czwartek, 1 sierpnia 2013

Niżnia Zawiesista Turnia

Niżnia Zawiesista Turnia


Niżnia Zawiesista Turnia (ok. 1180m) to skała w grupie Hrubego Regla w polskich Tatrach zachodnich. Wieńczy krótką boczną grań Czerwonego Gronika. Oddzielona jest w tej grani wciętym na kilka metrów, nienazwanym siodełkiem od Zawiesistej Turni (1296m).
Wbrew informacjom z przewodnika WC 2, grań z Niżnią Zawiesistą Turnią odgałęzia się z samego wierzchołka Zawiesistej Turni, a nie z jej zachodniego grzbietu. Jedynie biegnie w kierunku południowo zachodnim, co może być mylące w obserwacjach z południa.
Niżnia Zawiesista Turnia opada na południe, ku Ścieżce nad Reglami na dnie Doliny Miętusiej pasem ścian o przeszło 100- metrowej szerokości i wysokości dochodzącej do ok. 70 metrów wprost z wierzchołka. Tuż pod wierzchołkiem ściana ta jest wypukła i przewieszona, z niektórych miejsc wygląda jak skalna bańka:)

SPACER GRANIĄ
Zawiesista Turnia
/
)(   
/       
Niżnia Zawiesista Turnia

Szlaki na Niżnią Zawiesistą Turnię:
Na Niżnią Zawiesistą Turnię nie prowadzą znakowane szlaki. Najłatwiej i najszybciej można się dostać na jej wierzchołek od Ścieżki nad Reglami. Szlak opuszczamy około 300 metrów od zachodniego krańca Miętusiej Polany, tuż przed linią spadku skał turni. W górę lasem do podstawy ścian turni i dalej po prawej stronie tych ścian do stromego, trawiastego żlebku. Żlebkiem tym, pośród (i z pomocą) połamanych drzew na grań biegnącą z Niżniej Zawiesistej Turni ku Zawiesistej Turni. Teraz łagodniejszą już granią bez trudności w dół na siodełko przed wierzchołkiem i z niego kilka metrów na wierzchołek (od szlaku 0, 15 min).
ze Ścieżki nad Reglami
stromy żlebek

ze Ścieżki nad Reglami

Uwaga: W opisie WC 2 (droga 92) widnieje trudność 0-. Wejście powyższą drogą na wierzchołek wymaga większej ostrożności (i użycia rąk) niż popularne drogi o takiej wycenie.


Nasze wejścia:

Położenie na mapie:

Widoki na Niżnią Zawiesistą Turnię:
Niżnia Zawiesista Turnia z Kończystej Turni
Niżnia Zawiesista Turnia z Miętusiej Polany
Niżnia Zawiesista Turnia z Zahardzisk
Niżnia Zawiesista Turnia ze szlaku na Ciemniak
Niżnia Zawiesista Turnia z Giewontu


Autorzy na szczycie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz