wtorek, 13 sierpnia 2013

Mały Koprowy Wierch

Mały Koprowy Wierch


Mały Koprowy Wierch (2329m) słow. Malý Kôprovský štít to najwyższa część Pośredniego Wierszyka - bocznej grani Koprowego Wierchu o około 400-metrowej długości. Od zachodniego wierzchołka Koprowego Wierchu (2363m) oddzielony jest pobliską Koprową Ławką (ok. 2310m) na wschodzie, a po zachodniej stronie odległą Przełączką pod Palcem (ok. 2210m) od Wyżniego Pośredniego Wierszyka (2235m).
Na południową stronę, do Doliny Hlińskiej opada z grani Małego Koprowego Wierchu różnorodne zbocze ograniczone żlebami sąsiednich przełęczy. Górna część tego zbocza to graniowe skałki, środkową stanowią dwie większe grzędy rozdzielone trawiasto-skalistymi zagłębieniami, natomiast w najniższej, zachodniej części znajdują się pasy urwistych ścianek.
Do Doliny Piarżystej z całej grani Małego Koprowego Wierchu opada ściana osiągająca około 400 metrów wysokości. Ograniczona jest żlebem Koprowej Ławki oraz Żlebem ku Palcu, w pobliżu którego ścianę przecina podobny żleb.

SPACER GRANIĄ
Wyżni
Pośredni Wierszyk
\
Przełączka
pod Palcem (zach)
-Palec-Przełączka
pod Palcem
-----Mały Koprowy
Wierch
--Koprowa
Ławka
--Koprowy
Wierch (zach)
--)(--Koprowy
Wierch

Nazwa Małego Koprowego Wierchu pochodzi od sąsiedniego Koprowego Wierchu.

Szlaki prowadzące na Mały Koprowy Wierch:
Na wierzchołek i grań Małego Koprowego Wierchu nie prowadzą żadne znakowane szlaki. Jest on położony w terenie udostępnionym dla taternictwa.

z Koprowego Wierchu
Z Koprowego Wierchu:
Z końca znakowanego szlaku niemal ściśle łatwą granią na zachodni wierzchołek Koprowego Wierchu. Z niego w dół na Koprową Ławkę i z niej (omijając od prawej turniczkę w grani) łatwą granią na wierzchołek (0+, 25 min).


Z Przełączki pod Palcem:
W grani pomiędzy przełączką, a wierzchołkiem Małego Koprowego Wierchu obchodziliśmy dwa miejsca - pierwszy uskok przy przełączce oraz jedno miejsce w środkowej części grani (podobno II). Obydwa obejścia po stronie Doliny Hlińskiej, nie są trudne do wypatrzenia. Niestety nie wiemy czy da się wejść łatwo wprost w górę z przełączki.
Wędrówka z przełączki odbywa się w znacznej mierze granią z ewentualnym łatwym obchodzeniem skalnych występów w najbliższym pobliżu grani (z przełączki 0+, 45 min).
dolna część grani Małego Koprowego Wierchu
górna część grani Małego Koprowego Wierchu

Nasze wejścia:
Położenie na mapie:


Widoki na Mały Koprowy Wierch:
Widok na Mały Koprowy Wierch
Mały Koprowy Wierch z Szatana
Widok na Mały Koprowy Wierch
Mały Koprowy Wierch ze Szpiglasowego Wierchu
Widok na Mały Koprowy Wierch
Mały Koprowy Wierch z Hrubego Wierchu
Widok na Mały Koprowy Wierch
Mały Koprowy Wierch z Wyżniego Pośredniego Wierszyka
Widok na Mały Koprowy Wierch
Mały Koprowy Wierch z Wrót Chałubińskiego
Autorzy na szczycie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz