czwartek, 8 sierpnia 2013

Orla Baszta

Orla BasztaOrla Baszta (2177) słow. Orlia bašta to turnia we Wschodniej Grani Świnicy, najokazalsza spośród turni pomiędzy Wielką Buczynową Turnią, a Skrajnym Granatem, o oryginalnym w kształtach wierzchołku. W najbliższym otoczeniu oddzielona jest od Małej Orlej Turniczki (ok. 2158m) na zachodzie Orlą Przełączką Niżnią (ok, 2150m) oraz od Buczynowych Czub (2125m) na wschodzie Buczynowym Karbem (ok. 2115m).
Orlą Basztę otaczają dwie doliny. Od północnej strony jest to Dolina Pańszczyca, do której opada z wierzchołka stroma ściana o ukośnej podstawie, którą stanowi żleb z Granackiej Przełęczy. Lewa część ściany sięga około 150 metrów wysokości. Nieco wyższa, około 200-metrowej wysokości, za to mniej urwista jest południowa ściana Orlej Baszty opadająca do Buczynowej Dolinki.


Cień wierzchołka Orlej Baszty
Orla Baszta ma bardzo ciekawy, rozpoznawalny kształt kopuły szczytowej. W odpowiedniej porze dnia można również zaobserwować jej interesujący cień padający na Dolinę Pańszczycę.

Kilka metrów poniżej wierzchołka, po jego południowej stronie przebiega szlak Orlej Perci. W kierunku wschodnim szlak wiedzie stromym, ubezpieczonym w łańcuchy, około 20-metrowym kominkiem.
SPACER GRANIĄ
Mała Orla Turniczka--Orla Przełączka Niżnia--Orla Baszta---Buczynowy Karb--Buczynowe Czuby

W grani biegnącej od podstawy ścianki szczytowej ku wschodowi wyróżnia się pochyły trawnik zwany Pościelą Jasińskiego.
Do czasu ukazania się przewodnika Władysława Cywińskiego tom 18 "Granaty" to właśnie Pościel Jasińskiego stanowiła w literaturze przełęcz oddzielającą Orlą Basztę od Buczynowych Czub. Wyjaśnienie przy opisie Buczynowego Karbu.

Szlaki prowadzące na Orlą Basztę:

od szlaku Orlej Perci
Na wierzchołek Orlej Baszty nie prowadzi żaden znakowany szlak. Kilkanaście metrów poniżej wierzchołkowej grani po jej południowej stronie przebiega jednak szlak Orlej Perci. Wierzchołek od szlaku dzieli tylko umiarkowanie nachylony, nie przedstawiający żadnych trudności (0-) trawnik, przez co jest on przez znaczną część przechodzących szlakiem turystów odwiedzany (od szlaku 0-, 2 minuty).

UwagaPoruszając się w okolicach grani powyżej szlaku Orlej Perci należy zwrócić szczególną uwagę na możliwość strącenia kamieni! Odnotowano już na Orlej Perci wypadek śmiertelny spowodowany  strąceniem przez turystę kamienia i jego uderzeniem w głowę turystki wędrującej szlakiem.

Nasze wejścia:

Położenie na mapie:


Panorama z Orlej Baszty:
Panorama z Orlej Baszty
Widok z Orlej Baszty w stronę Granatów
Panorama z Orlej Baszty
Widok z Orlej Baszty na Dolinę Pięciu Stawów Polskich
Panorama z Orlej Baszty
Widok z Orlej Baszty na Dolinę Pańszczycę
Widoki na Orlą Basztę:
Widok na Orlą Basztę
Widok na Orlą Basztę z Żółtej Turni
Widok na Orlą Basztę
Widok na Orlą Basztę z Wielkiej Buczynowej Turni
Widok na Orlą Basztę
Widok na Orlą Basztę z Zadniej Sieczkowej Turni
Widok na Orlą Basztę
Widok na Orlą Basztę z Doliny Pięciu Stawów Polskich
Autorzy na szczycie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz