Przybylińska Przełęcz Wyżnia
Na północny wschód, do Doliny Ciemnosmreczyńskiej opada z przełęczy ukośnie w prawo stromy żleb, z którego wysypuje się piarżysko na południowy brzeg Wyżniego Ciemnosmreczyńskiego Stawu.
Do Doliny Hlińskiej, na południe opada z przełęczy początkowo szeroka, trawiasta, umiarkowanie stroma depresja, zwężająca się ku dołowi i zmieniająca po około 150 metrach w wąski, stromy, miejscami przewieszony i osłonięty dość wysokimi ściankami żleb. Kształt formacji przypomina Białczański Kanion opadający z Białczańskiej Przełęczy Wyżniej.
Nazwa przełęczy pochodzi od miejscowości Przybylina.
Szlaki prowadzące na Przybylińską Przełęcz Wyżnią:
Na Przybylińską Przełęcz Wyżnią nie prowadzą znakowane szlaki. Jest ona położona w terenie udostępnionym dla taternictwa.
z Niżniego Pośredniego Wierszyka |
Granią z Niżniego Pośredniego Wierszyka:
Z najwyższego punktu Niżniego Pośredniego Wierszyka łatwą, nieznacznie obniżającą się granią kilkadziesiąt metrów częściowo po skałkach, częściowo po trawkach na siodło przełęczy (0, 5 minut).
Uwaga: W wędrówce granią prawidłowe rozpoznanie przełęczy ułatwiają ułożone na jej siodle "legowiska" z kamieni widoczne na zdjęciach poniżej - Autorzy na przełęczy (lipiec 2015).
Nasze wejścia:
- 5 lipiec 2015 -> zobacz relację
Położenie na mapie:
Przybylińska Przełęcz Wyżnia ze Szpiglasowego Wierchu |
Przybylińska Przełęcz Wyżnia z Wrót Chałubińskiego |
Przybylińska Przełęcz Wyżnia z Hrubego Wierchu |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz