Zawiesista Turnia
Turnia posiada dwa skalne ramiona odchodzące z wierzchołka - jedno to zachodnia grzęda z urwistymi skałkami, malejącymi ku zachodowi, drugie to opadający na południowy wschód Czerwony Filar o skałkach ok. 100 różnicy wzniesień.
Wprost z wierzchołka opada pionowa ściana na południowe. W podstawę tej ściany wrasta trawiasta grańka opadająca na południowy zachód, zakończona skalną kopułą Niżniej Zawiesistej Turni (ok.1180). Oddziela je nienazwane, wcięte na kilka metrów siodełko.
Zawiesista Turnia położona jest całkowicie nad Doliną Miętusią. Jej zachodnia grzęda kończy się przy Gronikowskim Żlebie, natomiast wschodnie stoki i skałki opadają wprost do Ogona.
W skałkach Zawiesistej Turni znajdują się trzy kilkunastometrowej długości jaskinie.
Zawiesista Turnia posiadała również nazwę Zadniej Kończystej Turni oraz w początkach XX wieku - Eljaszowej Turni, na cześć przewodnika Walerego Eljasza.
z Siodła za Zawiesistą |
Na Zawiesistą Turnię nie prowadzą znakowane szlaki. Najłatwiej wejść na wierzchołek za pośrednictwem Siodła za Zawiesistą. Z przełęczy w prost na południe około 100 metrów lasem mocno wznoszącym się bliżej wierzchołka. Coraz bardziej stromym terenem pośród drzew na urywający się po drugiej stronie pionową ścianką wierzchołek (0, 3 min).
Uwaga: W 2 tomie przewodnika WC droga 89 opisuje trudność jako łatwą (0+). Wejście jest jednak łatwiejsze.
Nasze wejścia:
- 19 marzec 2016 -> zobacz relację
Położenie na mapie:
Widoki na Zawiesistą Turnię:
Zawiesista Turnia z Kończystej Turni |
Zawiesista Turnia ze szlaku na Ciemniak |
Zawiesista Turnia ze szlaku na Ciemniak |
Zawiesista Turnia z Niżniej Zawiesistej Turni |
Zawiesista Turnia z Giewontu |
Autorzy na szczycie:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz