czwartek, 5 września 2013

Na szczytach Tatr - Kazimierz Saysse-TobiczykTytuł:
Autor:
Wydawnictwo:     
Rok wydania:
Ilość stron:
Kategoria:
Na szczytach Tatr
Kazimierz Saysse-Tobiczyk
Sport i Turystyka
1956
228
Album
Opis:
Na Szczytach Tatr to album zdjęć z czasów, kiedy Tatrzański Park Narodowy dopiero powstawał. Unikalny zbiór czarno-białych fotografii polskich Tatr opatrzony opisami z tatrzańskiego świata, pozwala przenieść się w tamte lata, pokazuje miejsca, które zmieniły się bezpowrotnie.
Cytat z początku książki:
Pogodny letni ranek budzi się nad Tatrami. W dolinie panuje jeszcze szarość świtu, ale wierzchołki wyniosłych szczytów oświetlone są już pierwszymi promieniami wschodzącego słońca. Ceglasta czerwień stopniowo różowieje, aby osiągnąć wkrótce intensywną białość słonecznego blasku. Blask ten schodzi coraz niżej, coraz bliżej dna doliny.

Spis treści:
Wśród lasów, dolin i hal
W granitowych kotłach Doliny Suchej Wody
Wierchami Orlej Perci
Dolina Roztoki i Pięciu Stawów Polskich
Nad Morskim Okiem
Dolina Białki
Na Skalnych Drogach
W Tatrach Zachodnich
Tatrzański Park NarodowyWojtuś:
Raczej to album niż książka, choć kilku ciekawych, unikalnych tekstów można się doczytać. Ani o tytuł, ani o nazwisko autora nigdy wcześniej się nie otarłem. Podsunęła Hemli pod nos dużą, zachowaną w dobrym stanie (jak na datę wydania) książkę i od razu mi się spodobała. Dzięki zdjęciom oraz krótkim opisom pięknie oddającym realia ówczesnego chadzania po Tatrach - jak na przykład lista podstawowego sprzętu taternika. Wyjątkowo wnikliwie przyglądałem się większości zdjęć głównie dlatego, że robione były z nietypowych jak na obecne tatrołażenie miejsc. Stąd i całość bardzo mi się podobała:-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz