sobota, 18 kwietnia 2015

Pośród Gzylowych Skał

Data:
11.04.2015

Rejon:
Dolina Kobylańska

Drogi: 
 Gzylowe Skały
 - Gzylowa Baszta: Benedekto (VI-),
 - Gzylowa BasztaTrzy zachwyty (V+) - próba,
 - Gzylowa Igła: Igła (IV),
 - Wielka Gzylowa: Filon (IV),
 - Wielka Gzylowa: Filon+Igła w Kominie (V),
 - Gzylowa BasztaO krok od skandalu (VI.1) - próba,
 - Wielka GzylowaGzylowy Filarek (V).Bez tworzenia większych planów na weekend doczekaliśmy soboty 11 kwietnia, która wedle wszelakich znaków miała być po prostu piękna. I jest:-)
Dobrym miejscem na spędzenie wolnego dnia na łonie natury są podkrakowskie dolinki, a piękny weekendowy dzień zwiastuje w nich tłumy tak piknikowców jak i wspinaczy.Wybraliśmy na naszą wycieczkę Gzylowe Skały, bo są świetnie położone - w cieniu drzewek, z dala ood szlaków i, co ciekawe, z dala od wspinaczy. Przez to całkiem szorstkie:-)Zrobiliśmy mały obchód skałek dookoła - ich południowych, niższych ścianek jeszcze nie odwiedzaliśmy. Hemli przegląda pierwsze napotkane kwiatki.Wojtuś przegląda ścianki:)Południowa strona sięga do około 10 metrów wysokości, ale wyglądają ciekawie.Zwłaszcza Gzylowa Igła przypadła nam do gustu.Postanowiliśmy dzisiaj się na nią wdrapać.I podziurkowana Gzylowa Baszta - nie znaliśmy wycen dróg po tej stronie przed powrotem do komputerów tak więc i tutaj chcieliśmy popróbować swoich sił.Powrót znaną nam, północną stroną skałek do plecaka i zaczynamy.Jak się w domu okazało, jako pierwszy cel wybraliśmy najtrudniejszą drogę, jaką nam się udało pokonać - krótką Benedekto.Nie bez problemów oczywiście, bez zawiśnięcia na linie się nie obeszło:)Nie udało się nam jednak nawet na wędkę przejść sąsiedniej drogi Trzy Zachwyty.

Nie wydaje mi się, żeby była łatwiejsza od poprzedniej:)Na koniec badania południowej strony odwiedziliśmy jeszcze wierzchołek Igły. Było to i krótkie łatwiejsze niż się nam na początku wydawało.
Przenieśliśmy się na północną, wyższą ścianę. Tutaj na początek przeszliśmy łatwą drogę Filon (IV).Zrobiliśmy sobie małe przypomnienie asekuracji z górnego stanowiska i...
... czuję, jakbym wszystko zapomniał:-(
Co prawda wszystko przebiegło bez przygód, ale miotaniny z liną co nie miara:)

Na Iglicę chcieliśmy wejść i z tej strony, ale zaczęliśmy inną drogą - na wprost i tak nie dalibyśmy rady.A tak się nam udało.

Hemli nie lubiąca trawersów i przechodzenia ze skały na skałę z niewielkimi obawami, ale też sobie z problemem poradziła:-)Po Iglicy chciałem popróbować sił na wypatrzonej tuż na prawo drodze. Jak to czasem bywało, siły okazały się zbyt wątłe:) Sprawdzenie w domu drogi jedynie odbudowało siły - VI.1 to już nie jest mój poziom.Na koniec dzisiejszych zmagań ze skałkami Hemli wypatrzyła jeszcze drogę na skraju ściany, jak się okazało, bardzo ciekawą i w sam raz na nasze możliwości - Gzylowy Filarek (V).

Brzuszki dały znać, że pora kończyć na dzisiaj łażenie po skałkach, a w planach jest jeszcze rzecz jasna ognisko, o czym oboje już od jakiegoś czasu myślimy:-)Z dokonań jesteśmy jak najbardziej zadowoleni.

Na piknik wróciliśmy na początek Doliny Kobylańskiej. Tutaj niespodzianka - Hemli znalazła Czarki Szkarłatne.Grzyby, które w każdą wiosnę staramy się przynajmniej raz odnaleźć.Ognisko rozpaliliśmy możliwie szybko, bo apetyt na prawdę duży:)Całe szczęście, jedni pieką kiełbaski...... inni grzeją bigos:D"Bigos nie pyta, Bigos rozumie."

No, teraz możemy z głodnym rozmawiać!
Ciekawe co się dzieje pod Żabim Koniem.Na obserwacje otoczenia głównej części dolinki wybraliśmy mniej typowe miejsce - z lasu ponad skałkami. Całkiem ładny stąd widok

Tutaj przekonaliśmy się o słuszności naszego wyboru - dookoła gęsto ludzi na ścianach.

I tak oto nastał wieczór bardzo udanego dnia:-)
7 komentarzy:

 1. Ładnie spędzona sobota. I nawet szóstka (minus) padła. Ładny początek sezonu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja czuję jednak, jakbyśmy z poziomem w miejscu dreptali. Ale mi taki poziom odpowiada:)

   Usuń
 2. Lubię taki wczesnowiosenny las... a jeszcze w okolicznościach wspinaczkowych to już w ogóle, fajna sprawa :)

  OdpowiedzUsuń
 3. hej :) czy wycena na panelu bardzo odbiega od wycen w skałach? Na ściance robicie też piątki czy wyżej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj,
   ciężkie to pytanie. Raczej nie zważamy na wyceny na ściankach. Wydaje mi się, że technicznie może być podobnie z wyceną, na pewno na ściance widzisz wszystko czego możesz/nie możesz się chwycić. To znacznie ułatwia sprawę, nie trzeba siedzieć w miejscu i szukać chwytów. W skałkach zdarza się nam opaść z sił zanim znajdziemy to, czego możemy się złapać.
   Sumarycznie więc jest w skałach raczej trudniej.

   Usuń
 4. Mało znam się na wspinaniu (ale podziwiam, podziwiam :)), ale znam się na bigosie. Bigos rozumie - potwierdzone info :)

  Celina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje ręce również więcej mają doświadczenia z kapustą niż ze skałami, całe szczęście!:)
   Pozdrawiam.

   Usuń