poniedziałek, 22 lipca 2013

Buczynowy Karb

Buczynowy Karb


Buczynowy Karb (ok. 2115m) to niezbyt głębokie, wąskie wcięcie we Wschodniej Grai Świnicy pomiędzy Orlą Basztą (2177m) na zachodzie, a Buczynowymi Czubami (2125m) na wschodzie.
Przełączka ta znajduje się nad dwiema dolinami. Od północnej strony jest to Dolina Pańszczyca, natomiast od południowej - Buczynowa Dolinka, do której opada z Buczynowego Karbu początkowo na południowy wschód głęboki i wąski komin wyprowadzający po ok. 30 metrach na trawnik i po kolejnych kilkudziesięciu metrach ponownie przechodzący w komin zmieniający kierunek na południowy i opadający do trawników w dolinie.
Głęboki, górny komin opadający z przełęczy do Buczynowej Dolinki

Do czasu ukazania się przewodnika po Tatrach Władysława Cywińskiego tom 18 (2013 rok), jako przełęcz oddzielająca Orlą Basztę od Buczynowych Czub uważany był pochyły trawnik sięgający grani, położony na wschód od kopuły szczytowej Orlej Baszty. Władysław Cywiński słusznie zauważył, że najniższym punktem w tym odcinku grani (czyli przełęczą z definicji) jest nie trawnik, a wąska szczerbinka tuż za jego wschodnim krańcem, z wielu miejsc obserwacyjnych praktycznie niewidoczna. Wcięcie to nazwał właśnie Buczynowym Karbem. Pościel Jasińskiego odnosi się już tylko do wymienionego trawnika (m. in. z powodów historycznych i orientacyjnych), ale nie jest już przełęczą.
Pościel Jasińskiego została tak nazwana albo od kłusownika, który nie mógł znaleźć zejścia i po spędzeniu tutaj kilku nocy, spadł w przepaść, albo od Kapitana Jasińskiego, który pobłądził w tym miejscu.

SPACER GRANIĄ
Orla Przełączka Niżnia--Orla Baszta---Buczynowy Karb--Buczynowe Czuby--Przełęcz Nowickiego

Szlaki prowadzące na Buczynowy Karb:
Na Buczynowy Karb nie prowadzą żadne znakowane szlaki turystyczne. Jest on położony w terenie udostępnionym dla taternictwa, jednak tylko od strony Buczynowej Dolinki.

z Pościeli Jasińskiego
Najłatwiej na wcięcie Buczynowego Karbu dostać się z Pościeli Jasińskiego. Po zejściu kominem z Orlej Baszty należy nie schodzić na północną stronę grani szlakiem, tylko przejść ok. 20 metrów bez trudności (0-) wzdłuż krawędzi grani nad pierwszy napotkany uskok i zejść tym uskokiem nieco trudno (I) kilka metrów na przełęcz (od opuszczenia szlaku I, 2 minuty).


Widok z Buczynowego Karbu w dół, na Orlą Perć
Szlak Orlej Perci przebiega około 10 metrów poniżej Buczynowego Karbu po północnej stronie grani. Przełęcz dzielą od szlaku bardzo strome trawki z pojedynczymi skałkami. Wydaje się ona z tej strony osiągalna turystycznie, jednak istnieje ryzyko poślizgnięcia na trawach i upadkiem w przepaść. Faktyczne trudności nie są nam znane. 

UwagaPoruszając się w okolicach grani powyżej szlaku Orlej Perci należy zwrócić szczególną uwagę na możliwość strącenia kamieni! Odnotowano już na Orlej Perci wypadek śmiertelny spowodowany  strąceniem przez turystę kamienia i jego uderzeniem w głowę turystki wędrującej szlakiem.


  Nasze wejścia:

  Położenie na mapie:


  Widoki na Buczynowy Karb:
  Widok na Buczynowy Karb
  Widok na Buczynowy Karb z Żółtej Turni
  Widok na Buczynowy Karb
  Widok na Buczynowy Karb ze szlaku Orlej Perci
  Widok na Buczynowy Karb
  Widok na Buczynowy Karb z Wielkiej Buczynowej Turni
  Widok na Buczynowy Karb
  Widok na Buczynowy Karb z Doliny Pańszczycy
  Widok na Buczynowy Karb
  Widok na Buczynowy Karb z Doliny Pięciu Stawów Polskich
  Autorzy na przełęczy: 
  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz