Dolina Sucha
Dolina Sucha to najwyższa część Doliny Białego u podnóży grani Giewontu. Zajmuje W, najwyższe partie W odnogi Doliny Białego. Dolina ograniczona jest na E Suchym Grzbietem wrastającym w lokalną grań główną (E grań Giewontu) około 100 metrów na E od wierzchołka Turni nad Białem. Za tym grzbietem znajduje się równoległa do Doliny suchej, kolejna najwyższa część Doliny Białego - Potargany Żleb (choć z literatury można też doczytać, że Potargany Żleb jest odnogą już Doliny Suchej, w takim układzie ograniczeniem Doliny Suchej byłaby grań Zameczków). Od S na krótkim odcinku grani od Juhaskiej Kopy do E grani Turni nad Białem Sucha Dolina graniczy z Doliną Kondratową. Natomiast od W i NW Dolinę Suchą ogranicza grań od Juhaskiej Kopy do Suchego Wierchu i jego NE grzędy. Za granią do Suchego Wierchu znajdują się piętra Doliny Strążyskiej - Dolinka do Bani i Koński Żleb.
Uwaga: podany powyżej obszar doliny jest wzorowany na przewodniku Władysława Cywińskiego Tom 1 Giewont. Natomiast M. Kunicki i T. Szczerba - Polskie Tatry Zachodnie jako Dolinę Suchą traktują całą W odnogę Doliny Białego. Większość posiadanych przez nas map oponuje za wersją W. Cywińskiego (również mapa Topograficzna wydana wcześniej niż przewodnik). Jest to poparte również nazewnictwem na lokalnych graniach.
Najwyższą część Doliny Suchej Stanowią ściany i strome zbocza Turni nad Białem i Juhaskiej Kopy. Poniżej najwyższych ich ścian przebiegają dwa szerokie, trawiaste zachody - Górny i Dolny.
W nazwie doliny czasem dodaje się czasem określnik Giewoncka, dla odróżnienia od innych Suchych Dolin.
- próg Doliny Suchej
- Suchy Grzbiet
- E grań Turni nad Białem
- Turnia nad Białem
- Wyżnie Wrótka
- Juhaska Kopa
- Wyżnia Sucha Przełęcz
- Sucha Czubka
- Niżnia Sucha Przełęcz
- Klasztory
- Suchy Wierch
- N grzęda Suchego Wierchu
Coś z historii ...
W dolinie Suchej, w najwyższej jej części - na Dolnym i Górnym Zachodzie wypasane były owce.
Szlaki wiodące Doliną Suchą:
Tak rozumianą Doliną Suchą, jak w opisie, nie przebiegają znakowane szlaki. Nieopodal jej najniższej części jest węzeł szlaków:
- żółty szlak wiodący przez Dolinę Białego i grzbiet Igły do Ścieżki nad Reglami, | |
- Ścieżka nad Reglami - czarny szlak wiodący z Przełęcz Białego, w poprzek przez górne piętra Doliny Białego na Czerwoną Przełęcz. |
Z węzła szlaków pod najniższą ścianę Juhaskiej Kopy:
Chwilę Ścieżką nad Reglami w kierunku W do dna doliny. Stamtąd w górę na S łagodnie wznoszącym się, lesistym terenem. Po około 100 metrach w lewą odgałęzia się wąski wylot Potarganego Żlebu. Dalej dnem prawej odnogi bądź zboczem po jej lewej stronie w górę. Po około 250 metrach przerzedza się las i pojawiają się widoki na otoczenie doliny. Dalej dowolnie w górę jeszcze około 300 merów na wysokość 1480m do najniżej opadającej ściany z Juhaskiej Kopy (0-, 50 min).
Nasze wycieczki doliną:
- 21 kwiecień 2018 -> zobacz relację
- 23 kwiecień 2016 -> zobacz relację
Położenie na mapie:
Obiekty w dolinie:
Skośny Żleb |
Skośny Żleb - żleb w najwyższej części doliny u podnóży ściany Turni nad Białem biegnący ku jej E grani w kierunku SE. Żleb ma około 300 metrów długości i 180 metrów deniwelacji. Jest dość ważny, gdyż stanowi najwygodniejszy i najłatwiejszy dostęp z Doliny Białego do grani Giewontu - osiąga grań około 300 metrów na W od Wrótek. W dolnej części jest na dnie pozbawiony gęstej roślinności, dopiero na jego najwyższych kilkudziesięciu metrach kosówka przybiera na sile.
Dolny Zachód, Górny Zachód - dwa, w głównej mierze trawiaste, długie zachody przecinające w poprzek ściany Turni nad Białem i Juhaskiej Kopy. Dolny Zachód sięga dalej, aż do krawędzi Juhaskiego Filara w Juhaskiej Turni, gdzie kończy się Juhaskim Siodełkiem. Ma niespełna 400 metrów długości, gdzieniegdzie rosną na nim małe drzewka i jest głównie pozbawiony trudności technicznych.
Górny Zachód jest dwa razy krótszy, węższy i sięga tylko do komina opadającego z Juhaskiej Przehyby. Poruszanie się w poprzek również nie przedstawia trudności, natomiast osiągnięcie z Górnego Zachodu grani wiąże się z pokonaniem kilkunastometrowej ścianki albo w okolicy wymienionej Juhaskiej Przehyby, albo wcześniej (choć trudniej), pod Wyżnimi Wrótkami.
Górny i Dolny Zachód |
Górny Zachód jest dwa razy krótszy, węższy i sięga tylko do komina opadającego z Juhaskiej Przehyby. Poruszanie się w poprzek również nie przedstawia trudności, natomiast osiągnięcie z Górnego Zachodu grani wiąże się z pokonaniem kilkunastometrowej ścianki albo w okolicy wymienionej Juhaskiej Przehyby, albo wcześniej (choć trudniej), pod Wyżnimi Wrótkami.
Otoczenie doliny:
Zachodnie ograniczenie Doliny Suchej |
Południowe ograniczenie Doliny Suchej |
Co zobaczymy z Doliny Suchej:
Grań Sarniej Skały |
Grań Giewontu |
Widoki na Dolinę Białego:
Dolina Sucha z Igły |
Dolina Sucha z Krokwi |
Dolina Sucha z Suchego Wierchu |
Dolina Sucha z Łomika |
Autorzy w dolinie:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz