wtorek, 13 sierpnia 2013

Kończysta Turnia

Kończysta Turnia


Kończysta Turnia (1248m) to rzucająca się w oczy, wybijająca się ponad las skała w polskich Tatrach Zachodnich w grupie Hrubego Regla. Znajduje się w krótkiej grańce odgałęziającej się na południowy zachód od grzbietu Czerwonego Gronika (1294m), od którego oddzielona jest Spalonym Siodłem (ok. 1210m).
Kończysta Turnia kojarzona jest głównie z podwierzchołkową, skalną jej częścią. Posiada dwa wierzchołki oddalone od siebie o około 50 metrów. Grań je łącząca wybija się znacznie ponad las od południa oraz jest na równo z linią szczytów drzew na północy. Jest bardzo wąska i stroma, przez co bardzo eksponowana mimo braku trudności technicznych.
Ścianki z grani wierzchołkowej opadają na każdą stronę. Najwyższa jest południowa - do około 80 metrów, przecięta w połowie wysokości trawiastym zachodzikiem. Najmniej stroma i najkrótsza jest wschodnia ścianka. W zachodniej części skałek znajdują się dwie niewielkie jaskinie: Dziura w Kończystej Turni i Jaskinia Niżnia w Kończystej.
Stoki poniżej skał opadają na południe do Doliny Miętusiej wprost na Ścieżkę nad Reglami i polanę Zahardziska - na południowy zachód. Na zachód, wprost ku Dolinie Kościeliskiej biegnie lesisty grzbiet z wylotem na południowym krańcu Wyżniej Kiry Miętusiej.

SPACER GRANIĄ
Czerwony Gronik
/
Spalone Siodło
/
Kończysta Turnia

ze Spalonego Siodła na wcięcie w grani
Szlaki na Kończystą Turnię:
Na wierzchołek Kończystej Turni nie prowadzą znakowane szlaki. Można go osiągnąć w łatwy sposób ze Spalonego Siodła. Z polanki na przełęczy około 2 minuty marszu przez las w kierunku małego wcięcia w grani skałek tuż na lewo od wysokiego spiętrzenia wschodniego wierzchołka (przed wcięciem lesisty teren stromieje).

na wschodni wierzchołek
Stamtąd dość stromą granią trzymając się początkowo jej prawej strony po niezbyt dużych stopniach, później półką w lewo i w najwyższej części wprost w górę łatwo (cały czas w lekkiej ekspozycji) na wschodni wierzchołek.na zachodni wierzchołek
Z niego dalej na zachód przez siodełko w grani bez trudności, ale w dużej ekspozycji (można się wspomagać jałowcami) wąską granią około 50 metrów na zachodni, wyższy wierzchołek (0+, 10 minut).Nasze wejścia:

Położenie na mapie:

Widoki na Kończystą Turnię:
Kończysta Turnia z Polany na Stołach
Kończysta Turnia spod ścianek Czerwonego Gronika
Kończysta Turnia z Zawiesistej Turni
Kończysta Turnia z Giewontu
Kończysta Turnia z Zahardzisk
Kończysta Turnia z Wyżniej Kiry Miętusiej

Autorzy na szczycie:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz