czwartek, 8 sierpnia 2013

Palec

Palec


Palec (ok. 2220m) słow. Palec to skalna igliczka w bocznej grani Koprowego Wierchu, "wyrastająca" z Przełączki pod Palcem (ok.2210m) i rozdzielająca ją na dwa siodełka. Różnica wysokości pomiędzy przełączką, a wierzchołkiem Palca wynosi około 10 metrów.
Zachodnie siodełko przełęczy oddziela turniczkę od pobliskiego wierzchołka Wyżniego Pośredniego Wierszyka (2235m), a wschodnie od odległego Małego Koprowego Wierchu (2329m).
Turniczka ze wszystkich stron jest trudno dostępna. Strzelistość Palca oraz jego położenie nadaje mu dość wyjątkowy wygląd. Pewne podobieństwo posiada Młynarzowa Przełęcz Niżnia lecz turniczka rozdzielające jej siodełka nie jest tak trudno dostępna i nie doczekała się jeszcze nazwy.

SPACER GRANIĄ
Wyżni Pośredni Wierszyk
\
Przełączka
pod Palcem (zach)
-Palec-Przełączka
pod Palcem
-----Mały Koprowy
Wierch

Nazwę turniczka zawdzięcza najprawdopodobniej swojemu smukłemu kształtowi.

Szlaki prowadzące na Palec:
z Przełączki pod Palcem (zach)
Na wierzchołek Palca nie prowadzą żadne znakowane szlaki. Jest on położony w terenie udostępnionym dla taternictwa.
Najłatwiej, choć mimo wszystko trudno (III, brak sztucznych punktów asekuracyjnych) można wejść na wierzchołek z zachodniego siodełka Przełączki pod Palcem. Najlepiej po lewą częścią pionowej, nieco urzeźbionej ścianki kilka metrów w górę na niewielką platformę po stronie Doliny Piarżystej.
górna część Palca od platformy
Z platformy ryską tuż za przewieszonym (niezbyt pewnym) blokiem na kolejny stopień, z którego w górę na blok szczytowy (III, 10 minut).

Uwaga: Droga WHP 558 wariant B podaje trudność wejścia na Palca od strony wschodniego siodełka Przełączki pod Palcem jako dość trudno (II). Jest to ocena mocno zaniżona. 
Nasze wejścia:
Położenie na mapie:

Widoki na Palec:
Widok na Palec
Palec widoczny z Hrubego
Widok na Palec
Palec z grani Wyżniego Pośredniego Wierszyka
Widok na Palec
Palec z okolic Przełączki pod Palcem
Widok na Palec
Palec z Małego Koprowego Wierchu
Autorzy na szczycie:
jedyna fotografia autorów to ich pętla na wierzchołku:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz