piątek, 5 kwietnia 2013

Schronisko PTTK na Hali Ornak

Schronisko PTTK na Hali Ornak

Schronisko PTTK na Hali Ornak

Schronisko PTTK na Hali Ornak znajduje się w polskich Tatrach Zachodnich, w Dolinie Kościeliskiej, na wysokości 1100 m. Wybudowane zostało na Małej Polanie Ornaczańskiej. Dzięki temu położeniu sprzed schroniska rozciąga się piękny widok na najwyższy szczyt Tatr Zachodnich - Bystrą (2248 m). Schronisko nosi imię Walerego Goetla (informuje o tym tablica przy wejściu do budynku).
Schronisko Ornak jest popularne wśród turystów, jest bowiem celem dla turystów podczas odwiedzin Doliny Kościeliskiej - w której to skupia się bardzo duży ruch turystyczny. 
Schronisko oferuje 48 miejsc noclegowych w pokojach na piętrze. W razie braku miejsc jest możliwość "podłogowania". W schronisku znajduje się spora świetlica do dyspozycji  gości. Bufet i jadalnia otwierane są o 8:00.


Kontakt:
tel. (18) 20 705 20, 695 530 813
e-mail: halaornak@op.pl

Coś z historii...

Na Małej Polance Ornaczańskiej zostało postawione schronisko w roku 1948 jako ostatnie schronisko wybudowane z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego. Wybudowane było wg projektu Anny Górskiej, która zaprojektowała również Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Do użytku turystów zostało oddane latem 1949 roku. Budynek w praktycznie niezmienionym stanie możemy podziwiać do dziś.

Położenie na mapie:

Schronisko PTTK na Hali Ornak na mapie


Sieć szlaków:

- zielony szlak prowadzący z Kir Doliną Kościeliską do schroniska Ornak, a następnie przez Dolinę Tomanową na Ciemniak.
- żółty szlak prowadzący ze Schroniska Ornak na Iwaniacką Przełęcz i dalej do Doliny Chochołowskiej.
- czarny szlak prowadzący ze Schroniska Ornak nad Smreczyński Staw.


Dolina Kościeliska słynie z wielu możliwości szlakowych. Co prawda wycieczki graniowe związane są z raczej długimi podejściami (schronisko jest położone zaledwie na 1100m), jest jednak dość bogata sieć krótkich szlaków do jaskiń, na Polanę na Stołach, Wąwozem Kraków czy też nad Uroczy Smreczyński Staw. Od głównego szlaku doliną są to miejsca dostępne do godziny marszu.


  • Z Kir do Schroniska Ornak: ↑1:30h, ↓1:20h,  ↑↓180m
  • Ze Schroniska Ornak nad Smreczyński Staw↑0:30h, ↓0:20h, ↑↓130m
  • Ze schroniska Ornak na Polanę na Stołach: ↑2:15h, ↓2:00h, ↑↓450m
  • Ze schroniska Ornak do Kuźnic Ścieżką nad Reglami ↑5:55h, ↓6:00h, ↑~860m (suma podejść), ↓~810m (suma podejść)
  • Ze schroniska Ornak Przez Jaskinie (Mroźna, Smocza Jama, Raptawicka, Mylna): ↑5:15h (szlaki przez jaskinię Mroźną, Smoczą Jamę oraz Jaskinię Mylną są jednokierunkowe, Jaskinia Mroźna dostępna jest tylko sezonowo za dodatkową opłatą)
  • Ze Schroniska Ornak Do Kuźnic (przez Dolinę Tomanową i Czerwone Wierchy): ↑7:15h, ↓7:10h, ↑1190m (suma podejść), ↓1290m (suma podejść)
  • Ze Schroniska Ornak na Ciemniak (przez Adamicę, powrót Doliną Tomanową): ↑8:55h, ↓8:00h, ↑↓1150m
  • Ze Schroniska Hali Ornak do Schroniska na na Polanie Chochołowskiej przez Iwaniacką Przełęcz: ↑ 3:05 h, ↓3:00 h, ↑380 m
  • Ze Schroniska Ornak na Starorobociański Wierch (przez grań Ornaków): ↑4:25h, ↓3:25h, ↑↓1240m (suma podejść)
  • Ze Schroniska Ornak na Bystrą (przez grań Ornaków): ↑4:45h, ↓3:45h, ↑↓1300m (suma podejść)


Pieczątka:


Schronisko Ornak - pieczątka


Parę zdjęć...

Widok sprzed Schroniska Ornak na Bystrą
Widok sprzed Schroniska Ornak na Bystrą, Błyszcz i Liliowe Turnie.

Nasze opinie:

Hemli:
Ornak to całkiem sympatyczne schronisko. Jego wnętrze ma bardzo fajny klimat - w szczególności jadalnia, pomimo, że w lecie często wypełniona jest po brzegi. Schronisko oferuje noclegi w niskiej cenie, szczególnie zachęcam do odwiedzenia go poza sezonem - jest baardzo sympatycznie :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz