Wołowiec (2064m) słow. Volovec to zwornikowy szczyt w Grani Głównej Tatr Zachodnich na granicy polsko - słowackiej. Dla polskich Tatr w Grani Głównej stanowi zachodni kraniec granicy. Od Rohacza Ostrego (2088m) na południowym zachodzie oddziela go Jamnicka Przełęcz (1908m), natomiast od Łopaty (1958m) nawschodzie Dziurawa Przełęcz (1836m). Od Wołowca odbiega na północ długa, wielokrotnie rozgałęziająca się grań stanowiąca dalszy ciąg granicy państwowej. W grani tej od Rakonia (1879m) oddzielony jest przełęczą Zawracie (1853m).
Wołowiec wznosi się nad trzema dolinami: z polskiej, południowo wschodniej strony nad górnymi piętrami Wyżniej Doliny Chochołowskiej, ze słowackiej zaś od zachodu nad Doliną Rohacką, a od południa nad Kotłem Jamnickich Stawów - najodleglejszym piętrem Doliny Jamnickiej. Do wymienionych dolin opadają z wierzchołka dość strome, trawiaste stoki poprzecinane pasami urwistych skał.
Trawiasta rówień w okolicach wierzchołka
W okolicach wierzchołka Wołowca po stronie słowackiej rozciąga się pofałdowana, trawiasta rówienka znacznych rozmiarów.
Wołowiec jest bardzo popularnym celem turystycznym. Zawdzięcza popularność bogatej sieci szlaków nań wiodących i położeniu w Grani Głównej Tatr z graniowym szlakiem. Stanowi również zimą częsty cel wycieczek dzięki szlakowi wiodącemu bezpieczną pod względem lawinowym, północną granią z Grzesia. Wycieczki na Wołowiec najczęściej związane są z długimi wędrówkami graniowymi powyżej granicy lasu i kosówki, toteż są bardzo atrakcyjne widokowo.
Jest to szczyt rozdzielający trzy krainy - Liptów, Orawę i Podhale.
Nazwa Wołowca pochodzi od wypasu bydła, została zaczerpnięta od naszych południowych sąsiadów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz