Staników Żleb
Dolina jest w zdecydowanej większości zalesiona, ma około 1,2 km długości, a najdalszy jej punkt stanowi Wyżnie Stanikowe Siodło.
Zachodnie ograniczenie doliny to zbocza Małego Regla oraz zachodnich części Czerwonego Gronika - po drugiej stronie grani znajduje się najniższa część Doliny Kościeliskiej. Od południa ogranicza Staników Żleb grzbiet Czerwonego Gronika, za którym jest Dolina Miętusia, natomiast na wschodzie granicę stanowi szeroki obszar Hrubego Regla. Za nim jest wylot Doliny Małej Łąki.
Górna, pd-wsch część Staników Żlebu dzieli się na 3 mniejsze żlebki za sprawą grzbietów opadających z Hrubego Regla. W górnej, zachodniej odnodze znajdują się nieliczne skałki oraz dwie, kilkunastometrowej długości, poziome jaskinie: Wyżnia i Niżnia Stanikowa Dziura.
Nazwa doliny pochodzi on charakteru terenu oraz góralskiego nazwiska Stanik.
Ograniczenia Doliny:
- Droga pod Reglami
- pn-zach grzbiet Hrubego Regla
- pn wsch grzbiet Małego Regla
- czerwony szlak wiodący od Drogi pod Reglami z Nędzówki przez całą długość żlebu na Wyżnie Stanikowe Siodło i dalej na Przysłop Miętusi.
|
Nasze wycieczki doliną:
- 19 marzec 2016 -> zobacz relację
Obiekty w dolinie:
Zaśnieżona Jaworzynka Miętusia |
Niżnia i Wyżnia Stanikowa Dziura - dwie, kilkunastometrowej długości, położone blisko siebie, poziome jaskinie. Ich wejścia znajdują się w pobliżu dna lewej orograficznie odnogi Staników Żlebu, na zboczu Czerwonego Gronika.
Otoczenie doliny:
Grań zamykająca Staników Żleb od pd-wsch |
Widok na Hruby Regiel z jego pn-zach grzbietem |
Widoki na Staników Żleb:
Górna część Staników Żlebu z Czerwonego Gronika |
Środkowa część Staników Żlebu z Czerwonego Gronika |
Autorzy w dolinie:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz