niedziela, 7 lipca 2013

Przybylińska Przełęcz Wyżnia

Przybylińska Przełęcz Wyżnia

Przybylińska Przełęcz Wyżnia (2083 m) słow. Vyšné pribylinské sedlo to przełęcz oddzielająca Wyżni Pośredni Wierszyk (2235m) na południowym wschodzie od Niżniego Pośredniego Wierszyka (2102m) na północnym zachodzie.
Na północny wschód, do Doliny Ciemnosmreczyńskiej opada z przełęczy ukośnie w prawo stromy żleb, z którego wysypuje się piarżysko na południowy brzeg Wyżniego Ciemnosmreczyńskiego Stawu.
Do Doliny Hlińskiej, na południe opada z przełęczy początkowo szeroka, trawiasta, umiarkowanie stroma depresja, zwężająca się ku dołowi i zmieniająca po około 150 metrach w wąski, stromy, miejscami przewieszony i osłonięty dość wysokimi ściankami żleb. Kształt formacji przypomina Białczański Kanion opadający z Białczańskiej Przełęczy Wyżniej.

Nazwa przełęczy pochodzi od miejscowości Przybylina.

SPACER GRANIĄ
Przybylińska
Przełęcz Niżnia
\
Niżni Pośredni Wierszyk
\
Przybylińska
Przełęcz Wyżnia
\
Wyżni Pośredni Wierszyk
\
Przełączka
pod Palcem (zach)


Szlaki prowadzące na Przybylińską Przełęcz Wyżnią:
Na Przybylińską Przełęcz Wyżnią nie prowadzą znakowane szlaki. Jest ona położona w terenie udostępnionym dla taternictwa.

z Niżniego Pośredniego Wierszyka
Z najwyższego punktu Niżniego Pośredniego Wierszyka łatwą, nieznacznie obniżającą się granią kilkadziesiąt metrów częściowo po skałkach, częściowo po trawkach na siodło przełęczy (0, 5 minut).

Uwaga: W wędrówce granią prawidłowe rozpoznanie przełęczy ułatwiają ułożone na jej siodle "legowiska" z kamieni widoczne na zdjęciach  poniżej - Autorzy na przełęczy (lipiec 2015).Nasze wejścia:

Położenie na mapie:

Widoki na Przybylińską Przełęcz Wyżnią:
Widok na Przybylińską Przełęcz Wyżnią
Przybylińska Przełęcz Wyżnia ze Szpiglasowego Wierchu
Widok na Przybylińską Przełęcz Wyżnią
Przybylińska Przełęcz Wyżnia z Wrót Chałubińskiego
Widok na Przybylińską Przełęcz Wyżnią
Przybylińska Przełęcz Wyżnia z Hrubego Wierchu

Autorzy na przełęczy:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz