środa, 5 czerwca 2013

Staników Żleb

Staników Żleb


Staników Żleb  to niewielka, reglowa dolinka wcięta w masyw Hrubego Regla w polskich Tatrach Zachodnich. Wylot doliny znajduje się na wysokości 995m na Drodze pod Reglami w Nędzówce, ok. 1 km na wschód od Kir.
Dolina jest w zdecydowanej większości zalesiona, ma około 1,2 km długości, a najdalszy jej punkt stanowi Wyżnie Stanikowe Siodło.
Zachodnie ograniczenie doliny to zbocza Małego Regla oraz zachodnich części Czerwonego Gronika - po drugiej stronie grani znajduje się najniższa część Doliny Kościeliskiej. Od południa ogranicza Staników Żleb grzbiet Czerwonego Gronika, za którym jest Dolina Miętusia, natomiast na wschodzie granicę stanowi szeroki obszar Hrubego Regla. Za nim jest wylot Doliny Małej Łąki.
Górna, pd-wsch część Staników Żlebu dzieli się na  3 mniejsze żlebki za sprawą grzbietów opadających z Hrubego Regla. W górnej, zachodniej odnodze znajdują się nieliczne skałki oraz dwie, kilkunastometrowej długości, poziome jaskinie: Wyżnia i Niżnia Stanikowa Dziura.

Nazwa doliny pochodzi on charakteru terenu oraz góralskiego nazwiska Stanik.

Ograniczenia Doliny:

- Droga pod Reglami
- pn-zach grzbiet Hrubego Regla
- pn wsch grzbiet Małego Regla

Szlaki wiodące Staników Żlebem:
- czerwony szlak wiodący od Drogi pod Reglami z Nędzówki przez całą długość żlebu na Wyżnie Stanikowe Siodło i dalej na Przysłop Miętusi

Nasze wycieczki doliną:
Położenie na mapie:

Obiekty w dolinie:

Zaśnieżona Jaworzynka Miętusia
Jworzynka Miętusia - z wolna zarastająca malinami polana w najwyższej części Staników Żlebu, rozciągająca się pomiędzy Wyżnim Stanikowym Siodłem, a najwyższym punktem grzbietu Czerwonego Gronika. Polana dawniej przechodziła przez grań, stąd być może w nazwie dopisek Miętusia.

Niżnia i Wyżnia Stanikowa Dziura - dwie, kilkunastometrowej długości, położone blisko siebie, poziome jaskinie. Ich wejścia znajdują się w pobliżu dna lewej orograficznie odnogi Staników Żlebu, na zboczu Czerwonego Gronika.

Otoczenie doliny:
Grań zamykająca Staników Żleb od pd-wsch
Widok na Hruby Regiel z jego pn-zach grzbietem
Ciężko o dobre zdjęcia Staników Żlebu:-)

Widoki na Staników Żleb:
Górna część Staników Żlebu z Czerwonego Gronika
Środkowa część Staników Żlebu z Czerwonego Gronika

Autorzy w dolinie:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz