki temu, że znajdują się na odwrocie mapy - zawsze mamy je pod ręką. Na odwrocie mapy zamieszczone są jeszcze plany największych miejscowości: Rabka-Zdrój, Nowy Targ oraz Mszana Dolna.

Funkcjonalność mapy:
Mapę Gorców, podobnie jak inne beskidzkie mapy Compassu używa się bardzo dobrze. Mapa jest czytelna, zaznaczone są na niej takie cenne informacje jak odległość poszczególnych odcinków szlaku, suma podejść na odcinku oraz czas przejścia.
Mapa uwzględnia Małopolskie Szlak Papieski, co jest z pewnością jej zaletą.
Warto dodać, że mapa Gorców to nie tylko mapa - na drugiej stronie znajduje się mały przewodnik zawierający praktyczne informacje. 
Hemli:
Mapa Gorce Compassu, tak jak inne beskidzkie mapy tego wydawnictwa jest przyjemna w użytkowaniu, czytelna. Skala wydaje się być odpowiednią dla tego uroczego pasma górskiego. Obejmuje wystarczająco duży obszar dookoła Gorców, co ułatwia dojazd w tamte okolice.
Na mapie zaznaczony jest Małopolski Szlak Papieski, co nie zawsze w mapach tego terenu jest tak oczywiste. Polecam tylko nie sugerować się kolorami Szlaku Papieskiego - twórcy szlaku nie są w tej kwestii konsekwentni. Warto w tym momencie zaufać przebiegowi trasy na mapie.

3 komentarze:

 1. Kolejna mapa Compass która sprawdziła się podczas wędrówki. Przyznam że mapy tego wydawnictwa są moimi ulubionymi.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nam również przypadły do gustu:-)

   Usuń