poniedziałek, 5 maja 2014

Najpiękniejsze miejsca w Beskidzie Śląskim

Beskid Śląski - najbliższe mi pasmo górskie. Z rodzinnego domu widzę je z okna, w dzieciństwie cel moich pierwszych wycieczek o własnych nogach, czy też pierwszych prób narciarskich... Stąd moja sympatia i sentyment do tego pasma. Beskid Śląski uchodzi za jedną z najbardziej zurbanizowanych części Beskidów, kojarzony jest też z martwymi lasami ze względu na plagę kornika... Ale moje ostatnie wizyty właśnie tam natchnęły mnie do stworzenia małej listy najładniejszych miejsc w Beskidzie Śląskim. Nie wierzcie w ogólniki i stereotypy - Beskid Śląski jest piękny i jego przyroda też, co postaram się poniżej udowodnić :)

I jeszcze mały opis dla tych, dla których Beskid Śląski jest tylko nazwą geograficzną. Jest to pasmo górskie należące do Beskidów Zachodnich, najbardziej spośród nich wysunięty na zachód, od Beskidu Śląsko-Morawskiego na zachodzie oddziela go Przełęcz Jabłonkowska znajdująca się już w Czechach, od Beskidu Małego na północnym wschodzie Brama Wilkowicka i okolice Bielska-Białej, a od Beskidu Żywieckiego na południowym wschodzie Kotlina Żywiecka i Przełęcz Zwardońska. Nazwa Beskidu Śląskiego nadaje mu trochę negatywny wydźwięk - kojarzy się, tak jak Śląsk z urbanizacją, przemysłem.  B. Ś. znajduje się w granicach województwa śląskiego, aczkolwiek ze Śląskiem wspólną ma tylko nazwę. Moim zdaniem o wiele lepiej brzmiałaby nazwa Beskid Bielski - to jednak tylko mój wymysł, a to, co historycznie utrwalone, niech pozostanie niezmienione :)


 • Oto moja mała subiektywna lista najpiękniejszych miejsc Beskidu Śląskiego:


1. Hala Jaworowa jako przedstawicielka podniebnego świata hal w Beskidzie Śląskim.


Hala Jaworowa


Ktokolwiek był, ktokolwiek zna... Hala Jaworowa znajduje się przy niebieskim szlaku z Brennej na Kotarz. Szlak praktycznie ją omija, stąd tak mała jej popularność. Moim zdaniem jest to prawdziwa perełka w Beskidzie Śląskim - rozległa hala, z której rozciągają się piękne widoki na okolice, na której rośnie zaledwie parę buków... I na której podobno wypasa się znowu owce ;)

2. Skrzyczne - beskidzkie połoniny z widokiem na Tatry i nie tylko.


Skrzyczne widok


W rankingu nie mogło zabraknąć mojej ulubionej góry z wieżyczką. Skrzyczne kojarzone jest często z infrastrukturą narciarską, wyciągiem krzesełkowym i generalnie rzecz biorąc - tłokiem. No i niestety, to wszystko to prawda. Jednak, nawet najpiękniejsze miejsca zatłoczone tracą sporo uroku. Polecam więc wybrać się na Skrzyczne wcześnie rano, najlepiej na jesień, zielonym szlakiem ze Szczyrku, który jest bardzo urozmaicony, a na górze usiąść na trawie i delektować się w ciszy i spokoju widokiem na Tatry i okoliczne Beskidy. Pod tym względem - miejsce nie do zastąpienia ;)

3. Magura - specjalistka od pięknych i przestrzennych widoków.


Magura widok


Magura znajduje się w cieniu Klimczoka. Klimczok znają wszyscy - Magurę tylko pewien procent ludzi. Na Magurze, tak jak w wielu częściach Beskidu Śląskiego doszło do poważnych zniszczeń lasów, co odsłoniło uroki tej góry. Widok z niej jest oryginalny - od GOPu przez Beskid Mały, Babią Górę, Tatry aż po Skrzyczne. I to wszystko w bliskości schroniska, które znajduje się na stokach Magury.

4. Kościelec wcale nie tatrzański - czyli skalista natura Beskidów.


Kościelec Beskidy


Przykuwa uwagę na mapie. Kościelec w Beskidach? A cóż tam takiego jest?
Kościelec to nieznakowany szczyt w Beskidzie Śląskim, w otoczeniu Malinowskiej Skały. Ma jednak trochę wspólnego ze swoim tatrzańskim bratem, a mianowicie - na szczycie znajduje się dość pokaźna ilość wychodni skalnych.

5. W krainie buczyny, od Szyndzielni aż po Błatnią.


Klimczok szlak


I na końcu rankingu czas wspomnieć o tym, że Beskid Śląski to nie tylko przeżarte przez kornika lasy świerkowe. To też liczne miejsca występowania buka, który na wiosnę przepięknie się zieleni, jesienią zaś tworzy na beskidzkich szlakach kolorowe dywany z liści. Jedne z najpiękniejszych bukowych lasów znajdują się w rejonie Szyndzielni, czy też na Błatniej - tutaj obserwujemy powykręcane buczyny na rozległej polanie poniżej szczytu.


A jakie są Wasze ulubione miejsca w Beskidzie Śląskim? :)

7 komentarzy:

 1. Fajne zestawienie. W majowy weekend wymyśliliśmy z Danielem że "może by tak w Beskid Śląski?" Dla nas praktycznie nie znany. Skończyło się jak zwykle - na motocyklu zamiast w góry...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale gdzieś wokół Beskidu Śląskiego? :) Z perspektywy drogi myślę, że niekoniecznie może zachwycać. Ale w sumie to w długi weekend może nawet lepiej, że się gdzieś wyżej nie pchaliście, bo musiała być masakra.

   Usuń
 2. Beskid Śląski to też najbardziej schodzona przez moją rodzinkę kraina, a trasa wśród Buczyn na Błatnią jest piękna i odprężająca dla oka, po tych wszystkich świerkowych alejkach. Zgadzam się z Tobą, że Skrzyczne najpiękniej prezentuje się o świcie, przed atakiem turystów. Zerknij tylko na piąte zdanie w opisie Skrzycznego, powinno chyba być "...zielonym szlakiem ze Szczyrku".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze wiedzieć, że jeszcze ktoś podziela moje zdanie, że Beskid Śląski jednak ma w sobie to "coś" :)
   I dzięki wielkie za wychwycenie błędu, już poprawiłam :)

   Usuń
 3. Hemli to również moja kraina, piekny spacer z Błatniej od schroniska grzbietem w stronę Górek Wielkich lub do Jaworza Nałęża piękna buczyna a latem borówki. Piękne wendrowanie :) Marek

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem również fanką pięknych beskidzko-śląskich widoków, wcale nie gorszych niż np. tatrzańskie. Nie wiem dlaczego mamy nieuzasadniony kompleks niższosci w tym względzie. A to przecież na tej samej zasadzie jak jedni wolą blondynki a inni brunetki. Proszę bardzo np. Grabowa k/ Brennej i Chata Grabowa, (z resztą w okolicy wspomnianej już Hali Jaworowej), gdzie w widoku mamy chyba 5 czy 6 nakładających się na siebie pasm górskich - przepięknie, zwłaszcza popołudniem i gdy zachodzi słońce. I właściwie taki widok ciągnie się cały czas przechodząc Starym Groniem (czarny szlak z Chaty Grabowej) do Brennej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Hala Jaworowa jest naprawdę piękna, dobre miejsce na namiot. Owce widziatłem.

  OdpowiedzUsuń