piątek, 5 kwietnia 2013

Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej

Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej


Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej
Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej im. Jana Pawła II znajduje się na wysokości 1146m. Położone jest w Dolinie Chochołowskiej - jak też sama nazwa wskazuje. Posiada 120 miejsc noclegowych. W schronisku znajduje się dość spora jadalnia, kuchnia turystyczna z automatem wydającym wrzątek , narciarnia oraz świetlica. W razie braku miejsc możliwe jest spanie na tzw. "podłodze".

Kontakt: 
tel. (018) 20 705 10 (od 8.00 do 20.00)
e-mail : chocholowska.schronisko@gmail.com

Coś z historii...
Pierwsze schronisko (Warszawskiego Klubu Narciarzy) w tym miejscu zostało zbudowane w latach 1930-32, a w roku 1938 po rozbudowie było w stanie pomieścić aż 200 ludzi. W czasie wojny budynek znajdował się w posiadaniu Niemców, którzy urządzili w nim dom wypoczynkowy dla żołnierzy. Przetrwał do roku 1945, kiedy to spłonął podczas walk z partyzantami. 
Obecny budynek postawiony został już przez PTTK. Wielkie otwarcie miało miejsce dnia 23 sierpnia 1953, od tego czasu oczywiście przeszło już parę drobnych modernizacji. 


Położenie na mapie:

Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej na mapie

Sieć szlaków:

- zielonym szlak łączący schronisko z Siwą Polaną,
- szlak żółty, łączący Dolinę Chochołowską nieco poniżej schroniska ze Schroniskiem na Hali Ornak w Dolinie Kościeliskiej przez Iwaniacką Przełęcz,
- dwa szlaki czerwone wiodące na Trzydniowiański Wierch, jeden w Dolinie Jarząbczej - w części dolinnej wspólny ze Szlakiem Papieskim, drugi przez grzbiet Kulawiec,
- żółty szlak prowadzący na Grzesia,
- szlak zielony wiodący w górę Wyżniej Doliny Chochołowskiej, do przełęczy Zawracie,
- krótki czarny szlak na Polanie Chochołowskiej do kapliczki, w której Janosik brał ślub:)


 • Z Siwej Polany:  ↑ 2:05 h, ↓1:45 h, ↑↓240 m
 • Ze Schroniska na Grzesia:  ↑ 1:45 h, ↓1:15 h, ↑↓500 m 
 • Ze Schroniska na Wołowiec przez Grzesia: ↑ 3:30 h, ↓2:45 h, ↑↓980 m (suma podejść)
 • Ze Schroniska na Trzydniowiański Wierch przez Kulawiec: ↑ 2:35 h, ↓1:50 h, ↑↓680 m (suma podejść)
 • Ze Schroniska na Starorobociański Wierch: ↑ 4:15 h, ↓3:10 h, ↑↓1080 m (suma podejść)
 • Ze Schroniska na Bystrą przez Dolinę Starorobociańską: ↑ 4:45 h, ↓4:00 h, ↑↓1210 m 
 • Ze Schroniska pętla przez Wołowiec i Kończysty Wierch: ↑ 8:35 h, ↓8:15 h, ↑↓1480 m (suma podejść)
 • Ze Schroniska pętla przez Starorobociański Wierch i grań Ornaków: ↑ 8:45 h, ↓8:35 h, ↑↓1340 m 
 • Ze Schroniska na Polanie Chochołowskiej do Schroniska na Hali Ornak przez Iwaniacką Przełęcz: ↑ 3:00 h, ↓3:05 h, ↑420 m
 • Ze Schroniska do Kir Ścieżką nad Reglami: ↑ 3:20 h, ↓3:45 h, ↑335 m (suma podejść)
 • Szlakiem Papieskim do Doliny Jarząbczej: ↑ 0:50 h, ↓0:40 h, ↑↓120 m 
 • Do kapliczki na Polanie Chochołowskiej: ↑ 0:10 h, ↓0:05 h, ↑↓20 m Pieczątka:Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej - pieczątka


Parę zdjęć...


Schronisko na Polanie Chochołowskiej z Suchego Wierchu Ornaczańskiego
Schronisko na Polanie Chochołowskiej z Suchego Wierchu Ornaczańskiego


Nasze opinie :

Hemli:
Miałam przyjemność gościć w tym schronisku parę razy. Jest po prostu ogromne! :) Mam szczęście do jednego pokoju (którego numeru teraz nie mogę sobie przypomnieć), który znajduje się na 3 piętrze i to na samym końcu korytarza. Dla zmęczonych całodzienną wędrówką nóg wtoczenie się tam to kolejne wyzwanie :)
Ogólnie jednak Chochołowską oceniam bardzo pozytywnie. Ceny noclegów niskie, jest wygodnie, klimatycznie i bardzo dużym plusem jest kuchnia turystyczna. No i możliwość zjedzenia śniadania z widokiem na Kominiarski... :) Zawsze chętnie będę tam zaglądać.Wojtuś:
Jedno z najsympatyczniejszych schronisk. Stanowi świetną bazę wypadową na okoliczne szczyty Grani Głównej Tatr Zachodnich. Całkiem spora sieć szlaków zarówno z bliższymi jak i odleglejszymi celami. Bywałem tam albo zimą, albo w zimowych warunkach, jednak bardzo mi Chochołowska przypadła do gustu. 
Niewygórowane ceny noclegów, duża jadalnia, kilka pomieszczeń z dodatkowymi stolikami, suszarnia, kuchnia turystyczna - to na prawdę duży obiekt, do tego w ostatnim czasie modernizowany. Jeżeli Polskie Tatry Zachodnie, to najprzyjemniej nocować w Chochołowskiej.

3 komentarze:

 1. Mnie tam zawsze interesują ciekawostki o danym obiekcie. Takie nieoczywiste. Jak coś takiego będzie (niekoniecznie do tego artykułu) to chętnie poczytam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też to lubię :) Ostatnio siedzę trochę w historii związanej z Tatrami i Zakopanem, więc mam nadzieję, że coś takiego będzie się też pojawiać :)

   Usuń
 2. Tak tak, też miałam okazję doświadczyć wchodzenia na górę, bodajże na drugie piętro o zmęczonych i obdartych przez buty nogach. Uwielbiam te schronisko oraz jego usytuowanie głównie w lipcu-sierpniu przy bezchmurnym nocnym gwieździstym niebie :)

  OdpowiedzUsuń