niedziela, 7 lipca 2013

Przysłop Miętusi

Przysłop Miętusi


Przysłop Miętusi
Przysłop Miętusi (1189m) to szeroka,  reglowa przełęcz w Polskich Tatrach Zachodnich, znajdująca się na Miętusiej Polanie. Oddziela Hruby Regiel (1339m) na północnym zachodzie od grzbietu Skoruśniaka (1503m) na południowym wschodzie.
Przełęcz leży w grani oddzielającej Dolinę Małej Łąki od Miętusiej Doliny.
Dzięki temu, że sama przełęcz i jej otoczenie są niezalesione, jej okolice słyną z pięknego widoku na Czerwone Wierchy, Kominiarski Wierch, Giewont oraz Eljaszową Turnię (Zawiesistą Turnię), która góruje nad całą Halą Miętusią. Sama przełęcz jest też dobrze widoczna przykładowo z Hali Stoły.
Przysłop Miętusi jest ważnym miejscem turystycznym ze względu, że przecinają się tutaj cztery szlaki turystyczne. Przez przełęcz przechodzą turyści w kierunku Czerwony Wierchów, tzw. Hawiarską Drogą wiodącą przez Kobylarzowy Żleb oraz fragment Ścieżki nad Reglami, czyli połączenie Doliny Kościeliskiej z Doliną Małej Łąki. Jest to dobre miejsce na krótki i niewymagający spacer obfitujący w uroki Tatr Zachodnich. Tatrzańską wiosną na Miętusiej Polanie kwitną krokusy.

SPACER GRANIĄ
Hruby Regiel
/\
Wyżnie Stanikowe Siodło\
  \
Przysłop Miętusi
\  
\
\
Skoruśniak
\
Skoruszowe Siodło

Nad Przysłopem, po północnej stronie można dostrzec średnich rozmiarów skałę, nazywaną Czerwoną Skałką. Jej barwa ma związek z zawartością rud żelaza, poprzez które niegdyś cała okolica była eksploatowana. Skała obecnie znajduje się w lesie, dawniej wliczała się ona jeszcze do Miętusiej Polany.

Ponad Przysłopem Miętusim stoi papieski krzyż. Postawiony został na pamiątkę pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski. Nie jest to jednak pierwszy krzyż, który został postawiony w tym miejscu. W roku 1984 postawiono krzyż, jako podziękowanie za wybór Karola Wojtyły na papieża. Niestety krzyż w niedługim czasie znikł, kolejny został postawiony dopiero w roku 1990.

Bufet na Przysłopie Miętusim, fot. Witold z 1968r,
Pod Przysłopem Miętusim znajdowało się w latach 1933-68 małe schronisko, zwane Bufetem na Przysłopie Miętusim. Prowadzone było przez narciarkę Bronisławę Staszel-Polankową. Z racji, że był to obiekt prywatny, został zlikwidowany z inicjatywy TPNu. W rezultacie, opustoszały budynek spłonął w roku 1987.

Pochodzenie pierwszego członu nazwy przełęczy, "Przysłopu", związana jest z historią migracji Wołochów, a konkretniej wołoskich pasterzy po Karpatach. Określenie przysłop występuje więc nie tylko w Tatrach, używane było głównie do określania siodeł, przełęczy.
Drugi człon, "Miętusi", odnosi się do całej Doliny Miętusiej. Wywodzi się od nazwiska rodu Miętusów, którzy prowadzili na niej niegdyś wypas owiec.


Szlaki na Przysłop Miętusi:

- niebieski szlak prowadzący z wylotu Doliny Małej Łąki na Miętusi Przysłop,
- "Hawiarska Droga" - szlak niebieski prowadzący z Miętusiego Przysłopu na Małołączniak zboczami Skoruśniaka i Kobylarzowym Żlebem,
- czerwony szlak z Nędzówki na Miętusi Przysłop prowadzący zboczami Hrubego Regla przez Wyżnie Stanikowe Siodło,
- "Ścieżka nad Reglami" - szlak prowadzący wzdłóż podnóży Tatr Zachodnich przez przełęcz z Doliny Chochołowskiej, aż po Polanę Kalatówki.


Nasze wejścia:
Położenie na mapie:
Przysłop Miętusi na mapie

Panorama z Przysłopu Miętusiego:
Panorama przysłop miętusi
Widok z Przysłopu Miętusiego na Czerwone Wierchy (na południe)

Panorama przysłop miętusi
Widok z Przysłopu Miętusiego na Giewont (na wschód)
Panorama przysłop miętusi
Widok z Przysłopu Miętusiego na Kominiarski Wierch (na południowy zachód)

Panorama przysłop miętusi
Widok z Przysłopu Miętusiego na Zawiesistą Turnię (na zachód)Widoki na Przysłop Miętusi:
Przysłop Miętusi z Giewontu
Przysłop Miętusi z Giewontu
Przysłop z drogi na Ciemniak (sponad Upłaziańskiej Kopki)
Przysłop z drogi na Ciemniak (z okolicUpłaziańskiej Kopki)
Przysłop z Małego Szerokiego (sponad Kondrackiej Przełęczy)
Przysłop z Małego Szerokiego (z okolic Kondrackiej Przełęczy)


Autorzy na przełęczy:


2 komentarze:

  1. Witam! Szukałam info o Bufecie na Przysłopie.Trafiłam na Waszą stronkę. Niestety pod waszymi ,,klikami'' nie ma już żadnych zdjęć. ;) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za informację. To jeden z pierwszych opisów TOPO, nie stosujemy już linków do stron zewnętrznych, bo one dzisiaj są, jutro ich nie ma. Zrobimy tutaj poprawkę, choć o zdjęcie będzie trudno:-) Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń