wtorek, 13 sierpnia 2013

Koprowy Wierch

Koprowy Wierch


Kôprovský štít
Koprowy Wierch (2363 m) słow. Kôprovský štít to zwornikowy, dwuwierzchołkowy szczyt w słowackich Tatrach Wysokich położony w bocznej, południowej grani Cubryny.
W lokalnej grani głównej w najbliższym otoczeniu oddzielony jest od Piarżystych Czub (2290 m) na północnym wschodzie Skrajną Piarżystą Przełęczą (2275 m) oraz od Koprowej Kopy (ok. 2315m) na południowym wschodzie Koprową Przehybą (ok. 2310m). Koprowy Wierch wyróżnia się znacznie na tle sąsiednich obiektów.
Główny wierzchołek jest zwornikiem dla swej dość długiej, zachodniej grani zwanej ogólnie Pośrednim Wierszykiem. W grani tej znajduje się nieznacznie niższy, zachodni wierzchołek Koprowego Wierchu, który oddzielony jest Koprową Ławką (ok. 2310 m) od Małego Koprowego Wierchu (2329 m). Przełączki oddzielające wymienione wierzchołki są niezbyt głębokie, co utrudnia rozróżnianie najwyższych szczytów zachodniej grani (o ile warto je nazywać "szczytami").
Główny wierzchołek Koprowego Wierchu znajduje się nad dwiema walnymi dolinami: Doliną Mięguszowiecką na wschodzie (ściślej jej górnym piętrem - Doliną Hińczową) oraz nad Doliną Koprową. W przypadku tej drugiej, wierzchołek znajduje się nad jej dwoma górnymi piętrami: Doliną Piarżystą na północy oraz Doliną Hlińską na południu i południowym zachodzie.
Zachodni wierzchołek oraz dzieląca go od wierzchołka głównego, bezimienna przełączka zawieszone są już tylko nad piętrami Doliny Koprowej.
Do Doliny Hińczowej opada Koprowy Wierch początkowo wysoką na około 200 metrów ścianą o umiarkowanych trudnościach z wyróżniającym się żebrem tuż przy żlebie Koprowej Przehyby. Poniżej ściany aż do Wielkiego Hińczowego Stawy ciągnie się długie piarżysko z nielicznymi trawkami.
Do Doliny Hlińskiej opada z obydwu wierzchołków zbocze przecięte dwoma niezbyt głębokimi żlebami, w górze przeważnie skaliste, poniżej głównie trawiaste z łatwymi do ominięcia skałkami.
Największa jest ściana opadająca do Doliny Piarżystej, choć niknie w cieniu ściany Małego Koprowego Wierchu. Ma około 250 metrów wysokości i opada zwężając się ku dołowi do najwyższych piargów w dolinie. Ścianę ogranicza od zachodu głęboki żleb Koprowej Ławki. Wyróżnia się w niej Komin Neumana opadający z międzywierzchołkowej przełączki.

SPACER GRANIĄ
Piarżyste
Czuby
/
Skrajna
Piarżysta
Przełęcz
/
Mały Koprowy
Wierch
--Koprowa
Ławka
--Koprowy Wierch
(zach)
--)(--Koprowy Wierch
\
Koprowa
Przehyba
\
Koprowa
Kopa

Nazwa Koprowego Wierchu pochodzi od Doliny Koprowej. Dawniej nazywany był również Pośrednim Wierchem, ponieważ jego masyw rozdziela dwie sporych rozmiarów odnogi Doliny Koprowej (Dolinę Ciemnosmreczyńską i Dolinę Hlińską). Autorzy Bedekra Tatrzańskiego błędnie zinterpretowali pochodzenie nazwy pisząc, że chodziło o jego oddzielenie walnych dolin Koprowej od Mięguszowieckiej. Pozostałością tej nazwy jest nazwa Pośredni Wierszyk dla zachodniej grani Koprowego Wierchu.


Szlaki prowadzące na Koprowy Wierch:
- czerwony szlak prowadzący z Wyżniej Koprowej Przełęczy na Koprowy Wierch.

Granią Pośredniego Wierszyka:

Na wierzchołek Koprowego Wierchu można wejść łatwo (0+) granią z Przybylińskiej Przełęczy Niżniej z kilunastometrowymi ominięciami kilku trudniejszych miejsc. Opis przejścia przy opisach poszczególnych obiektów (z Przybylińskiej Przełęczy Niżniej 0+, 3,5 godz.).

Nasze wejścia:
Położenie na mapie:

Panorama z Koprowego Wierchu:
Panorama z Koprowego Wierchu
Widok z Koprowego Wierchu na Dolinę Ciemnosmreczyńską
Panorama z Koprowego Wierchu
Widok z Koprowego Wierchu na Mięguszowieckie Szczyty
Panorama z Koprowego Wierchu
Widok z Koprowego Wierchu na otoczenie Doliny Hlińskiej
Panorama z Koprowego Wierchu
Widok z Koprowego Wierchu w stronę Tatr Zachodnich

Widoki na Koprowy Wierch:
Widok na Koprowy Wierch z Szatana
Widok na Koprowy Wierch z Szatana
Widok na Koprowy Wierch ze Szpiglasowego Wierchu
Widok na Koprowy Wierch ze Szpiglasowego Wierchu
Widok na Koprowy Wierch z Wołowca Mięguszowieckiego
Widok na Koprowy Wierch z Wołowca Mięguszowieckiego
Autorzy na szczycie:
Na Koprowym Wierchu

4 komentarze:

 1. Jak zawsze fajnie opisane :)

  Rozumiem, że linku przy Waszym wejściu jeszcze nie ma, bo relacja nie napisana? ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, jeszcze nie relacjonowaliśmy tego szlaku:-)
   Zapewne wkrótce się za to zabierzemy, ale w najbliższym czasie w planie do opisania jest coś innego.

   pozdrawiam

   Usuń
 2. a nic nie piszesz o rance na nodze !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ha!
   Nie wydaje się, żeby było o czym pisać:-)

   Usuń