piątek, 21 czerwca 2013

Dolina nad Capkami

Dolina nad Capkami

Dolina nad Capkami to niewielka reglowa dolinka położona pośród regli szeroko pojętego masywu Giewontu. Jej całkowite otoczenie w granicach TPN stanowią ramiona Krokwi. Na północy dolina opiera się wąskim wylotem o Drogę pod Reglami w okolicy Bogówki na wysokości około 940m. Wschodnie ograniczenie stanowi NE ramię Krokwi - Opalone, za którego dolną częścią znajduje się również wżynający się w ramiona Krokwi Żleb nad Kamieniołomem. W środkowej części poprzez Opalone Dolina nad Capkami graniczy bezpośrednio z Doliną Bystrej, natomiast w części najwyższej, od ok.1300m z Szerokim Żlebem opadającym z Siwarowego Siodła.
Ze strony zachodniej Dolina nad Capkami otoczona jest N ramieniem Krokwi, za którym w dolnej części znajduje się Żleb pod Kogutkami, a powyżej 1210m Dolina Białego.
Długość doliny od jej wylotu do wierzchołka Krokwi wynosi około 1250m.
Dolina nad Capkami jest w dolnej części wąska, a jej zbocza z obydwu stron opadają stromo na najczęściej wysuszone koryto potoku. Dolina rozszerza się ku górze, a jej zbocza, szczególnie wschodnie, łagodnieją. Dolina nad Capkami jest całkowicie zalesiona, występują w niej nieliczne skałki (w jednej z nich, nieopodal wylotu, jest niewielka nyża).

Ograniczenia doliny:

- Droga pod Reglami
- NE ramię Krokwi - Opalone
- Krokiew
- N ramię Krokwi

Coś z historii:
U wylotu doliny, na skraju grzbietu Opalonego dzielącego Dolinę nad Capkami od Żlebu nad Kamieniołomem znajduje się start, nazwodajny dla żlebu, kamieniołom. Funkcjonował w latach 1908-1934 oraz w latach okupacji.
Po drugiej stronie w pobliżu wylotu doliny znajduje się kompleks Średniej Krokwi - zespół trzech skoczni narciarskich, na którym rozpoczęto działalność w 1950r.
Nazwa doliny związana jest z osiedlem Bogówki, zwanym niegdyś przez górali Capkami.

Szlaki wiodące Doliną nad Capkami:
ścieżka w Dolinie nad Capkami
Do Doliny nad Capkami nie prowadzą znakowane szlaki. Jest bez trudności dostępna od Drogi pod Reglami przez kilkumetrowy próg. Wędrówki doliną nie przedstawiają trudności technicznych, conajwyżej trudności leśno-wiatrołomowe. Znaczną częścią doliny wiedzie wyraźna, wolno wznosząca się ścieżka.Nasze wycieczki doliną:

Położenie na mapie:

Obiekty w dolinie:

skałka z nyżą
Skałka z nyżą - około 200 metrów od wejścia do doliny tuż nad jej dnem w zboczu Opalonego znajduje się kilkumetrowa skałka ze skalną nyżą. Nic w niej nadzwyczajnego, ale jak na Dolinę nad Capkami to i tak już jakiś obiekt:)


Widoki na Dolinę nad Capkami:
Dolina nad Capkami z Gubałówki
Górna część Doliny nad Capkami z Jastrzębiej Turni
Dolinę nad Capkami w Google maps

Autorzy w dolinie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz