poniedziałek, 7 stycznia 2013

Tatrzańskie KOŃie

TRASA I DZIEŃ:
Siwa Polana -> Polana Trzydniówka -> Kulawiec -> Trzydniowiański Wierch -> Czubik -> Kończysty Wierch -> Czubik -> Wyżnia Jarząbcza Polana -> Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej


Koń... Sporo jest koni w Tatrach. Nie mówię oczywiście o tych na drodze do Morskiego oka, czy tam w Kościeliskiej...
Jest i Żabi koń, Lodowy Koń, Rakoń jest... I jest Kończysty Wierch.
Cel sam w sobie? Niebardzo... Przynajmniej nigdy przy założeniach początkowych. Rzeczywistość okazała się być jednak inna...

Świeżo upieczone narzeczeństwo postanowiło wybrać się w Tatry. Żeby nie zapomnieć do końca jak wyglądają... I jak się chodzi w rakach :)
Padło na Chochołowską. Nie do końca z czystych chęci. Zadecydowała w sumie... pojemność schroniska. Tak to jest, jak między świętami a nowym rokiem dwa dni wcześniej podejmuje się decyzję, gdzie jechać. Z myślą przewodnią 'mój jest ten kawałek podłogi' zdecydowaliśmy się jechać właśnie tam :)

Po przejechaniu 114 zaawiłych kilometrów i postawieniu Czarka na równe nogi można zacząć wycieczkę. Wbijamy do busa w niezwykle atrakcyjnej cenie, który wyrzuca nas w nieco mniej atrakcyjnym miejscu... To znaczy u Wylotu Doliny Chochołowskiej.
Historia ta sama co w lutym. Piździawka, szczękanie zębami i ani żywej duszy. Sytuacja zmienia się przy bramkach... Tak, czas płacić! Nauczyli się najwidoczniej, że turyści wstają wcześnie. Na widok mojej legitymacji pan bierze do rąk okulary i mówi coś w deseń "to tutaj nie chyta". Pozostaje schować do kieszeni i pokornie zapłacić za wstęp do TPNu. A raczej takiej dość... odmiennej jego części.


Siwa Polana

Polana Huciska


W Chochołowskiej mam przyjemność być 4 raz w tym roku. I stwierdzam, że w sumie to ta dolina jest niedoceniana. Wszyscy zachwycają się Kościeliską, Chochołowską traktując tylko jako Polanę Chochołowską (ze mną na czele!) i wylęgarnią kebabów wożących się tym potwornym zamaskowanym traktorem. Może skałek zdobiących drogę dnem doliny nie jest tak dużo jak w jej niedalekiej sąsiadce, ale często warto spojrzeć w górę... Chociażby, żeby oderwać się nieco od bieli drogi, po której idziemy :) I z pewnością miło się zaskoczyć.


Po marszu, który nie wiadomo ile trwa (nikomu nie chce się patrzeć na zegarek) czas odbić w Krowieniec. I w górrę! Na Kulawiec. Miałam przyjemność chodzić tym szlakiem tylko w zimie... Śmiem twierdzić, że w lecie jest równie... męczący :)
Dochodzi do tego moja umiejętność chodzenia po śniego-lodzie a'la krok w przód, dwa kroki w tył. Ten odcinek ma za to jedną zasadniczą zasadę. Bardzo szybko robi się widokowy.

Kulawiec

Grań Ornaków
Grań po sąsiedzku :)


Ee? :)

Wołowiec

I znowu w zimowej szacie... Trzeba się na nowo przyzwyczajać, bo trochę czasu tam śnieg będzie gościł :)

Polana Chochołowska

Nie polecam tego zdjęcia dla osób z lękiem wysokości :) Chociaż takowe chyba mojego bloga nie odwiedzają :P
O taka tam, Polana Chochołowska z góry :)

Widoczki widoczki... Śniegu mało. Nawet bardzo. Pogoda wręcz idealna... Ciekawe. Kolejny farcik?Nie do końca. Gdzieś w okolicy Przełęczy nad Szyją zaczyna paskudnie wiatr. W sumie to nagle da się zauważyć, że piździ wszędzie dookoła gdzie tylko trochę wyżej. Granie się kurzą. Fajnie to wygląda... ...dopóki się osobiście w to nie wlezie :)
Rohacze

Ale przejrzystość powietrza jest super :)
Rohacze

Na wszystkich graniach dookoła aż roi się od czarnych, ruszających się punkcików... Termin+dobra pogoda=oblężenie :)

Starorobociański Wierch

Starorobociański też ma dzisiaj gości :)

Błyszcz i Bystra
I najwyższa w okolicy kusi :)


A dookoła... deczko się dymi :)

Podejście na Kończysty Wierch

Przynajmniej nie można poczuć się samotnym :)


I jeest wiatr we włosach :)

Nawet bez zrzędzenie i jęczenia wchodzimy na pierwszy dwutysięcznik. Wojtuś pełen zapału i ambicji ogląda gdzie dalej, gdzie trudniej... Ja za to staram się pogodzić robienie zdjęć i trzymanie uciekającego kijka, który ma ochotę zwiać gdzieś do Doliny Starorobociańskiej :)
Dziękuję panu z powyższego zdjęcia za zapozowanie :) Dzięki temu mam ulubione zdjęcie z tej wycieczki. Pstryk!
Liptów

Słowackie zadupia... :)
I co? Idziemy dalej. Wkraczamy na grań - kierunek - Kopa Prawdy. Przed nami w tą samą stronę puszczamy grupę ludzi, w której jeden człowiek wyposażony jest w coś a'la gumowe raczki do przemierzania zakopiańskich chodników... Nie wiem jak się to fachowo nazywa - nie znam się. W każdym bądź razie pewnie lubi poczuć adrenalinkę :)
Nie daję się jednak przekonać swobodą naszych poprzedników... I po parunastu metrach staję. I dalej iść nie chcę. Nawiane z lewej, nawiane z prawej. Niepocieszony Wojtu zawraca razem ze mną.

Wiatr szumi w uszach coraz dłużej... Wskakujemy więc w ten fajny twór zwany rowem grzbietowym, żeby chociaż na chwilę od tego uciec. Niestety, po nim też hula wiatr. Wojtuś wpada na pewien pomysł...

Starorobociański WierchI chwilę później siedzimy sobie wygodnie chociaż częściowo osłonięci od wiatru. Częściowo... Bo co jakiś czas zsyła na nas trochę śniegu, którym dostajemy w twarz :)

Kończysty Wierch


Starorobociański Wierch

Piździawka niestety trwa. Grudzień ma jedną zasadniczą wadę... Krótkie dni. Dedycujemy się zawalczyć o materacyk w schronisku... Więc czas iść w dół. ... przez piździawkę :)Jarząbczy Wierch

Kończysty Wierch

Wieje na tyle, że przy mocniejszych podmuchach zaczyna mi szwankować autofocus... :)

Czubik

Wojtuś z ulubionym "Czubkiem" :)

Kończysty Wierch

I jeszcze małe spojrzenie w tył :)Włosy są... wszędzie :)

Czubik i Kończysty Wierch

Dla urozmaicenia serwujemy sobie powrót przecinajac Wąskie Żlebki. Śniegu jak na lekarstwo, toteż nie protestuję... Przy każdym żlebie można się zatrzymać, popatrzeć w górę :)
Po pewnym czasie przestaje wiać. Uff :)


Słońce zachodzi bardzo wcześnie. Przed zachodem udaje nam się dolecieć do Wyżniej Jarząbczej Polany. Jest w tym pewien cel - chcę zrobic kolejne zdjęcie porównawcze. W domu po porównaniu uśmiecham się. Jest praktycznie identyczne, udała się perspektywa :)Wojtuś i Jamborowy Wierch :)

Wyżnia Jarząbcza Polana

Meldujemy się w Chochołowskiej dość wcześnie. Niespodziewanie dostajemy ostatnie łóżko w schronisku. Hurra! Nie cieszmy się jednak zawczasu... Po wejściu do pokoju okazuje się, że jest to oczywiście łóżko piętrowe... I na dole wszystko jest pozajmowane. To co, kto śpi od ściany? :) Chochołowska jest oczywiście zapchana. Po schronisku przechadzają się ludzie dobrze wyekwipowani + odziani w Jacka Wilczą Skórę, Północą Twarz i tym podobne. Można być dumnym - tym razem obejdzie się bez samobójców :)

Jeden taki człowiek podchodzi do stolika, przy którym jemy i przysiada się. Podsłuchujemy nieco jego rozmowę o dzisiejszych podbojach. Brzmi ona następująco : "No, dzisiaj to odpadliśmy, daliśmy sobie nieźle w kość. A byliśmy no, najpierw na Grzesiu, potem no.. na Rakoniu, i weszliśmy jeszcze na Wieprzowiec". Dzięki Bogu, że nikt nie wie, dlaczego leżymy na stole i umieramy ze śmiechu :) Czas się przyzwyczaić, że większość ludzi chodzących po Tatrach ma w dupie ich topografię i nazewnictwo miejsc, w które idą... I w sumie nic w tym złego. Co najwyżej można się uśmiać :)Schroniskowe zdjęcie, których Wojtusiowi zawsze brakuje :)

Pod koniec dnia czeka nas jeszcze jedna niespodzianka... Moje oko. Na początku wmawiam sobie, że to szampon sprawia, że jest przekrwione i ropieje. Z taką nadzieją idziemy spać...
Żeby rano obudzić się jako kapitan hak :) Straszę połowę gości w schronisku i skupiam na sobie dziwne spojrzenia... Choinka! Mam zapalenie spojówek.

Nieważne! Zakładam okulary, których nie mogę zdejmować nawet w ciemnym lesie :(

Trasa II dzień:
Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej->Skorusi Żleb->Kaplica św. Jana Chrzciciela->Kominiarska Przełęcz->Niżnia Kominiarska Polana->Kominiarski Przysłop->Cudakowa Polana->Kiry


Lecz nasz cel dzisiaj nie jest odległy. Spojrzenie w prawo, w lewo i naprzód. Idziemy. W sumie nieco spontanicznie... Nie jest nam jednak dane dotrzeć do celu. Zaś! Czyżby to był wyjazd odwrotów? :)

Ale! Jeszcze tu wrócimy.. wcześniej dokładnie analizując mapę. Dla pocieszenia jakieś pół godziny od pobytu w bezpiecznym terenie widzimy przechadzającego się w pobliżu pracownika TPN... :)

Mnichy Chochołowskie

RakońW okularach w dzień i noc :D
Jarząbczy-Wołowiec
Dzisiaj tam, hen na górze wieje chyba troszkę bardziej niż wczoraj :) W sumie to całkiem miło być w dolinie :P


Korzystamy z okazji, że dzisiaj nigdzie się już nie spieszymy.. I wstępujemy do kapliczki, żeby zostawić tam po nas mały ślad... :) I wyruszamy dalej. Tym razem w poszukiwaniu tatrzańskiej jesieni, której w tym roku nie było nam dane zobaczyć.


Po drodze na dosłownie pół minuty tracę Narzeczonka z oczu... i co? Już znajduje kawałek skały i szaleje :)

Polana Jamy
I jest jesień :)


I jest las :)

Jest też cisza, spokój... I masa śmieci, niestety. Przynajmniej nie wieje... :)
Zadnia Kościeliska Kopka


Przewijamy się przez opustoszałe polanki. Z daleka docierają nas odgłosy cywilizacji... Schodzimy do Kościeliskiej :) Piękna, ale jak zwykle zatłoczona. Droga do wylotu doliny jest prawdziwą walką o życie - za niedługo przy kasach będą wypożyczać łyżwy :) Na szczęście bez wstydu udaje nam się dotrzeć do celu. Odwiedzamy też Storczyk.
Zakopane i okolice niestety w ten weekend stoi. Zdążamy jeszcze do Temidy na kotleta tradycyjnie większego od talerza, a potem dzięki Czarkowi robimy sobie małą wycieczkę po zakopiańskich stokach narciarskich.

Na koniec dnia snujemy we trójkę nowe plany tatrzańskie... Bez nich ani rusz :) I do tego mamy małą sesję narzeczeńską :)I czas do domu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz