wtorek, 13 sierpnia 2013

Krokiew

Krokiew


Krokiew (1378m) to rozległy reglowy masyw położony tuż nad Zakopanem w polskich Tatrach Zachodnich. Cały masyw oddzielony jest Przełęczą Białego (1310m) od masywu Giewontu, natomiast w najbliższym otoczeniu od Krokiew oddzielona jest Siwarowym Siodłem (ok.1340m) od Małej Krokwi (1365m) na S.
Grań opadająca ku Siwarowemu Siodłu jest łagodnie opadająca i krótka (niespełna 200m), a stoki z niej opadające zanikają w Siwarowym Żlebie na W (część stoku opadającego do żlebu to Siwarowe Pańskie) oraz w Szerokim Żlebie na E.
Natomiast ku N i NE Krokiew wypuszcza dwa długie na około 1,5 km, dzielące się poniżej grzbiety.
Wielka Krokiew na stokach Krokwi
Grzbiet N dzieli się na wysokości ok.1210m na grzbiety NW i NE rozdzielone Żlebem pod Kogutkami. Część NW w dole rozszerza się i w najniższej części stanowi E wrota Doliny Białego za pośrednictwem skałek zwanych Koryciskami. natomiast na E części tego grzbietu znajdują się nazwodajne dla pobliskiego żlebu skałki Kogutki, ważne wspinaczkowo pod koniec ubiegłego wieku. Na samym dole w grzbiecie tym znajduje się jeszcze Wielka Krokiew - największa spośród skoczni zakopiańskich.


NE ramię N grzbietu rozdziela Żleb pod Kogutkami od Doliny nad Capkami. I również na tym grzbiecie, dokładnie na jego grani znajduje się skałka Jastrzębia Turnia z kilkoma drogami wspinaczkowymi, a w najniższej części skocznie - kompleks 3 skoczni Średniej, Małej i Maleńkiej Krokwi.

Kogutki nad Żlebem nad Kogutkami
Skałki Jastrzębiej Turni
Jastrzębia Turnia
NE grzbiet Krokwi zwany jest Opalonem, dzieli się na wysokości ok. 1250m na dwa mniejsze grzbiety oddzielające Dolinę nad Capkami od Żlebu nad Kamieniołomem oraz ten żleb od najniższej części Doliny Bystrej.
Cały masyw jest ograniczony Doliną Białego na W, aglomeracją Zakopanego na N oraz Doliną Bystrej na E.


SPACER GRANIĄ
| Kogutki    /|          |
Koryciska\          Jastrzębia
\              Turnia
|       /
  \      /                |         /
\  /         |     /
|         Opalone
       |               /
Krokiew
|
Siwarowe Siodło
|
Mała Krokiew


Szlaki na Krokiew:
Na wierzchołek Krokwi nie prowadzą znakowane szlaki. W pobliżu szczytu przebiegają znakowane szlaki wiodące Doliną Białego, Doliną Bystrej, do Klasztoru Albertynów oraz Ścieżka nad Reglami przez Przełęcz Białego. Najszybciej od szlaku można wejść na wierzchołek z tego ostatniego.

Z Przełęczy Białego:
Z przełęczy przez Małą Krokiew, na Siwarowe Siodło. Z Siwarowego Siodła dalej dość wyraźną łagodnie wznoszącą się ścieżką pośród świerków do stromszego, odsłoniętego odcinka grani (dobry widok na Giewont i okolice), skąd już blisko na częściowo zadrzewiony wierzchołek (0-, 15 min).
Z Siwarowego Siodła
Z Siwarowego Siodła
Z Drogi pod Reglami, północnym grzbietem:
Z Drogi pod Reglami 100 metrów dróżką w kierunku wylotu Doliny nad Capkami (po lewej dwa boiska lekkoatletyczne). Przez kilkumetrowy próg do dna doliny i nią, wyraźną ścieżką na południe. Ścieżka wiedzie tuż na prawo od dna doliny. Po drodze mija się kilka wydeptanych ścieżynek wiodących w prawo na pobliski grzbiet, ale wędrówka grzbietem jest mniej wygodna - liczne wiatrołomy. Tuż nad ścieżką kilka niewielkich skałek. Po około 5 min marszu doliną skręt w prawo na grzbiet przed skałkami Jastrzębiej Turni. Można na nią wejść kilkoma wariantami od 0+ w górę,  (najłatwiejszy prowadzi kominkiem od zachodu w środkowej części skałek) ostatnie 2 metry około II. Za Jastrzębią Turnią dalej szerokim grzbietem początkowo wyraźną ścieżką, która jednak szybko niknie w uciążliwych wiatrołomach (od wysokości około 1100m do 1200m). Powyżej wiatrołomów, przed połączeniem z NW grzbietem natrafia się na wyraźną ścieżkę, która już nie zniknie do samego  wierzchołka.
dolna część grzbietu

górna część grzbietu

Na Jastrzębią Turnię:
Na najwyższą turniczkę (a raczej w jej pobliże - wierzchołek jest za mały, żeby na nim stanąć) można się dostać różnymi wariantami. Orientacyjne trudności najłatwiejszych dróg to 0+, miejsca I, II. Poniżej przykład wejścia nieco okrężną drogą (I, kilka minut).

na Jastrzębią Turnię od zachodu
Jastrzębia Turnia - wierzchołek


Nasze wejścia:

Położenie na mapie:

Panorama z Krokwi:
Widok z Krokwi na Dolinę Jaworzynkę
Widok z Krokwi na Kasprowy Wierch
Widok z Krokwi na Sarnią Skałę
Widok z Krokwi na Giewont
Widok z Krokwi na Grań Główną Tatr

Widoki na Krokiew:
Krokiew ze Skupniów Upłazu
Krokiew z pasma Gubałówki
Krokiew z Igły
Krokiew z Białego Grzbietu
Krokiew z Łomika

Autorzy na szczycie:

na Jastrzębiej Turni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz