wtorek, 13 sierpnia 2013

Koprowa Kopa

Koprowa Kopa

Koprowa Kopa (ok. 2315 m) słow. Kôprovské plece to garb w południowo-wschodniej grani Koprowego Wierchu (2363m) oddzielony od niego pobliską Koprową Przehybą (ok. 2310m). W kierunku południowo-wschodnim, a później południowym opada z wierzchołka długa, łagodna grań, w której oddzielona jest Koprowa Kopa Wyżnią Koprową Przełęczą (2180m) od grani Koprowych Czub (ok. 2185m).
Z dolnej części grani Koprowej Kopy, kilkadziesiąt metrów od Wyżniej Koprowej Przełęczy, opada na wschód trawiasta, miejscami tylko skalista grzęda. Już poniżej ścian, za wypłaszczeniem wznosi się trawiasta, kopulasta Hińczowa Kopka. Przynależy ona "graniowo" do Koprowej Kopy, a jej grzbiet skręcający na południe i ciągnący się przez około kilometr rozdziela Dolinę Hińczową od Dolinki Szataniej.
Do Doliny Hińczowej opadają z grani Koprowej Kopy ścianki przeplatane zacięciami i żlebkami. Zwornikowość dla Hińczowek Kopki oznacza, że najniższa, trawiasta część grani Koprowej Kopy wznosi się  również nad Dolinką Szatanią. Tuż na północ od siodełka za Hińczową Kopką znajdują się dwa niewielkie stawki rozdzielone głazowiskiem.
Do Doliny Hlińskiej opada z wierzchołka w kierunku południowym trawiasto-skalista grzęda zamykająca od zachodu szeroką depresję stanowiącą najwyższą część Doliny Hlińskiej. Na zachodnią stronę opadają z wierzchołka początkowo piarżyska i skałki, w części środkowej trawniki, a w dolnej z całej długości południowej grzędy - miejscami urwiste ścianki przeplatane trawkami.

Nazwa Koprowej Kopy pochodzi od sąsiedniego Koprowego Wierchu.

Uwaga: Różnica wysokości między Koprową Kopą i Koprową Przehybą wydaje się nieco większa niż wartości odczytane z przewodnika. 
SPACER GRANIĄ
Koprowy Wierch
\
Koprowa
Przehyba
\
Koprowa
Kopa
\
\ -------------)(---Hińczowa Kopka
Wyżnia
Koprowa Przełęcz
|
Koprowe Czuby

Szlaki prowadzące na Koprową Kopę:
- czerwony szlak prowadzący z Wyżniej Koprowej Przełęczy na Koprowy Wierch.

Nasze wejścia:

Położenie na mapie:

Widoki na Koprową Kopę:
Widok na Koprową Kopę
Koprowa Kopa z Wołowca Mięguszowieckiego
Widok na Koprową Kopę
Koprowa Kopa z Mięguszowieckiej Przełęczy pod Chłopkiem
Widok na Koprową Kopę
Koprowa Kopa z Koprowych Czub
Widok na Koprową Kopę
Koprowa Kopa z grani Koprowego Wierchu
Autorzy na szczycie:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz