wtorek, 16 lipca 2013

Wyżnia Huciańska Przełęcz

Wyżnia Huciańska PrzełęczWyżnia Huciańska Przełęcz (ok. 910m) słow. Vyšné Hutianske sedlo, to przełęcz w zachodnich krańcach Grani Głównej Zachodnich Tatr na Słowacji. Oddziela Jaworzyńską Kopę (1277m) od niezbyt wyróżniającego się Huciańskiego Beskidu (947m).
Wyżnia Huciańska Przełęcz dzieli południowe krańce Doliny Borowej Wody od Doliny Huciańskiej, w której nieopodal przełęczy znajdują się zabudowania miejscowości Myšyčkova. Kilkaset metrów na wschód od przełęczy prowadzi droga asfaltowa łącząca Zuberec z południowymi miejscowościami okalającymi Zachodnie Tatry. Przy tej drodze w okolicy węzła szlakowego zbudowana jest leśniczówka, obok niej przystanek autobusowy - dogodny dla rozpoczynających tutaj wycieczkę.
Być może lokalizacja tego węzła szlaków jest przyczyną wielu sprzeczności w przewodnikach odnoście przełęczy:

Węzeł szlaków przy drodze asfaltowej powyżej przełęczy
- Władysław Cywiński w swym ostatnim tomie Grań Główna Tatr podaje wysokość ok. 950m i jej lokalizację na drodze asfaltowej, choć "gołym okiem" widać, że w kierunku Huciańskiego Beskidu teren się bardziej obniża.
- Józef Nyka "Tatry Słowiackie", wyd. 2011 podaje wysokość 940m oraz opisuje przełęcz jako "łatwą do przeoczenia" - lokalizuje ją więc po zachodniej stronie drogi.
- "Bedeker Tatrzański" oraz "Tatry Zachodnie Słowacja" M. Kunikckiego i T. Szczerby najbliższe naszym zdaniem prawdy źródła, wysokość opisują na ok. 910m, lokalizację na zachód od jezdnej drogi, jednak podają również położenie przełęczy nad Doliną Spadowego Potoku.
- jedyna mapa tatrzańska sięgająca tego rejonu podaje zarówno wysokość 910m jak i 935m, jednak w tej wyższej zamieszcza Wyżnią Huciańską Przełęcz, przecząc jednocześnie definicji przełęczy.

Naszym zdaniem Wyżnia Huciańska Przełęcz jest w najniższym wcięciu czyli na wysokości 910m, położone jest ok. 200m na wschód od miejsca, w których czerwony szlak skręca o 90 stopni i jej główne siodło nie leży nad Doliną Spadowego Potoku, gdyż w okolicy punktu oznaczanego wysokością 935m odgałęzia się na północ krótki grzbiet o nazwie Klin ograniczający tą dolinę od zachodu i odcinający od głównego siodła przełęczy.


Być może rzuci więcej światła na opis przełęczy pojawienie się kolejnego tomu przewodnika, zapoczątkowanego przez WC.

SPACER GRANIĄ
Pośrednia Huciańska PrzełęczKlin
\|
Huciański Beskid--Huciańska Przełęcz Wyżnia----
\
Jaworzyńska Kopa
\
Białe Wrótka

Nazwa przełęczy, jak i pozostałych obiektów w Grani Głównej na zachód od niej pochodzi od nazwy miejscowości Huty.Szlaki prowadzące na Wyżnią Huciańską Przełęcz :

- czerwony szlak prowadzący z wioski Huty na Wyżnią Huciańską Przełęcz, dalej na Siwy Wierch,
- zielony szlak drogą asfaltową z Zuberca na Wyżnią Huciańską Przełęcz.

  • Ze wsi Huty na Wyżnią Huciańską Przełęcz: ↑0:50h ↓0:40h ↑↓100m
  • Z Zuberca na Wyżnią Huciańską Przełęcz: ↑1:35h ↓1:20h ↑↓180m
  • Z Huciańskiej Przełęczy Granią Główną na Wyżnią Huciańską Przełęcz: ↑0:30h ↓0:30h ↑↓~60m (suma podejść)

Nasze wejścia:


Położenie na mapie:


Panorama z Wyżniej Huciańskiej Przełęczy:
Panorama z Wyżniej Huciańskiej Przełęczy
Widok z Wyżniej Huciańskiej Przełęczy na Dolinę Huciańską (na południowy zachód)
Panorama z Wyżniej Huciańskiej Przełęczy
Widok z Wyżniej Huciańskiej Przełęczy na Tatry Zachodnie (na południe)


Widoki na 
Wyżnią Huciańską Przełęcz:


Autorzy na przełęczy:

Na Wyżniej Huciańskiej Przełęczy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz