środa, 21 sierpnia 2013

Czerwony Gronik

Czerwony Gronik


Czerwony Gronik (1294m) to długi grzbiet w polskich Tatrach Zachodnich należący do grupy Hrubego Regla (1339m), od którego oddzielony jest na północnym wschodzie Wyżnim Stanikowym Siodłem (1271m). Grzbiet ten stanowi przedłużenie głównej odnogi Hrubego Regla, biegnie początkowo na południowy zachód, skręca na zachód, gdzie po około 500 metrach ponownie zakręca ku północy. Drugi kraniec grani jest oddzielony Niżnim Stanikowym Siodłem (ok. 1120m) od kończącego grań Małego Regla (1141m).
Najwyższy punkt grzbietu jest około 200 metrów od Wyżniego Stanikowego Siodła. Jest pozbawiony roślinności i dość często odwiedzany przez turystów wędrujących czerwonym szlakiem, ze względu na ładną panoramę ku Czerwonym Wierchom. Główna część grzbietu posiada pas skałek ok. 500 metrowej długości. Najwyższe skałki są w okolicy kulminacji oraz na zachodnim krańcu grzbietu. W środkowej części skałki zanikają.
Czerwony Gronik jest zwornikiem dla dwóch króciutkich grani. Blisko na wschód od najwyższego punku odgałęzia się południowa grań ku Zawiesistej Turni (1296m), którą oddziela Siodło za Zawiesistą (ok.1260m). Druga grań odgałęzia się niedaleko środkowej części grzbietu na południowy zachód i znajduje się w niej Kończysta Turnia (1248m) oddzielona Spalonym Siodłem (ok.1210m).
Czerwony Gronik znajduje się nad trzema dolinami. Na północy grzbiet "zawija się" wokół górnej części Staników Żlebu. Na zachód, z zachodniej części opadają lesiste stoki i jedna grzęda ku Dolinie Kościeliskiej, natomiast od południa rozciąga się Dolina Miętusia. Do tej ostatniej opada z grzbietu usłany wiatrołomami Gronikowski Żleb, oraz w niewielkiej części na wschodzie - Ogon.

SPACER GRANIĄ
Mały Regiel
|
Niżnie Stanikowe SiodłoHruby Regiel
\/
Czerwony Gronik-Wyżnie Stanikowe Siodło
/\
Spalone SiodłoSiodło za Zawiesistą
/|
Kończysta TurniaZawiesista Turnia

Nazwa Czerwonego Gronika pochodzi od koloru jego skał.

Szlaki na Czerwony Gronik:
Na Czerwony Gronik nie prowadzą żadne znakowane szlaki. Kulminację, i za razem dobry punkt widokowy najłatwiej osiągnąć ścieżką z Wyżniego Stanikowego Siodła.

Z Niżniego Stanikowego Siodła:
Z przełęczy na południe początkowo wyraźną, lekko wznoszącą się ścieżką. Przy pierwszym przerzedzeniu drzew teren zaczyna się podnosić i pojawiają się pierwsze skałki Czerwonego Gronika. Początkowo trawersem tuż poniżej skałek od prawej a następnie trzymając się w ich pobliżu dalej trawersem po południowej stronie aż do przerzedzenia lasu, wiatrołomów i pobliskiej przerwy w skałkach Czerwonego Gronika. Przez tę przerwę na grań i tą granią oraz tuż po jej prawej stronie omijając roślinne przeszkody na najwyższy punkt grzbietu (0-, 30 min).

ominięcie pierwszych skałek

przejście przez grzbiet

ze Spalonego Siodła, przejście grzbietem

Ze Spalonego Siodła:
Z przełęczy najpierw lasem w górę jak najbliżej grani omijając wiatrołomy, później do przerwy w skałkach Czerwonego Gronika i dalej z powyższą drogą na najwyższy punkt grani (0-, 15 min).
z Wyżniego Stanikowego Siodła

Z Wyżniego Stanikowego Siodła:
Z przełęczy wyraźną ścieżką około 200 metrów na południowy zachód na najwyższy punkt (0-, 3 min).



Nasze wejścia:

Położenie na mapie:

Widoki na Czerwony Gronik:
Czerwony Gronik z Polany na Stołach
Czerwony Gronik z Kończystej Turni
Czerwony Gronik z Wyżniej Kiry Miętusiej
Czerwony Gronik ze szlaku na Ciemniak
Czerwony Gronik z Giewontu

Autorzy na szczycie:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz