piątek, 5 kwietnia 2013

Schronisko pod Rysami

Schronisko pod Rysami


Chata pod Rysami


Schronisko pod Rysami (słow. Chata pod Rysmi) znajduje się w Kotlince pod Wagą, prawie 100 m poniżej przełęczy Waga, na wysokości 2250m. Jest to najwyżej położone schronisko w całych Tatrach. Ze względu na lawiniaste otoczenie, w którym się znajduje schronisko jest otwarte sezonowo (od początku czerwca do końca października). Dowodem na to, że budynek narażony jest na lawiny były wielokrotne zniszczenia chaty przez żywioł.
W języku polskim czasem nazywane jest też Schroniskiem pod Wagą.
Schronisko cieszy się sporą popularnością ze względu na położenie. W schronisku znajduje się tylko 14 miejsc noclegowych we wspólnej sali dla turystów tylko z własnymi śpiworami.Stelaże i towary umieszczone przy szlaku przeznaczone
do wniesienia na górę przez chętnych turystów. 
Schronisko pod Rysami jest jednym z tych, do których zaopatrzenie dociera na plecach nosičy, czyli w języku polskim - tragarzy. Ci codziennie wynoszą do chaty spore ilości towaru umieszczone na drewnianych stelażach. Jeżeli ktoś chciałby się wczuć w ich rolę, może też wynieść trochę towaru do schroniska - przy Popradzkim Stawie, przy wejściu na szlak prowadzący do Chaty pod Rysami znajduje się specjalne miejsce, przy którym wystawione są na stelażach produkty do wniesienia na górę. W zamian za pomoc schronisko oferuje turystom symboliczną herbatę :)Wychodek przy Chacie pod Rysami
Wychodek przy Schronisku pod Rysami
Schronisko pod Rysami słynne jest z jeszcze jednej nietypowej rzeczy, a mianowicie... z wychodka :) Turyści odwiedzający schronisko do wyboru mają tylko to malownicze miejsce. W ścisłym sezonie często tworzą się tam kolejki - niekoniecznie złożone z turystów udających się za potrzebą ;)
"Przystanek na żądanie"
Przy schronisku znajduje się też "Przystanek na żądanie", a na nim - nowoczesny szlakowskaz w formie rozkładu jazdy, z którego wyczytamy, ile czasu powinno nam zająć wyjście na Wagę, czy też na Rysy ;)

Kontakt:
tel. 052/442-23-14   0-903-181-051

Coś z historii...

O Schronisku pod Rysami marzono już w XIX wieku. Były nawet pomysły zbudowania tam nie schroniska, lecz hotelu. Na planach na szczęście jednak się skończyło. Schronisko pod Rysami zbudowano w końcu w roku 1932. Powstawało przy pomocy wielu osób - od wojska po miłośników Tatr, którzy to pomagali wnosić budulec na górę. Świeżo po oddaniu budynku do użytku turystów został zdemolowany. Ponownie zaczął służyć jednak turystom już w lecie kolejnego roku. I już wtedy Schronisko pod Rysami czynne było sezonowo, tylko w lecie.
Schronisko przetrwało czasy wojenne. Po zakończeniu wojny zostało znowu udostępnione turystom. W 1947 roku po raz pierwszy częściowo zniszczyła budynek lawina - od tego  czasu jest regularnie co parę lat zasypywane. I w tym samym miejscu odbudowywane. Największe zniszczenia poczyniły lawiny, które zeszły stosunkowo niedawno - w latach 2000 i 2001. Zdecydowano się na odbudowę obiektu i konstrukcję, które pozwoli chociaż częściowo zapobiec uszkodzeniach w przyszłości - jedna ze ścian schroniska, zwrócona ku lawiniastym stokom Ciężkiego Szczytu jest ukośna. Rozważano również przeniesienie budynku w nowe, bezpieczniejsze miejsce. W rezultacie jednak zrezygnowano z tego pomysłu. Nowe schronisko zostało oddane do użytku w 2012 roku. Najnowszy budynek pozostawia wiele do życzenia odnośnie klimatycznego, górskiego wyglądu.

Położenie na mapie:


Chata pod Rysmi - mapa


Sieć szlaków:
- czerwony szlak prowadzący z Rázcestia pod Žabím Potokom przez Żabią Dolinę Białczańską do Schroniska pod Rysami, dalej na Wagę i na Rysy.

Wycieczki szlakowe ze Schroniska pod Rysami wiążą się (z wyłączeniem Rysów) z początkowym schodzeniem kilkuset metrów w dół. Z racji położenia na dużej wysokości, schronisko może być również celem wysokogórskiej wycieczki.
  • Z przystanku "Popradzki Staw": ↑3:30h,  ↓2:20h, ↑↓1000m
  • Znad Szczyrbskiego Jeziora: ↑3:45h, ↓2:55h, ↑↓900m
  • Ze Schroniska nad Popradzkim Stawem: ↑2:20h, ↓1:30h, ↑↓730m
  • Ze Schroniska nad Morskim Okiem (przez Rysy): ↑4:55h, ↓4:25h, ↑1100m, ↓250m (podejście i zejście)
  • Z Podbańskiej przez Dolinę Koprową i Koprową Przełęcz Wyżnią do Schroniska pod Rysami: ↑10:45h, ↓9:15h, ↓630m, ↑1860m (suma podejść)
  • Ze Schroniska pod Rysami na Rysy: ↑1:00h, ↓0:45h, ↑↓250m
  • Ze Schroniska pod Rysami na Koprowy Wierch: ↑3:50h, ↓4:00h, ↓630m, ↑720m (zejście i podejście)


Pieczątka:

Parę zdjęć...


Chata pod Rysami widoczna z Wagi
Chata pod Rysami widoczna z Wagi


Nasze opinie:

Hemli:
Póki co w Chacie pod Rysami miałam okazję być tylko przelotem. Nasłuchałam się za to trochę opowieści o noclegu w tym niezwykłym obiekcie, klimatycznych wieczorach przy świetle lamp naftowych - mam nadzieję, że już wkrótce na własnej skórze przekonam się, jak to jest spędzić tam noc ;) Chata pod Rysami na pewno różni się od innych schronisk tatrzańskich.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz