środa, 31 lipca 2013

Żółta Turnia

Żółta TurniaŻółta Turnia
Żółta Turnia (2087m) słow. Žltá turnia to szczyt o rozległym masywie położony we Wschodniej Grani Świnicy, ściślej w grani odchodzącej na północ od Skrajnego Granata. W grani tej oddzielona jest odległą o niemal 500 metrów Żółtą Przełęczą (2026m) od Wierchu Pod Fajki (2134m), pomiędzy przełęczą, a wierzchołkiem Żółtej Turni widnieje kilka nienazwanych wypukłości skalnych.
   Na północ z Żółtej Turni opadają dwa ramiona tworzące z wierzchołkiem trójkątny kształt, oddzielone od siebie Żółtym Żlebem (nazwany przez Witolda Henryka Paryskiego Pańszczyckim Żlebem, zmieniony przez Władysława Cywińskiego na Żółty Żleb, gdyż autor nowej nazwy stwierdził, że "Żleb ten nie ma z Pańszczycą nic wspólnego"). Wschodnie z tych ramion (zwane w swej górnej części Zadnim Upłazem) zakończone jest Jasicową Czubką (1461m), którą oddziela od Żółtej Turni Jasicowe Siodło (ok. 1455m). Północne stoki na wysokości pasma kosówki zwane są ogólnie Dubrawiskami. Żółtym Żlebem spływa Żółty Potok, który zasila następnie strumień Suchej Wody. Tuż nad Żółtym Potokiem tkwi w gąszczach kosówki Pańszczycka Skałka, nieco poniżej żółtego szlaku przecinającego potok.

SPACER GRANIĄ
Jasicowa Czubka
/
Jasicowe Siodło
Pańszczycka
Skałka
  /
\/
Dubrawiska
\
Zadni Upłaz
/
Żółta Igła---------Żółta Turnia------------Mała Kopka
|  
\
Żółta Przełęcz
\
Wierch pod Fajki (pn-zach)

Pańszczycka Skałka
Pańszczycka Skałka widoczna ze szlaku na Krzyżne
   Masyw Żółtej Turni oddziela Dolinę Gąsienicową od Pańszczycy. Na wschód z wierzchołka Żółtej Turni opada jeszcze jedna krótka grańka zakończona Małą Kopką (1793m). Grań ta oddziela dwa leżące u podnóży turni kotły - Czerwony Kocioł - północny od Żółtego Kotła - południowego.
   W zachodnich zboczach Żółtej Turni usytuowana jest samodzielna turnia - Żółta Igła, będąca niegdyś szkoleniowym terenem obowiązkowym dla adeptów taternictwa.

   Nazwa Żółtej Turni pochodzi od porostu pokrywającego skały - wielosporka jaskrawego (Acrospora oxytona). w XIX wieku szczyt nazywano również Małą Koszystą.

   18 sierpnia 1931 r. Państwowy Instytut Meteorologiczny umieścił na szczycie oprzyrządowanie do pomiaru opadów - pierwsze na terenie Tatr.Szlaki prowadzące na Żółtą Turnię:

   Na wierzchołek Żółtej Turni nie prowadzi żaden znakowany szlak. Północnymi stokami, przez Dubrawiska trawersuje szczyt żółty szlak wiodący z Murowańca na Krzyżne, nieco podobnie przebiega zielony szlak z Murowańca na Rówień Waksmundzką. Do niedawna istniał pomiędzy Żółtym Żlebem, a Zadnim Upłazem krótki czarny szlak łączący obydwa powyższe szlaki. Do dziś pozostał podobny szlak w Pańszczycy. Jeszcze bliżej wierzchołka przebiega szlak znad Czarnego Stawu Gąsienicowego na Skrajny Granat.
   Najłatwiejsze warianty wejścia na Żółtą Turnię od wymienionych szlaków nie przedstawiają żadnych trudności, jest to jednak obszar ochrony ścisłej i poruszanie się w tym terenie jest zabronione.

Z Żółtej Przełęczy:
Wprost z przełęczy łatwą (0+) granią kilkanaście metrów przez pierwsze skałki, później około półkilometrową granią z minimalnymi obejściami bez trudności (0-) na wierzchołek. Początkowe trudniejsze skałki można bez trudności obejść obniżając się nieznacznie z przełęczy w kierunku Czarnego Stawu Gąsienicowego i powracając trawnikiem na grań za skałkami (0-, 20 minut).

Z Żółtej Przełęczy


Obejście pierwszych skałek

Znad Czarnego Stawu Gąsienicowego:
Znad Czarnego Stawu Gąsienicowego

Szlak znad Czarnego Stawu Gąsienicowego na Skrajny Granat należy opuścić przy przekraczaniu pierwszego żlebu opadającego z grani (szlak w tym miejscu przestaje się szybko wznosić i rozpoczyna trawers zbocza). Stąd wprost w górę tym żlebem (w razie uciążliwości można częściowo łatwymi skałkami) na siodełko w okolicach połowy grani pomiędzy Żółtą Turnią, a Żółtą Przełęczą (nieco bliżej przełęczy). Granią bez trudności na wierzchołek (0-, od szlaku ok. 40 minut).


Zejście Żółtym Żlebem:
Żółtym Żlebem
Przy bezpiecznym stanie śniegu żleb jest zasypany i wędrówka jego dnem w dół do żółtego szlaku z Murowańca na Krzyżne nie przysparza kłopotów. Uciążliwe może być jednak zejście z wierzchołka do górnej części Żółtego Żlebu - duże, ruchome głazy, jednak na całym północnym zboczu powyżej żlebu nie ma żadnych trudności (z wierzchołka do szlaku przy zaśnieżonym żlebie 0-, ok. 1 godz). Trudności letnich w Żółtym Żlebie nie znamy:-)


Nasze wejścia:


Położenie na mapie:

Żółta Turnia na mapie


Panorama z Żółtej Turni:

Widok z Żółtej Turni na Buczynowe Turnie (na południowy wschód)
Widok z Żółtej Turni na Kozi Wierch (na południe)
Widok z Żółtej Turni na północ
Widok z Żółtej Turni w kierunku Tatr Zachodnich (na zachód)
Widok z Żółtej Turni na Kościelce i masyw Świnicy
Widok z Żółtej Turni na Giewont (na północny zachód)

Widoki na Żółtą Turnię:
Widok na Żółtą Turnię
Żółta Turnia z Pańszczycy (z podejścia na Krzyżne)
Widok na Żółtą Turnię
Żółta Turnia ze Skrajnego Granata
Widok na Żółtą Turnię
Żółta Turnia z grani Koszystej
Widok na Żółtą Turnię
Żółta Turnia znad Karbu
Widok na Żółtą Turnię
Żółta Turnia z Wielkiego Kopieńca

Autorzy na szczycie:
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz