niedziela, 7 lipca 2013

Przybylińska Przełęcz Niżnia

Przybylińska Przełęcz Niżnia

Przybylińska Przełęcz Niżnia (ok. 1905m) słow. Nižné pribylinské sedlo to przełęcz w północno-zachodniej grani Koprowego Wierchu oddzielająca długą grań z odległym wierzchołkiem Niżniego Pośredniego Wierszyka (2102m) na południowym wschodzie od pobliskiego wierzchołka Przybylińskiej Czuby (1926m) na północnym zachodzie.
Na północny wschód, wprost na Niżni Ciemnosmreczyński Staw w Dolinie Ciemnosmreczyńskiej opada z przełęczy skośnie w prawo stroma, trawiasta depresja rozszerzająca się w dole i zmieniająca w trójkątny, pochyły trawnik, poniżej którego wala się głazowisko częściowo obrośnięte kosówką.
Na południowo-zachodnią stronę do Doliny Hlińskiej również opada trawiasta depresja, jednak znacznie łagodniejsza. W dolnej części jest zarośnięta kosodrzewiną.
Grań na siodle przełęczy obrośnięta jest kosodrzewiną.

Nazwa przełęczy pochodzi od miejscowości Przybylina.

SPACER GRANIĄ
Przybylińska Czuba
\
Przybylińska
Przełęcz Niżnia
\
Niżni Pośredni Wierszyk
\
Przybylińska
Przełęcz Wyżnia


Szlaki prowadzące na Przybylińską Przełęcz Niżnią:
widok na drogę z dołu
Na Przybylińską Przełęcz Niżnią nie prowadzą znakowane szlaki turystyczne. Jest ona położona na terenie udostępnionym dla taternictwa. 
Na przełęcz można wejść żlebem od strony Doliny Ciemnosmreczyńskiej. Od końca czerwonego szlaku przy Niżnim Ciemnosmreczyńskim Stawie początkowo ścieżką wzdłuż jego zachodniego brzegu częściowo przez kosówkę, częściowo przez niewielkie polanki i Ciemnosmreczyński Potok  aż do głazowiska na przedłużeniu żlebu przełęczy, omijając gęstą kosodrzewinę. Pośród głazowiska (miejscami trudniej niż "bez trudności") w górę wprost na strome trawniki i nimi skośnie w prawo na przełęcz, momentami słabo widoczna ścieżynka (0-, 40 min).
widok na drogę z góryUwaga: Wszelakie przewodniki przedstawiają trudność drogi jako 0- "bez trudności". W rzeczywistości wchodząc powyższą drogą na przełęcz często trzeba chwytać się kęp trawy bądź podpierać rękami - trawniki są miejscami bardzo strome. Wedle definicji trudności 0-, na drogach tego typu "nie trzeba używać rąk", a na trudności 0 "ręce używa się jedynie do utrzymania równowagi". Zdecydowanie bardziej odpowiada tutaj druga wycena. 


Nasze wejścia:

Położenie na mapie:

Widoki na Przybylińską Przełęcz Niżnią:
Widok na Przybylińską Przełęcz Niżnią
Przybylińska Przełęcz Niżnia z Doliny Koprowej
Widok na Przybylińską Przełęcz Niżnią
Przybylińska Przełęcz Niżnia z Wrót Chałubińskiego
Widok na Przybylińską Przełęcz Niżnią
Przybylińska Przełęcz Niżnia z Doliny Ciemnosmreczyńskiej
Autorzy na przełęczy:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz