Kończysty Wierch (2002 m) słow. Končistá to słabo wyróżniający się w swym otoczeniu szczyt w Głównej Grani Tatr Zachodnich na granicy polsko - słowackiej. Oddzielony jest szerokimi przełęczami od sąsiadujących, znacznie wyższych szczytów - Starorobociańskiego Wierchu (2176m) Starorobociańską Przełęczą (1975m) oraz od Jarząbczego Wierchu (2137m) Jarząbczą Przełęczą (1954m). Jest to równiż szczyt zwornikowy dla północnej grani bocznej, w której od Czubika (1846m) oddzielony jest Dudową Przełęczą (1815m).
Kończysty Wierch otaczają trzy doliny: z północno wschodniej strony jest to Dolina Starorobociańska. Około 100 m na północ od wierzchołka odgałęzia się w kierunku północno wschodnim grzęda rozdzielająca dwa górne piętra tej doliny na południowe Cielęce Tańce i północny Dudowy Kocioł. Do obydwu pięter opadają z wierzchołka strome, trawiasto skaliste stoki. Od południowej strony jest szczyt otacza Zadnia Dolina Raczkowa, do której z wierzchołka opadają umiarkowanie nachylony trawiasty stok wprost do Raczkowych Stawów. Natomiast na północny zachód opada szeroki stok do Doliny Jarząbczej z niewyraźną grzędą rozpoczynającą się mniej więcej w połowie stoku. W grzędzie tej występuje niewielki pagór o nazwie Jarząbczy Kopieniec (1702m).
Za sprawą szlaków łączących Polanę Chochołowską z Granią Główną oraz szlaku graniowego, Kończysty Wierch jest bardzo często odwiedzany przez turystów - raczej jako punkt pośredni, a nie docelowy wycieczek. Często jest też odwiedzany zimą ze względu na względnie duże bezpieczeństwo szlaku graniowego przez Kulawiec.
Kończysty Wierch posiada również rzadko już używaną nazwę Kończysta nad Jarząbczą.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz